Responsive Theme - en to hu translation catalogue (148 entries)

en: Pages:
hu: Oldal:

en: &#8249; Older posts
hu: &#8249; Korábbi bejegyzések

en: Newer posts &#8250;
hu: Újabb bejegyzések &#8250;

en: Read more &#8250;
hu: Tovább ›

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
hu: Ez a bejegyzés jelszóval védett! A hozzászólások megtekintéséhez meg kell adni a jelszót.

en: &#8249; Older comments
hu: &#8249; Régebbi hozzászólások

en: Newer comments &#8250;
hu: Újabb hozzászólások &#8250;

en: Pings&#47;Trackbacks
hu: Ping/visszakövetés

en: %1$d %2$s for "%3$s"
hu: %1$d %2$s számára "%3$s"

en: Name
hu: Név

en: Website
hu: Honlap

en: scroll to top
hu: vissza a tetejére

en: powered by
hu: Webmotor:

en: &#8249; Return to
hu: ‹ Vissza

en: No Comments &darr;
hu: Nincs hozzászólás &darr;

en: 1 Comment &darr;
hu: 1 hozzászólás &darr;

en: % Comments &darr;
hu: % hozzászólás &darr;

en: Tagged with:
hu: Címke:

en: Posted in %s
hu: Kategória: %s

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
hu: 404 — Jó, hogy találkoztunk!

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
hu: Ne aggódj, együtt túljutunk ezen is! Nézzük meg, milyen lehetőségeink vannak.

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
hu: Visszatérhetsz %s vagy keresd meg az oldalt, amit szeretnél

en: Home
hu: Kezdőlap

en: &larr; Home
hu: &larr; Kezdőlap

en: Daily Archives: %s
hu: napi bejegyzések: %s

en: Monthly Archives: %s
hu: %s hónap bejegyzései

en: Yearly Archives: %s
hu: %s év bejegyzései

en: Blog Archives
hu: Valamennyi bejegyzés

en: Your search for %s did not match any entries.
hu: A keresés %s nem talált egyezést egy bejegyzéssel sem.

en: Permanent Link to %s
hu: Állandó link ehhez %s

en: Search results for: %s
hu: Keresés eredménye a következő kifejezésre: %s

en: search here &hellip;
hu: keresés...

en: Go
hu: mehet

en: Image Information
hu: Képadatok

en: Full Size:
hu: Teljes méret:

en: Aperture: f&#47;
hu: Rekesz: f&#47;

en: Focal Length:
hu: Fókusztávolság

en: Shutter:
hu: Zár:

en: Camera:
hu: Kamera:

en: In Archive
hu: Az archívumban

en: Home Widget 1
hu: Kezdőlap Widget 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
hu: Ez az első főoldali widget doboz. Szerkeszteni a Megjelenés > Widgetek menüpont alatt lehet, jobb oldalon felülről a hatodik widget. A widget címét is itt adhatod meg.

en: Home Widget 2
hu: Kezdőlap Widget 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
hu: Ez a második főoldali widget doboz. Szerkeszteni a Megjelenés > Widgetek menüpont alatt lehet, jobb oldalon felülről a hetedik widget. A widget címét is itt adhatod meg.

en: Home Widget 3
hu: Kezdőlap Widget 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
hu: Ez a harmadik főoldali widget doboz. Szerkeszteni a Megjelenés > Widgetek menüpont alatt lehet, jobb oldalon felülről a nyolcadik widget. A widget címét is itt adhatod meg.

en: About
hu: Névjegy

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Latest Posts
hu: Legfrissebb bejegyzések

en: Pages
hu: Oldalak

en: Top Menu
hu: Felső menü

en: Header Menu
hu: Fejléc menü

en: Sub-Header Menu
hu: Fejléc almenü

en: Footer Menu
hu: Lábléc menü

en: Page %s
hu: %s. oldal

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
hu: <span class="%1$s">Bejegyezve </span>%2$s<span class="%3$s"> Szerző </span>%4$s

en: View all posts by %s
hu: %s összes bejegyzése

en: Archive for %s
hu: Bejegyezések itt: %s

en: Posts tagged %s
hu: Bejegyzések címkéi %s

en: Error 404
hu: 404-es hiba

en: More Themes
hu: További témák

en: Showcase
hu: Kirakat

en: Main Sidebar
hu: Fő oldalsáv

en: Right Sidebar
hu: Jobb oldalsáv

en: Left Sidebar
hu: Bal oldalsáv

en: Left Sidebar Half Page
hu: Bal odalsáv, fél oldal

en: Right Sidebar Half Page
hu: Jobb oldalsáv, fél oldal

en: Gallery Sidebar
hu: Galéria oldalsáv

en: Top Widget
hu: Felső Widgetek

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blog (full posts)
hu: Blog (teljes bejegyzések)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Blog Excerpt (summary)
hu: Blog kivonat (összegzés)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Content/Sidebar
hu: Tartalom/Oldalsáv

note: Template Name of the plugin/theme
en: Sidebar/Content
hu: Oldalsáv/Tartalom

note: Template Name of the plugin/theme
en: Full Width Page (no sidebar)
hu: Teljes szélességű oldal (nincs oldalsáv)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Landing Page (no menu)
hu: Landing page (nincs menü)

note: Template Name of the plugin/theme
en: Sitemap
hu: Oldaltérkép

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Hello, World!
hu: Helló Világ!

en: Your H2 subheadline here
hu: A H2 alcímed ide jön

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
hu: A cím, az alcím és a tartalom szerkeszthető a téma opcióknál. A "cselekvésre ösztönző (Call to action)" gomb felirata és linkje is onnan szerkeszthető. A jobb oldali kép lehet kép vagy youtube videó.

en: Call to Action
hu: Cselekvésre ösztönzés

en: Theme Options
hu: Téma beállítások

en: Options Saved
hu: Beállítások mentve

en: Theme Elements
hu: Téma elemek

en: Disable Call to Action Button?
hu: Kikapcsolod a "Cselekvésre ösztönzés (Call to Action)" gombot?

en: Save Options
hu: Beállítások mentése

en: Restore Defaults
hu: Alapértelmezések visszaállítása

en: Logo Upload
hu: Logó feltöltése

en: Custom Header
hu: Egyedi fejléc

en: Need to replace or remove default logo?
hu: Szereretnéd lecserélni, vagy eltávolítani az alapértelmezett logót?

en: Home Page
hu: Kezdőoldal

en: Headline
hu: Főcím

en: Enter your headline
hu: Írd ide a főcímet

en: Subheadline
hu: Alcím

en: Enter your subheadline
hu: Írd ide az alcímet

en: Content Area
hu: Tartalom helye

en: Enter your content
hu: Írd ide a tartalmat

en: Call to Action (URL)
hu: Cselekvésre ösztönzés (Call to action) link

en: Enter your call to action URL
hu: Add meg a cselekvésre ösztönzés (Call to action) linkjét

en: Call to Action (Text)
hu: Cselekvésre ösztönzés - Call to action (szöveg)

en: Enter your call to action text
hu: Írd ide a cselekvésre ösztönző (Call to action) szöveged

en: Featured Content
hu: Kiemelt tartalom

en: See Docs
hu: Lásd a dokumentációt

en: Paste your shortcode, video or image source
hu: Illessz be egy shortcode-ot, egy videót vagy egy kép forrását

en: Default Layouts
hu: Alapértelmezett elrendezés

en: Default Static Page Layout
hu: Alapértelmezett oldal elrendezés

en: Default Single Blog Post Layout
hu: Alapértelmezett bejegyzés elrendezés

en: Default Blog Posts Index Layout
hu: Alapértelmezett bejegyzéseket listázó oldal elrendezése

en: Social Icons
hu: Közösségi oldal ikonok

en: Enter your Twitter URL
hu: Add meg a Twitter profilod linkjét

en: Enter your Facebook URL
hu: Add meg a Facebook profilod linkjét

en: Enter your LinkedIn URL
hu: Add meg a Linkedin profilod linkjét

en: Enter your YouTube URL
hu: Add meg a YouTube profilod linkjét

en: Enter your StumbleUpon URL
hu: Add meg a StumleUpon profilod linkjét

en: RSS Feed
hu: RSS hírfolyam

en: Enter your RSS Feed URL
hu: Add meg az RSS hírfolyamod linkjét

en: Enter your Google+ URL
hu: Add meg a Google+ profilod linkjét

en: Enter your Instagram URL
hu: Add meg az Instagram profilod linkjét

en: Enter your Pinterest URL
hu: Add meg a Pinterest profilod linkjét

en: Enter your Yelp! URL
hu: Add meg a Yelp! profilod linkjét

en: Enter your Vimeo URL
hu: Add meg a Vimeo profilod linkjét

en: Enter your foursquare URL
hu: Add meg a foursquare profilod linkjét

en: Custom CSS Styles
hu: Egyedi CSS stílusok

en: CSS Tutorial
hu: CSS segédlet

en: Enter your custom CSS styles.
hu: Írd ide a saját CSS stílusaidat.

en: Custom Scripts for Header and Footer
hu: Egyéni szkriptek a fejlécbe és láblécbe

en: Quick Tutorial
hu: Gyorstalpaló

en: Embeds to header.php &darr;
hu: Beágyazza a header.php-be &darr;

en: Enter your custom header script.
hu: Írd be az egyéni fejléc szkriptedet.

en: Embeds to footer.php &darr;
hu: Beágyazza a footer.php-ba &darr;

en: Enter your custom footer script.
hu: Írd be az egyéni lábléc szkriptedet.

en: blog post
hu: blog bejegyzés

en: CSS Styles
hu: Egyedi CSS stílusok

en: Enable Custom Front Page
hu: Egyéni címplap engedélyezése

en: Enable minified css?
hu: Tömörített CSS engedélyezése?

en: Footer Widget
hu: Lábléc widgetek

en: Help
hu: Súgó

en: Installing Plugin: %s
hu: Bővítmény telepítése: %s

en: Instructions
hu: Instrukciók

en: Overrides the WordPress %1sfront page option%2s
hu: Felülírja a WordPress %1skezdőoldal beállítását%2s

en: Plugin activated successfully.
hu: A bővítmény sikeresen aktiválva

en: Scripts
hu: Egyedi szkriptek

note: Translators: This is a big update. Please read the blog post beforeupdating.
en: <strong>WARNING:</strong> There is a big <strong>Responsive Theme</strong> update available. Please read the %1$s before updating.
hu: <strong>FIGYELEM:</strong> Egy jelentős frissítés érhető el a <strong>Responsive</strong> sablonból. Kérlek, olvasd el ezt a blogbejegyzést, mielőtt frissítenél: %1$s

en: Translate
hu: Fordítás

en: Upgrade
hu: Frissítés

en: Welcome to %1$s! Upgrade to %2$s today.
hu: Üdv a %1$s sablonban! Frissíts még ma a %2$s-ra!
