Gravity Flow - en to tr_TR translation catalogue (724 entries)

en: Start the Workflow once payment has been received.
tr_TR: Ödeme alındıktan sonra iş akışını bir defa başlat.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: Role
tr_TR: Rol

en: Discussion
tr_TR: Tartışma

en: Please fill in all required fields
tr_TR: Lütfen tüm gerekli alanları doldurun

en: Type to search
tr_TR: Aramak için yazın

en: No results matched
tr_TR: Eşleşen sonuç bulunamadı

en: Workflow Steps
tr_TR: İş akışı adımları

en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Workflow Step Settings
tr_TR: İş akışı adım ayarları

en: Users
tr_TR: Kullanıcılar

en: Roles
tr_TR: Roller

en: User (Created by)
tr_TR: Kullanıcı (oluşturulmuş)

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Step Type
tr_TR: Adım türü

en: Step
tr_TR: Adım

en: Step ID #
tr_TR: Adım no #

en: Name
tr_TR: İsim

en: Enter a name to uniquely identify this step.
tr_TR: Bu adımı benzersiz olarak tanımlayacak bir ad girin.

en: Description
tr_TR: Açıklama

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission or after the partial entry has been created or updated.
tr_TR: Bu iş akışını %1$s %2$s form gönderimi sonrası ya da kısmi girdi oluşturulduğunda veya güncellendiğinde başlat.

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission.
tr_TR: Bu iş akışını %1$s %2$s form gönderimi sonrası başlat.

en: Build the conditional logic that should be applied to this workflow before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions then the workflow will not be processed.
tr_TR: İşlenmesine izin verilmeden önce bu iş akışına uygulanması gereken koşullu mantığı yapılandırın. Eğer hiç bir girdi koşulları sağlamıyorsa iş akışı işlenmeyecektir.

en: Workflow Condition
tr_TR: İş akışı koşulu

en: Enable Condition for this workflow
tr_TR: Bu iş akışı için koşulu etkinleştir

en: Process this workflow if
tr_TR: Bu iş akışını şu koşulda işle

en: Workflow Schedule
tr_TR: İş akışı planı

en: Schedule this workflow
tr_TR: Bu iş akışını zamanla

en: Start this workflow on %s
tr_TR: Bu iş akışını %s ile başlat

en: Start this workflow %1$s %2$s %3$s %4$s
tr_TR: Bu iş akışını %1$s %2$s %3$s %4$s başlat

en: Scheduling the workflow will queue entries and prevent them from starting the workflow until the specified date or until the delay period has elapsed.
tr_TR: İş akışını zamanlamak kayıtları sıraya sokar ve iş akışının belirlenen tarih yada zaman aralığından önce işlenmesine engel olur.

en: Note: the schedule setting requires the WordPress Cron which is included and enabled by default unless your host has deactivated it.
tr_TR: Not: Zamanlama ayarları WordPress Cron işlevinin etkin olmasıyla çalışır, bu özellik web alanı servis sağlayıcısı tarafından özel olarak kapatılmadıysa zaten etkin olmalıdır.

en: Highlighted steps will stand out in both the workflow inbox and the step list. Use highlighting to bring attention to important tasks and to help organise complex workflows.
tr_TR: Öne çıkarılmış adımlar hem akış diyagramı gelen kutusunda hem de adım listesinde kendini belli eder. Öne çıkarmayı kullanarak önemli görevlere dikkat çekin ve karışık akış diyagramlarının organize edilmesine yardımcı olun.

en: Highlight
tr_TR: Öne çıkar

en: Build the conditional logic that should be applied to this step before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions of this step it will fall on to the next step in the list.
tr_TR: Çalıştırılmadan önce bu adım için uygulanması gereken koşullu mantığı oluşturun. Eğer bir kayıt bu adımın koşullarını karşılamıyorsa bu listedeki bir sonraki adıma düşecektir.

en: Condition
tr_TR: Koşul

en: Enable Condition for this step
tr_TR: Bu adım için koşulu etkinleştir

en: Perform this step if
tr_TR: Bu adımı gerçekleştirme koşulları

en: Schedule
tr_TR: Zamanla

en: Scheduling a step will queue entries and prevent them from starting this step until the specified date or until the delay period has elapsed.
tr_TR: Bir adımı zamanlamak kayıtları sıraya sokar ve bu adımın belirlenen tarih yada zaman aralığından önce işlenmesine engel olur.

en: Due date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: Enable the due date setting to allow entries to be highlighted when they have passed their due dates. An optional column can be set on the inbox / status pages too.
tr_TR: Son tarihleri geçtiğinde girdilerin işaretlenmesi için son tarih ayarını etkinleştirin. Seçime bağlı olarak bir sütun gelen kutusunda / durum sayfalarında da belirlenebilir.

en: Expired
tr_TR: Zamanı doldu

en: Expiration
tr_TR: Bitiş

en: Enable the expiration setting to allow this step to expire. Once expired, the entry will automatically proceed to the step configured in the Next Step setting(s) below.
tr_TR: Bu adımın sona erme tarihini belirlemek için bitiş tarihini etkinleştirin. Süresi dolan kayıt otomatik olarak aşağıda yapılandırılmış olan Sonraki Adım’a devam edecektir.

en: Next step if
tr_TR: Sonraki adıma geçme koşulları

en: Step settings updated. %sBack to the list%s or %sAdd another step%s.
tr_TR: Adım ayarları güncelleştirildi. %sListeye geri dön %s veya %sBaşka bir adım ekle%s.

en: Update Step Settings
tr_TR: Adım ayarlarını güncelle

en: There was an error while saving the step settings
tr_TR: Adım ayarları kaydedilirken bir hata oluştu

en: This step type is missing.
tr_TR: Bu adım türü eksik.

en: The plugin required by this step type is missing.
tr_TR: Bu adım türü için gerekli eklenti eksiktir.

en: There is %s entry currently on this step. This entry may be affected if the settings are changed. | There are %s entries currently on this step. These entries may be affected if the settings are changed.
tr_TR[0]: Bu adımda %s girdi var. Ayarlar değişecek olursa bu girdi etkilenebilir.
tr_TR[1]: Bu adımda %s girdi var. Ayarlar değişecek olursa bu girdiler etkilenebilir.

en: You don't have sufficient permissions to update the step settings.
tr_TR: Adım ayarlarını güncellemek için yeterli izniniz yok.

en: Start
tr_TR: Başla

en: Complete
tr_TR: Tamamlandı

en: Schedule this step
tr_TR: Bu adımı zamanla

en: Delay
tr_TR: Gecikme

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Field
tr_TR: Tarih alanı

en: Schedule Date Field
tr_TR: Tarih alanını zamanla

en: Minute(s)
tr_TR: Dakika

en: Hour(s)
tr_TR: Saat

en: Day(s)
tr_TR: Gün

en: Week(s)
tr_TR: Hafta

en: Start this step on %s
tr_TR: Bu iş akışını %s ile başlat

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks
en: Start this step %1$s %2$s after the workflow step is triggered.
tr_TR: İş akışı adımı tetiklendikten sonra bu adımı başlat %1$s %2$s.

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks 3. select input before/after 4. select input with list of date fields
en: Start this step %1$s %2$s %3$s %4$s
tr_TR: Bu adımı başlat %1$s %2$s %3$s %4$s

en: after
tr_TR: sonra

en: before
tr_TR: önce

en: Schedule due date
tr_TR: Bitiş zamanını zamanla

en: Due Date Field
tr_TR: Bitiş tarihi alanı

en: Due Date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: Color
tr_TR: Renk

en: This step has a due date on
tr_TR: Bu adımın bir bitiş tarihi var

en: after the workflow step has started.
tr_TR: iş akışı adımı başladıktan sonra.

en: Due date for this step
tr_TR: Bu adım için bitiş tarihi

en: Schedule expiration
tr_TR: Bitiş zamanını ayarla

en: Expiration Date Field
tr_TR: Son kullanım tarihi alanı

en: This step expires on
tr_TR: Bu adımın bitiş zamanı

en: This step will expire
tr_TR: Bu adımın bitiş tarihi

en: Expire this step
tr_TR: Bu adımın biteceği tarih

en: Status after expiration
tr_TR: Bitiş zamanından sonraki durum

en: Expiration Status
tr_TR: Bitiş durumu

en: Next Step if Expired
tr_TR: Zamanı dolduysa sonraki adıma geç

en: Highlight this step
tr_TR: Bu adımı öne çıkar

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: You must provide a color value for the active highlight to apply.
tr_TR: Etkin öne çıkarmaya uygulanması için bir renk değeri sağlamalısınız.

en: Workflow Complete
tr_TR: İş akışı tamamlandı

en: Next step in list
tr_TR: Listedeki bir sonraki adım

en: Match {0} of the following criteria:
tr_TR: Şu kriterle {0}. eşleşme:

en: Sort by field
tr_TR: Alana göre sırala

en: Step name
tr_TR: Adım adı

en: Entries
tr_TR: Kayıtlar

en: (missing)
tr_TR: (eksik)

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Duplicate
tr_TR: Mükerrer

en: WARNING: You are about to delete this item.
tr_TR: UYARI: Bu öğeyi silmek üzeresiniz.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
tr_TR: Durmak için 'İptal', silmek için 'Tamam'.

en: Delete
tr_TR: Sil

en: You don't have any steps configured. Let's go %screate one%s!
tr_TR: Yapılandırılmış herhangi bir adım yok. Yeni bir adım %soluşturalım%s!

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: Entry ID
tr_TR: Kayıt no

en: Submitted
tr_TR: Gönderim tarihi

en: Last updated
tr_TR: Son güncelleme tarihi

en: Submitted by
tr_TR: Gönderen

en: Status
tr_TR: Durum

en: Expires
tr_TR: Bitiş

en: Queued
tr_TR: Sıraya alındı

en: Scheduled
tr_TR: Zamanlandı

en: Step expired
tr_TR: Adım süresi doldu

en: Expired: refresh the page
tr_TR: Süresi doldu: sayfayı yenileyin

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Select an action
tr_TR: Eylem seçin

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Cancel Workflow
tr_TR: İş akışını iptal et

en: Restart this step
tr_TR: Bu adım yeniden başlatın

en: Restart Workflow
tr_TR: İş akışını yeniden başlatın

en: Send to step:
tr_TR: Şu adıma atla:

en: Workflow complete
tr_TR: İş akışı tamamlandı

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: General
tr_TR: Genel

en: Gravity Flow Settings
tr_TR: Gravity Flow ayarları

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Connected Apps
tr_TR: Bağlanmış uygulamalar

en: Uninstall
tr_TR: Kaldır

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: Cancelled
tr_TR: İptal Edildi

en: Navigation
tr_TR: Gezinme

en: Status Labels
tr_TR: Durum etiketleri

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Invalid token
tr_TR: Geçersiz jeton

en: Token already expired
tr_TR: Jeton süresi zaten dolmuş

en: Token revoked
tr_TR: Jeton geçersiz

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Revoke a token
tr_TR: Jetonu iptal et

en: Revoke
tr_TR: İptal et

en: Entries per page
tr_TR: Sayfa başı kayıt sayısı

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: License Key
tr_TR: Lisans anahtarı

en: Invalid license
tr_TR: Geçersiz lisans

en: Background Updates
tr_TR: Arka plan güncellemeleri

en: Set this to ON to allow Gravity Flow to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
tr_TR: Gravity Flow’un arka planda otomatik olarak hata düzeltmelerini ve güvenlik güncellemelerini indirip kurmasına izin vermek için bunu AÇIK konumuna getirin. Geçerli bir lisans anahtarı gerektirir.

en: On
tr_TR: Açık

en: Off
tr_TR: Kapalı

en: Update Settings
tr_TR: Ayarları güncelle

en: Settings updated successfully
tr_TR: Ayarlar başarıyla güncellendi

en: There was an error while saving the settings
tr_TR: Ayarlar kaydedilirken bir hata oluştu

en: Workflow Emails
tr_TR: İş akışı e-postaları

en: Email Service
tr_TR: E-posta servisi

en: Select which service should be used to send the workflow emails. WordPress uses the server hosting your site or an active SMTP plugin.
tr_TR: İş akışı e-postalarının gönderilmesi için kullanılacak servisi seçin. WordPress sunucunusun bulundurma servisini ya da etkin bir SMTP eklentisini kullanır.

en: From Name
tr_TR: Gönderen Adı

en: The default From Name to be used when the From Name setting is not configured on the individual steps.
tr_TR: İlgili adımlarda gönderici adı ayarı yapılmadığında varsayılan gönderici adı kullanılacaktır.

en: From Email
tr_TR: Gönderen E-Posta

en: The default From Email to be used when the From Email setting is not configured on the individual steps.
tr_TR: İlgili adımlarda gönderici e-postası ayarı yapılmadığında varsayılan gönderici e-postası kullanılacaktır.

en: Please enter a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: From Email domain must be an %1$sactive domain%3$s. You can learn more about verifying your domain in the %2$sMailgun documentation%3$s.
tr_TR: Gönderici e-posta alan adı %1$setkin bir alan adı%3s olmalıdır. Alan adınızı nasıl doğrulayacağınızı %2$sMailgun belgelerinden%3$s öğrenebilirsiniz.

en: Published
tr_TR: Yayınlanan

en: No workflow steps have been added to any forms yet.
tr_TR: Herhangi bir forma eklenmiş iş akışı adımı yok.

en: Published Workflow Forms
tr_TR: Yayınlanmış iş akış formları

en: Select the forms you wish to publish on the Submit page.
tr_TR: Gönderme sayfasında yayınlamak istediğiniz formları seçin.

en: Default Pages
tr_TR: Varsayılan sayfalar

en: Select the pages which contain the following gravityflow shortcodes. For example, the inbox page selected below will be used when preparing merge tags such as {workflow_inbox_link} when the page_id attribute is not specified.
tr_TR: Aşağıdan gravityflow kısakod içeren sayfaları seçin. Örneğin, aşağıdan seçeceğiniz gelen kutusu sayfası page_id özniteliği belirtlimediği zaman  {workflow_inbox_link} gibi kaynaşma etiketleri hazırlanırken kullanılır.

en: Inbox
tr_TR: Gelen kutusu

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Security Options
tr_TR: Güvenlik seçenekleri

en: Shortcode Security
tr_TR: Kısa kod güvenliği

en: Important: Do not enable any of these settings unless all page editors are authorized.
tr_TR: Önemli: tüm sayfa düzenleyicileri yetkilendirilmediği sürece bu ayarların hiçbirini etkinleştirmeyin.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all registered users.
tr_TR: Durum kısa kodunun tüm kayıtlı kullacılara tüm girdileri göstermesine izin ver.

en: This setting allows the display_all attribute to be used in the shortcode.
tr_TR: Bu ayar kısa kodda display_all ayarının kullanılabilmesini salar.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all anonymous users.
tr_TR: Durum kısa kodunun tüm anonim kullacılara tüm girdileri göstermesine izin ver.

en: This setting allows the allow_anonymous attribute to be used in the shortcode.
tr_TR: Bu ayar kısa kodda allow_anonymous ayarının kullanılabilmesini salar.

en: Allow the Inbox and Status shortcodes to display field values.
tr_TR: Gelen kutusu ve Durum kısa kodlarının alan değerlerini göstermesine izin ver.

en: This setting allows the fields attribute to be used in the shortcode.
tr_TR: Bu ayar alan özniteliğinin kısa kod içinde kullanılabilmesini sağlar.

en: Select page
tr_TR: Sayfa seç

en: Submit a Workflow Form
tr_TR: Bir iş akışı formu gönderin

en: Important: Gravity Flow (Development Version) is missing some important files that were not included in the installation package. Consult the readme.md file for further details.
tr_TR: Önemli: Gravity Flow (Geliştirme Sürümü) yükleme paketinde bulunmayan bazı önemli dosyalar eksik. Daha fazla bilgi için readme.md dosyasına başvurun.

en: Return to list
tr_TR: Listeye dön

en: Oops! We could not locate your entry.
tr_TR: Tüh! Kaydınız bulunamadı.

en: Error: incorrect entry.
tr_TR: Hata: yanlış girdi.

en: Workflow Cancelled
tr_TR: İş akışı iptal edildi

en: Error: This URL is no longer valid.
tr_TR: Hata: Bu URL artık geçerli değil.

en: Workflow Inbox
tr_TR: İş akışı gelen kutusu

en: Workflow Status
tr_TR: İş akışı durumu

en: Workflow Activity
tr_TR: İş akışı etkinliği

en: Workflow Reports
tr_TR: İş akışı raporları

en: Your inbox of pending tasks
tr_TR: Kutunuzda bekleyen görevler

en: Submit a Workflow
tr_TR: Bir iş akışı gönderin

en: Your workflows
tr_TR: İş akışlarınız

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Activity
tr_TR: Etkinlik

en: Workflow cancelled.
tr_TR: İş akışı iptal edildi.

en: The entry does not currently have an active step.
tr_TR: Bu kaydın geçerli etkin bir adımı yok.

en: Workflow Step restarted.
tr_TR: İş akışı adım yeniden başlatıldı.

en: Workflow restarted.
tr_TR: İş akışı yeniden başlatıldı.

en: Sent to step: %s
tr_TR: Şu adıma gönder: %s

en: Workflow: approved or rejected
tr_TR: İş akışı: onaylayan veya reddedilen

en: Workflow: user input
tr_TR: İş akışı: kullanıcı girişi

en: Workflow: complete
tr_TR: İş akışı: tamamlanan

en: Workflow: cancelled
tr_TR: İş akışı: iptal edildi

en: Gravity Flow Steps imported. IMPORTANT: Check the assignees for each step. If the form was imported from a different installation with different user IDs then steps may need to be reassigned.
tr_TR: Gravity Flow adımları içe aktarıldı. ÖNEMLİ: Her adım için görevli kullanıcıları tekrar kontrol edin. Eğer form farklı bir kurulumdan farklı kullanıcı NO içeriği ile aktarıldıysa her adım için atanan görevlileri tekrar gözden geçirmelisiniz.

en: %sThis operation deletes ALL Gravity Flow settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
tr_TR: %sBu işlem TÜM Gravity Flow ayarlarını%s siler. Devam ederseniz bu ayarları geri alma şansınız OLMAYACAKTIR.

en: Warning! ALL Gravity Flow settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
tr_TR: Dikkat! TÜM Gravity Flow verisi silinecektir. Bu geri alınamaz.  Silmek için ‘Tamam’, durdurmak için ‘Vazgeç’ düğmesine basınız

en: %d year | %d years
tr_TR[0]: %d yıl
tr_TR[1]: %d yıl

en: %d month | %d months
tr_TR[0]: %s ay
tr_TR[1]: %s ay

en: %dd
tr_TR: %dg

en: %dh
tr_TR: %ds

en: %dm
tr_TR: %dd

en: Every Fifteen Minutes
tr_TR: Her on beş dakikada bir

en: Not authorized
tr_TR: Yetkili değil

en: Workflow
tr_TR: İş akışı

en: Support
tr_TR: Destek

en: Approved
tr_TR: Onaylandı

en: Rejected
tr_TR: Reddedildi

en: Oops! We couldn't find your lead. Please try again
tr_TR: Tüh! Başvurunuzu bulamadık. Lütfen tekrar deneyin

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
tr_TR: Bu dosyayı silmek istiyor musunuz? “İptal” ile durdur. “Tamam” ile sil

en: Display all fields
tr_TR: Tüm alanları göster

en: Display all fields except selected
tr_TR: Seçililer hariç tüm alanları göster

en: Hide all fields except selected
tr_TR: Seçili olanlar dışında tüm alanları gizleyin

en: Except
tr_TR: Dışında

en: Order Summary
tr_TR: Sipariş özeti

en: User IP
tr_TR: Kullanıcı IP

en: Source URL
tr_TR: Kaynak URL

en: Payment Status
tr_TR: Ödeme durumu

en: Payment Amount
tr_TR: Ödeme miktarı

en: Transaction ID
tr_TR: İşlem no

en: Created By
tr_TR: Oluşturan

en: Authorized
tr_TR: Yetkili

en: Paid
tr_TR: Ödendi

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Refunded
tr_TR: İade Edildi

en: Voided
tr_TR: Kaldırıldı

en: Entry Link
tr_TR: Kayıt bağlantısı

en: Entry URL
tr_TR: Kayıt URL

en: Inbox Link
tr_TR: Gelen kutusu bağlantısı

en: Inbox URL
tr_TR: Gelen kutusu URL

en: Cancel Link
tr_TR: İptal bağlantısı

en: Cancel URL
tr_TR: İptal URL

en: Note
tr_TR: Not

en: Timeline
tr_TR: Zaman çizelgesi

en: Assignees
tr_TR: Atananlar

en: Approve Link
tr_TR: Onaylama bağlantısı

en: Approve URL
tr_TR: Onaylama URL

en: Approve Token
tr_TR: Onaylama jetonu

en: Reject Link
tr_TR: Reddet bağlantısı

en: Reject URL
tr_TR: Reddet Url

en: Reject Token
tr_TR: Reddet jetonu

en: Current User
tr_TR: Geçerli kullanıcı

en: Workflow Assignee
tr_TR: İş akışı görevlisi

en: Entry Detail Admin Actions
tr_TR: Kayıt detayı yönetici eylemleri

en: View All
tr_TR: Tümünü görüntüle

en: Manage Settings
tr_TR: Ayarları yönet

en: Manage Form Steps
tr_TR: Form adımlarını yönet

note: translators: %s is the title of the plugin
en: Your %s license has expired.
tr_TR: %s lisansınızın süresi dolmuş.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is invalid.
tr_TR: %s lisansınız geçersiz.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is inactive.
tr_TR: %s lisansınız etkin değil.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license has not been activated.
tr_TR: %s lisansınız etkinleştirilmemiş.

en: This means you're missing out on security fixes, updates and support.
tr_TR: Güvenlik düzeltmeleri, güncellemeler ve desteği kaçırıyorsunuz anlamına geliyor.

en: %sActivate your license%s or %sget a license here%s
tr_TR: %sLisansınızı etkinleştirin%s ya da %sburadan bir lisans edinin%s

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
tr_TR: %1$s için yeni sürüm var. %2$s için sürümü görüntüleyin %3$s için detaylar%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
tr_TR: %1$s için yeni sürüm var. %2$s için sürümü görüntüleyin %3$s için detaylar%4$s veya %5$ için şimdi güncelleyin %6$.

en: You do not have permission to install plugin updates
tr_TR: Eklenti güncellemelerini yükleme yetkiniz yok

en: Error
tr_TR: Hata

en: The status could not be changed because this step has already been processed.
tr_TR: Mevcut durum değiştirilemedi çünkü bu adım zaten işlenmiş.

en: Email
tr_TR: E-posta

en: (Missing)
tr_TR: (eksik)

en: Source Url
tr_TR: Kaynak adres

en: Payment Date
tr_TR: Ödeme tarihi

en: Workflow Submitted
tr_TR: Gönderilmiş iş akışları

en: Using Consumer Key and Secret to Get Temporary Credentials
tr_TR: Geçici giriş bilgileri için kullanıcı anahtarı ve gizli kodu kullanılıyor

en: Redirecting for user authorization - you may need to login first
tr_TR: Kullanıcı yetkilendirme için yönlendiriliyor - önce giriş yapmanız gerekebilir

en: Using credentials from user authorization to get permanent credentials
tr_TR: Kalıcı giriş bilgileri için kullanıcı yetkilendirme giriş bilgileri kullanılıyor

en: App deleted. Redirecting...
tr_TR: Uygulama silindi. Yönlendiriliyor...

en: Authorization Status Details
tr_TR: Yetkilendirme durum detayları

en: If you don't see Success for all of the above steps, please check details and try again.
tr_TR: Eğer üstteki adımların tamamında Başarılı ifadesini görmezseniz, detayları kontrol edip tekrar deneyin.

en: Note: Connected Apps can only be used in Outgoing Webhook steps.
tr_TR: Not: bağlı uygulamalar yalnızca giden web kancası adımlarında kullanılabilir.

en: Edit App
tr_TR: Uygulamayı düzenle

en: Add an App
tr_TR: Uygulama ekle

en: App Name
tr_TR: Uygulama adı

en: Enter a name for the app.
tr_TR: Uygulama için bir isim girin.

en: App Type
tr_TR: Uygulama tipi

en: Currently only WordPress sites using the official WordPress REST API OAuth1 plugin or Gravity Forms 2.4 are supported.
tr_TR: Şu an sadece resmi WordPress REST API OAuth1 eklentisi kullanan WordPress siteleri ya da Gravity Forms 2.4 desteklenmektedir.

en: Enter the URL of the site.
tr_TR: Sitenin adresini girin.

en: Authorization Status
tr_TR: Yetkilendirme durumu

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Before continuing, copy and paste the current URL from your browser's address bar into the Callback setting of the registered application.
tr_TR: Devam etmeden önce, kayıt edilmiş uygulamanın Geri dönüş ayarına, şu an tarayıcınızın adres çubuğunda yer alan adresi kopyalayıp yapıştırın.

en: Client Key
tr_TR: İstemci anahtarı

en: Enter the Client Key.
tr_TR: İstemci anahtarını girin.

en: Client Secret
tr_TR: İstemci gizli kodu

en: Enter Client Secret.
tr_TR: İstemci gizli kodunu girin.

en: Authorize App
tr_TR: Uygulamayı yetkilendir

en: Re-authorize App
tr_TR: Uygulamayı yeniden yetkilendir

en: App
tr_TR: Uygulama

en: Apps
tr_TR: Uygulamalar

en: Type
tr_TR: Tür

en: You don't have any Connected Apps configured.
tr_TR: Ayarlanmış bağlantılı uygulamanız bulunmamaktadır.

en: You are about to delete this app '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
tr_TR: '%s' uygulamasını silmek üzeresiniz
      Durmak için 'İptal', silmek için 'Tamam'.

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
tr_TR: %s çalışamıyor çünkü WordPress çalışma ortamınız en düşük gereksinimleri sağlamıyor.

en: Please resolve the following issues to use %s:
tr_TR: %s kullanabilmek için lütfen şu problemleri giderin:

note: translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your license for %s has expired.
tr_TR: %s için olan lisansınızın süresi dolmuş.

en: Link to Workflow Entry Detail
tr_TR: İş akışı kayıt detayına bağlantı ver

en: Workflow Detail Link
tr_TR: İş akışı kayıt bağlantısı

en: Display a link to the workflow detail page.
tr_TR: İş akışı ayrıntı sayfasına bir bağlantı görüntüler.

en: Link Text:
tr_TR: Bağlantı metni:

en: View Details
tr_TR: Detayları göster

en: Entry ID missing
tr_TR: Kayıt no eksik

en: Workflow base missing
tr_TR: İş akışı çatısı eksik

en: Entry not found
tr_TR: Kayıt bulunamadı

en: The entry is not on the expected step.
tr_TR: Kayıt beklenen adımda değil.

en: Forbidden
tr_TR: Yasak

en: Assignee
tr_TR: Görevli

en: Example comment.
tr_TR: Örnek yorum.

en: View More
tr_TR: Daha fazla göster

en: View Less
tr_TR: Daha az göster

en: Delete Comment
tr_TR: Yorumu sil

en: Would you like to delete this comment? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
tr_TR: Bu yorumu silmek ister misiniz? 'İptal' ile durdurun. 'Tamam' ile silin

en: There was an issue deleting this comment.
tr_TR: Bu yorumu silerken bir problem oluştu.

en: Multi-User
tr_TR: Çok kullanıcılı

en: Workflow Fields
tr_TR: İş Akışı Alanları

en: Workflow Fields add advanced workflow functionality to your forms.
tr_TR: İş akışı alanları formlarınıza gelişmiş iş akışı işlevselliği ekler.

en: Custom Timestamp Format
tr_TR: Özel zaman damgası biçimi

en: If you would like to override the default format used when displaying the comment timestamps, enter your %scustom format%s here.
tr_TR: Yorumlarda varsayılan zaman damgası biçimini değiştirmek için özel biçiminizi %sburadan girebilirsiniz%s.

en: Show Users
tr_TR: Kullanıcıları göster

en: Show Roles
tr_TR: Rolleri göster

en: Show Fields
tr_TR: Alanları göster

en: Users Role Filter
tr_TR: Kullanıcı rolü filtresi

en: Include users from all roles
tr_TR: Tüm rollerdeki kullanıcıları içersin

en: Overdue
tr_TR: Zamanı geçmiş

en: Approve
tr_TR: Onayla

en: Reject
tr_TR: Reddet

en: Entry
tr_TR: Kayıt

en: Method '%s' not implemented. Must be over-ridden in subclass.
tr_TR: Yöntem ‘%s’ uygulanmadı. Alt sınıfta tanımlanmış olmalı.

en: You don't have permission to view this page
tr_TR: Bu sayfaya görüntülemek için yeterli düzeyde yetkiniz yoktur

en: Event ID
tr_TR: Etkinlik no

en: Event
tr_TR: Etkinlik

en: Duration
tr_TR: Süre

en: ID
tr_TR: No

en: Waiting for workflow activity
tr_TR: İş akışı etkinliği için bekliyor

en: You don't have permission to view this entry.
tr_TR: Bu kaydı görüntülemek için yeterli düzeyde yetkiniz yoktur.

en: Ajax error while deleting file.
tr_TR: Dosyayı silerken ajax hatası oluştu.

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: include timeline
tr_TR: zaman çizelgesi içerir

en: Entry #
tr_TR: Kayıt #

en: show empty fields
tr_TR: boş alanları göster

en: Order
tr_TR: Sipariş

en: Product
tr_TR: Ürün

en: Qty
tr_TR: Adet

en: Unit Price
tr_TR: Birim fiyat

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Help
tr_TR: Yardım

en: No pending tasks
tr_TR: Bekleyen görev yok

en: Submitter
tr_TR: Gönderen

en: Last Updated
tr_TR: Son güncelleme tarihi

en: Form ID and Lead ID are required parameters.
tr_TR: Form no ve başvuru no parametreleri gereklidir.

en: Bulk Print
tr_TR: Toplu baskı

en: Filter
tr_TR: Süz

en: No data to display
tr_TR: Görüntülenecek hiçbir veri yok

en: Workflows Completed
tr_TR: Tamamlanan iş akışları

en: Average Duration (hours)
tr_TR: Ortalama süre (saat)

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Workflows completed and average duration
tr_TR: Tamamlanan iş akışları ve ortalama süreleri

en: Month
tr_TR: Ay

en: Completed
tr_TR: Tamamlanan

en: Step completed and average duration
tr_TR: Tamamlanan adımlar ve ortalama süreleri

en: Step completed and average duration by assignee
tr_TR: Tamamlanan adımlar ve görevli başına ortalama süreleri

en: Workflows completed and average duration by month
tr_TR: Tamamlanan adımlar ve aylara göre ortalama süreleri

en: Select A Workflow Form
tr_TR: Bir iş akışı formu seçin

en: Last 12 months
tr_TR: Son 12 ay

en: Last 6 months
tr_TR: Son 6 ay

en: Last 3 months
tr_TR: Son 3 ay

en: All Steps
tr_TR: Tüm adımlar

en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: The destination file is not writeable
tr_TR: Hedef dosya yazılabilir değil

en: You haven't submitted any workflow forms yet.
tr_TR: Herhangi bir iş akışı formu göndermediniz.

en: All
tr_TR: Tümü

en: Start:
tr_TR: Başlangıç:

en: End:
tr_TR: Bitiş:

en: Clear Filter
tr_TR: Seçimi Temizle

en: Search
tr_TR: Ara

en: yyyy-mm-dd
tr_TR: yyyy-aa-gg

en: Workflow Form
tr_TR: İş akışı formu

en: Print all of the selected entries at once.
tr_TR: Tüm seçili kayıtları tek seferde yazdırın.

en: Include timelines
tr_TR: Zaman çizelgeleri dahil

en: Add page break between entries
tr_TR: Kayıtlar arasında sayfa ayrımı ekle

en: (deleted)
tr_TR: (silinmiş)

en: Checkbox
tr_TR: Onay kutusu

en: Select
tr_TR: Seç

en: Workflows restarted.
tr_TR: İş akışı yeniden başlatıldı.

note: Translators: the placeholders are link tags pointing to the Gravity Flow settings page
en: Please %1$sactivate%2$s your license to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişmek için lütfen lisans anahtarınızı %1$setkinleştirin%2$s.

en: A valid license key is required to access support but there was a problem validating your license key. Please log in to GravityFlow.io and open a support ticket.
tr_TR: Resmi destek alabilmek için geçerli bir lisans anahtarınız olmalıdır. Maalesef lisans anahtarınız doğrulanırken bir hata oluştu. Lütfen GravityFlow.io adresine kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın ve bir destek bileti açın.

en: Invalid license key. A valid license key is required to access support. Please check the status of your license key in your account area on GravityFlow.io.
tr_TR: Geçersiz lisans anahtarı. Resmi destek alabilmek için geçerli bir lisans anahtarınız olmalıdır. GravityFlow.io adresine giderek lisans anahtarınızın durumunu gözden geçirin.

en: Gravity Flow Support
tr_TR: Gravity Flow Destek

en: There was a problem submitting your request. Please open a support ticket on GravityFlow.io
tr_TR: Talebinizi gönderirken bir hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz. Lütfen GravityFlow.io adresine giderek giriş yapın ve bir destek bileti açın

en: Thank you! We'll be in touch soon.
tr_TR: Teşekkürler! En kısa sürede sizinle temasa geçeceğiz.

en: Please check the documentation before submitting a support request
tr_TR: Lütfen bir destek talebi göndermeden önce yardım belgelerini gözden geçirin

en: First Name
tr_TR: Ad

en: Last Name
tr_TR: Soyad

en: Purchase Email
tr_TR: Satın alma e-postası

en: General comment or suggestion
tr_TR: Genel yorum veya öneri

en: Feature request
tr_TR: Özellik isteği

en: Bug report
tr_TR: Hata raporu

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Suggestion or steps to reproduce the issue.
tr_TR: Sorunu örneklemek için yapılması gereken adım veya tavsiyeler.

en: Send debugging information. (This includes some system information and a list of active plugins. No forms or entry data will be sent.)
tr_TR: Hata ayıklama bilgisi gönder. (Bazı sistem bilgileri ve aktif eklentilerin bir listesini içerir. Hiçbir form veya kayıt bilgisi gönderilmez.)

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Conditional Routing
tr_TR: Koşullu yönlendirme

en: Send To
tr_TR: Alıcı

en: Routing
tr_TR: Yönlendirme

en: Reply To
tr_TR: - Yanıtla

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Disable auto-formatting
tr_TR: Otomatik biçimlendirmeyi devre dışı bırak

en: Disable auto-formatting to prevent paragraph breaks being automatically inserted when using HTML to create the email message.
tr_TR: HTML e-posta iletisi oluştururken paragraf sonlarının eklenmesini engellemek için Otomatik Biçimlendirmeyi devre dışı bırakın.

en: Send reminder
tr_TR: Hatırlatma gönder

en: Reminder
tr_TR: Hatırlatıcı

en: Resend the assignee email after
tr_TR: Şu koşuldan sonra görevliye epostayı yeniden gönder

en: day(s)
tr_TR: gün(ler)

en: Repeat reminder
tr_TR: Hatırlatmayı tekrarla

en: Repeat every
tr_TR: Tekrarla

en: Attach PDF(s)
tr_TR: PDF(ler) ekle

en: Send an email to the assignee
tr_TR: Görevlilere eposta gönder

en: Enable this setting to send email to each of the assignees as soon as the entry has been assigned. If a role is configured to receive emails then all the users with that role will receive the email.
tr_TR: Kayıt ataması olur olmaz tüm görevlilere eposta ile bilgilendirme göndermek için bu ayarı etkinleştirin. Eğer bir görev için bir kullanıcı rolü seçilmişse, o roldeki tüm kullanıcılara eposta gönderilir.

en: Emails
tr_TR: E-postalar

en: Configure the emails that should be sent for this step.
tr_TR: Bu adım için gönderilmesi gereken e-postaları yapılandırın.

en: Assign To:
tr_TR: Görevlendir:

en: Users and roles fields will appear in this list. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Click on an item to select it. The selected items will appear on the right. If you select a role then anybody from that role can approve.
tr_TR: Kullanıcılar ve roller alanları bu listede görünür. Formunuz herhangi bir görevli alanı içeriyorsa, onlar da burada görünür. Bir öğeyi seçmek için üzerine tıklayın. Seçili öğeler sağ tarafta görünür. Eğer bir rol seçerseniz bu roldeki tüm kullanıcılar onaylayabilir.

en: Select Assignees
tr_TR: Görevlileri seçin

en: Build assignee routing rules by adding conditions. Users and roles fields will appear in the first drop-down field. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Select the assignee and define the condition for that assignee. Add as many routing rules as you need.
tr_TR: Görevli yönlendirmelerini ayarlamak için kurallar oluşturun. Kullanıcılar ve roller alanları ilk açılır kutu alanında görünür. Formunuz herhangi bir görevli alanı içeriyorsa, onlar da burada görünür. Görevlileri seçin ve koşullarını tanımlayın. İstediğiniz kadar dolaşım kuralı ekleyebilirsiniz.

en: Instructions
tr_TR: Yönergeler

en: Activate this setting to display instructions to the user for the current step.
tr_TR: Mevcut adımda kullanıcıya yönergeleri göstermek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Display instructions
tr_TR: Görüntüleme yönergeleri

en: Display Fields
tr_TR: Görünür alanlar

en: Select the fields to hide or display.
tr_TR: Gizlenecek yada görüntülenecek alanları seçin.

en: Confirmation Message
tr_TR: Onay mesajı

en: Activate this setting to display a custom confirmation message to the assignee for the current step.
tr_TR: Geçerli adımda görevli kişiye özel bir onaylama iletisi göstermek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Display a custom confirmation message
tr_TR: Özel bir onaylama iletisi göster

en: Next step if Rejected
tr_TR: Sonraki adım (Reddedildiyse)

en: Next Step if Approved
tr_TR: Sonraki adım (Onaylandıysa)

en: Invalid request method
tr_TR: Geçersiz sorgu yöntemi

en: Action not supported.
tr_TR: Eylem desteklenmiyor.

en: A note is required.
tr_TR: Bir not gereklidir.

en: Approval
tr_TR: Onaylama

en: Approval Policy
tr_TR: Onay politikası

en: Define how approvals should be processed. If all assignees must approve then the entry will require unanimous approval before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to approve.
tr_TR: Onayların nasıl işleneceğini tanımlayın. Eğer tüm görevlilerin kaydı onaylaması gerekiyorsa bu adımın tamamlanması için oybirliği gerekir. Eğer bu adım bir role atanırsa o roldeki tek bir kullanıcının onayı yeterli olur.

en: Only one assignee is required to approve
tr_TR: Onaylama için sadece bir görevli gerekir

en: All assignees must approve
tr_TR: Tüm görevlilerin onaylaması gerekir

en: Instructions: please review the values in the fields below and click on the Approve or Reject button
tr_TR: Yönergeler: lütfen aşağıdaki alanlardaki değerler gözden geçirin ve Onayla veya Reddet düğmesine basın

en: Assignee Email
tr_TR: Görevli e-postası

en: A new entry is pending your approval. Please check your Workflow Inbox.
tr_TR: Onayınızı bekleyen yeni bir kayıt mevcut. Lütfen iş akışı gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Rejection Email
tr_TR: Ret e-postası

en: Send email when the entry is rejected
tr_TR: Kayıt reddedildiğinde e-posta gönder

en: Enable this setting to send an email when the entry is rejected.
tr_TR: Kayıt reddedildiğinde bir e-posta göndermek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Entry {entry_id} has been rejected
tr_TR: Kayıt {entry_id} reddedildi

en: Approval Email
tr_TR: Onay e-postası

en: Send email when the entry is approved
tr_TR: Kayıt onaylandığı zaman e-posta gönder

en: Enable this setting to send an email when the entry is approved.
tr_TR: Kayıt onaylandığında bir e-posta göndermek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Entry {entry_id} has been approved
tr_TR: Kayıt {entry_id} onaylandı

en: Revert to User Input step
tr_TR: Kullanıcı girişi adımına döndür

en: The Revert setting enables a third option in addition to Approve and Reject which allows the assignee to send the entry directly to a User Input step without changing the status. Enable this setting to show the Revert button next to the Approve and Reject buttons and specify the User Input step the entry will be sent to.
tr_TR: Geri çevirme ayarı Onay veya Ret seçeneklerine ek üçüncü bir seçenek daha ekler. Bu durumda görevli kaydın durumunu değiştirmeden doğrudan Kullanıcı Girişi adımına gönderir. Geri Döndür düğmesini göstermek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Workflow Note
tr_TR: İş akışı notu

en: The text entered in the Note box will be added to the timeline. Use this setting to select the options for the Note box.
tr_TR: Not kutusuna girilen metin zaman çizelgesine eklenir. Not kutusu seçeneklerini belirlemek için bu ayarı kullanın.

en: Hidden
tr_TR: Gizli

en: Not required
tr_TR: Gerekli değil

en: Always required
tr_TR: Her zaman gerekli

en: Required if approved
tr_TR: Onaylandığı takdirde gerekli

en: Required if rejected
tr_TR: Reddedildiği takdirde gerekli

en: Required if reverted
tr_TR: Geri döndürüldüğü takdirde gerekli

en: Required if reverted or rejected
tr_TR: Döndürüldüğünde veya reddedildiğinde gereklidir

en: Revert Email
tr_TR: E-postayı geri döndür

en: Send email when the entry is reverted to a user input step
tr_TR: Girdi bir kullanıcı giriş adımına dönüştürüldüğünde e-posta gönder

en: Enable this setting to send an email when the entry is reverted to a user input. The assignee email for the user input step will not be sent as a result.
tr_TR: Bir girdi, kullanıcı girişine dönüştürüldüğünde bir e-posta gönderilmesi için bu ayarı etkinleştirin. Kullanıcı giriş adımı için atanan e-posta sonuç olarak gönderilmez.

en: Entry {entry_id} has been reverted
tr_TR: Girdi {entry_id} geri döndürüldü

en: Post Action if Rejected:
tr_TR: Eylem reddettiğinizde sonrası:

en: Mark Post as Draft
tr_TR: Yazıyı taslak olarak kaydet

en: Trash Post
tr_TR: Yazıyı çöpe taşı

en: Delete Post
tr_TR: Yazıyı sil

en: Post Action if Approved:
tr_TR: Onaylandığı takdirde sonrası:

en: Publish Post
tr_TR: Yazıyı yayınla

en: Reverted to step
tr_TR: Adıma döndürüldü

en: Reverted to step:
tr_TR: Şu adıma döndürüldü:

en: Approved.
tr_TR: Onaylandı.

en: Rejected.
tr_TR: Reddedildi.

en: Entry Approved
tr_TR: Kayıt onaylandı

en: Entry Rejected
tr_TR: Kayıt reddedildi

en: Pending Approval
tr_TR: Onay bekleyen

en: Revert
tr_TR: Geri al

en: Error: step already processed.
tr_TR: Hata: adım önceden işlenmiş.

en: Feeds
tr_TR: Beslemeler

en: You don't have any feeds set up.
tr_TR: Herhangi bir besleme kurgunuz yok.

en: Processed: %s
tr_TR: İşlenen: %s

en: Initiated: %s
tr_TR: Kabul edilen: %s

en: Step Completion
tr_TR: Adım tamamlama

en: Immediately following feed processing
tr_TR: Kaynak işlemlerinden hemen sonra

en: Delay until invoices are paid
tr_TR: Fatura ödenene kadar bekle

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Number
tr_TR: Sayı

en: Invoice Sent
tr_TR: Fatura gönderildi

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Invoice paid: %s
tr_TR: Ödenen fatura: %s

en: Estimate (and Client Record)
tr_TR: Yaklaşık (ve istemci kaydı)

en: Invoice (and Client Record)
tr_TR: Fatura (ve müşteri kaydı)

en: Client (only)
tr_TR: İstemci (yalnızca)

en: Create Estimate (Sprout Invoices Add-on - Form Integrations)
tr_TR: Teklif oluştur (Sprout Invoices eklentisi - Form bütünleştirmeleri)

en: Create Invoice (Sprout Invoices Add-on - Invoice Submissions)
tr_TR: Fatura oluştur (Sprout Invoices eklentisi - Fatura gönderimleri)

en: User Registration
tr_TR: Kullanıcı kaydı

en: Create
tr_TR: Oluştur

en: User Registration feed processed: %s
tr_TR: Kullanıcı kayıt besleme işlenen: %s

en: Send Email to the assignee(s).
tr_TR: Görevlilere e-posta gönder.

en: A new document has been generated and requires a signature. Please check your Workflow Inbox.
tr_TR: İmzanızı bekleyen yeni bir evrak oluşturuldu. Lütfen iş akışı gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Instructions: check the signature invite status in the WP E-Signature section of the Workflow sidebar and resend if necessary.
tr_TR: Yönerge: İş akışı kenar çubuğundaki WP E-Signature bölümünde yer alan imzaya davet durumunu kontrol edin ve gerekiyorsa tekrar gönderin.

en: Invite Status
tr_TR: Davet durumu

en: Sent
tr_TR: Gönderildi

en: Error: Not Sent
tr_TR: Hata: Gönderilmedi

en: Resend
tr_TR: Tekrar Gönder

en: Review &amp; Sign
tr_TR: Gözden geçir &amp; İmzala

en: Notification
tr_TR: Bildirim

en: Gravity Forms Notifications
tr_TR: Gravity Forms Bildirimleri

en: Workflow notification
tr_TR: İş akışı bildirimi

en: Enable this setting to send an email.
tr_TR: Bir e-posta göndermek bu ayarı etkinleştirin.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Sent Notification: %s
tr_TR: Gönderilen bildirim: %s

en: Partial Entry Submission
tr_TR: Kısmi girdi gönderimi

en: Assignee email
tr_TR: Görevli e-postası

en: Please resume the following form: {workflow_resume_partial_entry_link}
tr_TR: Lütfen şu forma devam edin: {workflow_resume_partial_entry_link}

en: Select the page to be used for the form submission. This can be the Workflow Submit Page in the WordPress Admin Dashboard or you can choose a page with either a Gravity Flow submit shortcode or a Gravity Forms shortcode.
tr_TR: Form gönderimi için kullanılacak sayfayı seçin. Bu, WordPress yönetici kontrol panelindeki iş akışı gönderme sayfası olabilir veya Gravity Flow gönderimli kısa kod veya Gravity Forms kısayolu içeren bir sayfa seçebilirsiniz.

en: Submission Page
tr_TR: Gönderi sayfası

en: Default - WordPress Admin Dashboard: Workflow Submit Page
tr_TR: Varsayılan - WordPress yönetici kontrol paneli: İş akışı gönderme sayfası

en: Update User
tr_TR: Kullanıcı Bilgisini Güncelle

en: Form Submitter ("Created By" field)
tr_TR: Form gönderici ("Oluşturan" alanı)

en: Select User Field
tr_TR: Kullanıcı alanı seçin

en: Lookup User by Email Field
tr_TR: E-posta alanına göre kullanıcı arama

en: User Field
tr_TR: Kullanıcı alanı

en: Email Field
tr_TR: E-posta alanı

en: Select an Email Field
tr_TR: Bir e-posta alanı seç

en: Preserve current first name
tr_TR: Geçerli ilk adı koru

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
tr_TR: Kullanıcının ilk adı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Preserve current last name
tr_TR: Geçerli soyadı koru

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
tr_TR: Kullanıcının soyadı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Nickname
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Preserve current nickname name
tr_TR: Geçerli takma adı adı koru

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
tr_TR: Kullanıcının takma adı için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Display Name
tr_TR: Görünen isim

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
tr_TR: Kullanıcının adının genel olarak nasıl görüntülenmesi gerektiğini seçin.

en: Email Address
tr_TR: E-posta adresi

en: Preserve current email
tr_TR: Geçerli e-postayı koru

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
tr_TR: Kullanıcının e-posta adresi için kullanılması gereken form alanını seçin.

en: Preserve current roles
tr_TR: Geçerli rolleri koru

en: Replace current roles
tr_TR: Geçerli rolleri değiştir

en: Add to existing roles
tr_TR: Var olan rollere ekle

en: Select how the user's roles should be updated.
tr_TR: Kullanıcının rollerinin nasıl güncellenmesi gerektiğini seçin.

en: Select Roles
tr_TR: Rolleri seç

en: Select the role the user should be assigned.
tr_TR: Kullanıcının atanması gereken rolü seçin.

en: User Meta
tr_TR: Kullanıcı bilgisi

en: Custom Meta Field
tr_TR: Özel bilgi alanı

en: Meta Key
tr_TR: Bilgi anahtarı

en: Custom Field Value
tr_TR: Özel alan değeri

note: translators: %s: The step name
en: %s: User not found.
tr_TR: %s: Kullanıcı bulunamadı.

note: translators: %s: The step name
en: %s: User is not a member of the current site.
tr_TR: %s: Kullanıcı şu anki sitenin üyesi değil.

en: Preserve current display name
tr_TR: Geçerli görünen adı koru

en: Standard User Meta
tr_TR: Standart kullanıcı bilgisi

en: Website
tr_TR: İnternet sitesi

en: Biographical Information
tr_TR: Biyografik bilgi

en: Other User Meta
tr_TR: Diğer kullanıcı bilgisi

en: Add Custom Meta
tr_TR: Özel meta ekle

en: Select Meta Key
tr_TR: Bilgi anahtarını seç

en: User Input
tr_TR: Kullanıcı Girişi

en: Editable fields
tr_TR: Düzenlenebilir alanlar

en: Assignee Policy
tr_TR: Görevlendirme kuralları

en: Define how this step should be processed. If all assignees must complete this step then the entry will require input from every assignee before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to complete the step.
tr_TR: Bu adımın nasıl işleneceğini tanımlayın. Eğer tüm görevliler bu adımı tamamlamak zorundaysa herbiri giriş yapana kadar bir sonraki adıma geçilmez. Eğer bu adım bir role atandıysa, o roldeki bir görevlinin bu adımı tamamlaması yeterli olur.

en: Only one assignee is required to complete the step
tr_TR: Bu adımı tamamlamak için sadece bir görevli gerekir

en: All assignees must complete this step
tr_TR: Tüm görevlilerin bu adımı tamamlaması gerekir

en: Conditional Logic
tr_TR: Koşullu mantık

en: Enable field conditional logic
tr_TR: Alan koşullu mantığı etkinleştir

en: Dynamic
tr_TR: Dinamik

en: Only when the page loads
tr_TR: Sadece sayfa yüklendiğinde

en: Fields and Sections support dynamic conditional logic. Pages do not support dynamic conditional logic so they will only be shown or hidden when the page loads.
tr_TR: Alanlar ve bölümler dinamik koşullu mantığı destekler. Sayfalar dinamik koşullu mantığı desteklemez ve sadece sayfa yüklendiğinde gösterilir yada gizlenir.

en: A new entry requires your input.
tr_TR: Yeni bir kayıt girdinizi bekliyor.

en: In Progress Email
tr_TR: İşlem sürüyor e-postası

en: Send email when the step is in progress.
tr_TR: Mevcut adımda işlem sürüyorsa eposta gönder.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated but the step is not completed.
tr_TR: Kayıt güncellenmişse fakat işlem halen sürüyorsa ve tamamlanmamışsa bu ayarı etkinleştirin.

en: Entry {entry_id} has been updated and remains in progress.
tr_TR: Kayıt {entry_id} güncellendi ve işlem devam ediyor.

en: Complete Email
tr_TR: Tamamlandı e-postası

en: Send email when the step is complete.
tr_TR: Adım tamamlandığında e-posta gönderin.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated completing the step.
tr_TR: Kayıt güncellenerek tamamlandığında e-posta göndermek bu ayarı etkinleştirin.

en: Entry {entry_id} has been updated completing the step.
tr_TR: Kayıt {entry_id} güncellendi ve işlem tamamlandı.

en: Highlight Editable Fields
tr_TR: Düzenlenebilir alanları vurgula

en: Green triangle
tr_TR: Yeşil üçgen

en: Green Background
tr_TR: Yeşil arka plan

en: Save Progress
tr_TR: İlerlemeyi kaydet

en: This setting allows the assignee to save the field values without submitting the form as complete. Select Disabled to hide the "in progress" option or select the default value for the radio buttons.
tr_TR: Bu ayar görevli kişinin formun tamamını göndermeden alanlara girdiği değerleri kaydetmesini sağlar.  “Sürüyor” seçeneğini gizlemek için devre dışı bırakın yada radyo düğmelerini göstermek için varsayılan değeri seçin.

en: Disabled
tr_TR: Devre dışı

en: Radio buttons (default: In progress)
tr_TR: Radyo düğmeleri (varsayılan: işlem sürüyor)

en: Radio buttons (default: Complete)
tr_TR: Radyo düğmeleri (varsayılan: Tamamlandı)

en: Submit buttons (Save and Submit)
tr_TR: Gönderim tuşları (Kaydet ve Gönder)

en: Always Required
tr_TR: Her zaman gerekli

en: Required if in progress
tr_TR: İşlem sürüyorsa gerekli

en: Required if complete
tr_TR: İşlem tamamlanmışsa gerekli

en: Thank you.
tr_TR: Teşekkürler.

en: There was a problem while updating the assignee status.
tr_TR: Atanan durumu güncellenirken bir sorun oluştu.

en: Entry updated and marked complete.
tr_TR: Kayıt güncellendi ve bitmiş olarak işaretlendi.

en: Entry updated - in progress.
tr_TR: Kayıt güncellendi - işleniyor.

en: This field is required.
tr_TR: Bu alan zorunludur.

en: Pending Input
tr_TR: Bekleyen giriş

en: In progress
tr_TR: İşlem sürüyor

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Outgoing Webhook
tr_TR: Giden web kancası

en: Select a Connected App
tr_TR: Bir bağlantılı uygulama seçin

en: Outgoing Webhook URL
tr_TR: Giden web kancası adresi

en: Request Method
tr_TR: Talep yöntemi

en: Request Authentication Type
tr_TR: İstek yetkilendirme tipi

en: Username
tr_TR: Kullanıcı adı

en: Password
tr_TR: Parola

en: Connected App
tr_TR: Bağlantılı uygulama

en: Manage your Connected Apps in the Workflow->Settings->Connected Apps page.
tr_TR: Bağlantılı uygulamalarınızı İş akışı -> Ayarlar -> Bağlantılı uygulamalar sayfasından yönetin.

en: Request Headers
tr_TR: İstek üst başlıkları

en: Setup the HTTP headers to be sent with the webhook request.
tr_TR: Web kancası isteği ile beraber gönderilecek HTTP üst başlıklarını ayarlayın.

en: Request Body
tr_TR: İstek gövdesi

en: Select Fields
tr_TR: Alan Seçin

en: Raw request
tr_TR: Ham istek

en: Raw Body
tr_TR: Ham gövde

en: Format
tr_TR: Biçim

en: If JSON is selected then the Content-Type header will be set to application/json
tr_TR: Eğer JSON seçilmişse Content-Type üst başlığı application/json olarak belirlenecektir

en: Body Content
tr_TR: Gövde içeriği

en: All Fields
tr_TR: Tüm alanlar

en: Request Field Values
tr_TR: İstek alanlarının değerleri

en: Key
tr_TR: Anahtar

en: Value
tr_TR: Değer

en: Mapping
tr_TR: Eşleştirme

en: Map the fields of this form to the selected form. Values from this form will be saved in the entry in the selected form
tr_TR: Bu form alanlarını seçili form ile eşleyin. Bu formdaki değerler seçili formdaki kayıt içine kaydedilir

en: Response Mapping
tr_TR: Yanıt eşleme

en: Whether to map selected values from the request response to the form entry.
tr_TR: İstekten edinilen seçili değerlerin form girdisi ile eşleştirilip eşleştirilmeyeceği.

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Response Field Values
tr_TR: Yanıt alanlarının değerleri

en: Field
tr_TR: Alan

en: Map selected field values from the request response to the form. Values from the response will be saved in the entry in the selected form.
tr_TR: Seçili alan değerlerini form için istek yanıtından eşleştirin. Yanıtta bulunan değerler, seçilen formdaki girdiye kaydedilecektir.

en: Success
tr_TR: Başarı

en: Next Step if Success
tr_TR: Başarılı ise sonraki adım

en: Error - Client
tr_TR: Hata - İstemci

en: Next Step if Client Error
tr_TR: İstemci hatası varsa sonraki adım

en: Error - Server
tr_TR: Hata - Sunucu

en: Next Step if Server Error
tr_TR: Sunucu hatası varsa sonraki adım

en: Error - Other
tr_TR: Hata - Diğer

en: Next step if Other Error
tr_TR: Diğer hatalar varsa sonraki adım

en: Select a Name
tr_TR: Bir isim seçin

note: Translators: 1st placeholders is URL provided by user in step settings, 2nd placeholder is response codes from webhook execution
en: Webhook sent. %1$s RESPONSE: %2$s
tr_TR: Web kancası gönderildi. %1$s YANIT: %2$s

note: translators: %s is the key used to lookup the value in the REST API response
en: The key %s does not match any element in the response.
tr_TR: %s anahtarı yanıt içinde hiç bir eleman ile eşleşmiyor.

en: Select a Field
tr_TR: Bir alan seçin

note: Translators: Placeholder is for the field type which should be selected
en: Select a %s Field
tr_TR: Bir %s alanı seçin

en: Entry Date
tr_TR: Kayıt tarihi

en: Full
tr_TR: Dolu

en: Selected
tr_TR: Seçilmiş

en: Complete Message
tr_TR: Tam mesaj

en: Enable this setting to display a message to the form submitter when the workflow is complete.
tr_TR: İş akışı tamamlandığında form göndericide bir ileti görüntülemek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Display a message to the form submitter when the workflow is complete.
tr_TR: Form göndericiye iş akışı tamamlandığında bir mesaj göster.

en: Select the fields to display to the form submitter when the workflow is complete. Users with the "View All" capability can see all fields.
tr_TR: İş akışı tamamlandığında form gönderici için görüntülenecek alanları seçin. "Tümünü görüntüle" özelliğine sahip kullanıcılar tüm alanları görüntüleyebilir.

en: First Step in the workflow
tr_TR: İş akışındaki ilk adım

en: Pending Message
tr_TR: Bekleyen ileti

en: Enable this setting to display a message to the form submitter while the workflow is pending.
tr_TR: İş akışı bekleme durumundayken form göndericide bir ileti görüntülemek için bu ayarı etkinleştirin.

en: Display a message to the form submitter while the workflow is pending.
tr_TR: Form göndericiye iş akışı beklemede olduğunda bir mesaj göster.

en: Note: this message will not be displayed when the form submitter is an assignee of a workflow step. Use the step's instructions setting instead.
tr_TR: Not: Bu ileti, form gönderici bir iş akışı adımına atanmış olduğu durumda görüntülenmez. Bunun yerine adımın talimatları ayarını kullanın.

en: Default Display Fields
tr_TR: Varsayılan görünüm alanları

en: Select the fields to hide or display for users who are not assignees while the workflow is in progress. Users with the "View All" capability can see all fields.
tr_TR: İş akışı devam ederken atanma yapılmamış kullanıcılar için gizlemek veya görüntülemek üzere alanları seçin. "Tümünü görüntüle" özelliğine sahip kullanıcılar tüm alanları görüntüleyebilir.

en: Next Step
tr_TR: Sonraki adım

en:  Not implemented
tr_TR:  Uygulanmadı

en: Cookie nonce is invalid
tr_TR: Mevcut çerez(cookie) geçersiz

en: %s: No assignees
tr_TR: %s: Hiç görevli yok

en: Sent Notification:
tr_TR: Gönderilen bildirim:

en: Processed
tr_TR: İşlenmiş

en: A note is required
tr_TR: Bir not gereklidir

en: There was a problem while updating your form.
tr_TR: Formunuzu güncelleştirilirken bir sorun oluştu.

en: Congratulations! Now you can set up your first workflow.
tr_TR: Tebrikler! Şimdi ilk iş akışınızı ayarlayabilirsiniz.

en: Quick Start?
tr_TR: Hızlı başlangıç?

en: Select a Form to use for your Workflow
tr_TR: İş akışınız için kullanılacak bir form seçin

en: Add Workflow Steps in the Form Settings
tr_TR: Form ayarlarından iş akışı adımları ekle

en: Add Workflow Steps
tr_TR: İş akışı adımları ekle

en: Don't have a form you want to use for the workflow? %sCreate a Form%s and add your steps in the Form Settings later.
tr_TR: İş akışı için kullanmayı istediğiniz bir form yok mu? %sBir form oluşturun%s ve iş akışı adımlarını form ayarlarından ekleyin.

en: %sCreate a Form%s and then add your Workflow steps in the Form Settings.
tr_TR: %sBir Form Oluşturun%s ve İş Akışı adımlarını Form Ayarlarından ekleyin.

en: New to Gravity Flow?
tr_TR: Gravity Flow'a yeni misiniz?

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag 3. The opening link tag 4. the closing link tag
en: Please take a few minutes to go through the %1$sintroduction to the features%2$s and the tutorial videos below. The documentation also contains a detailed guide showing %3$show to create your first workflow%4$s.
tr_TR: Lütfen bir kaç dakikanızı ayırarak aşağıdaki %1$sözellik tanımını%2$s ve eğitim videolarını inceleyin. Belgeler ayrıca %3$silk iş akışını oluşturmak%4$s hakkında ayrıntılı bir rehber de içeriyor.

en: Installation Complete
tr_TR: Yükleme tamamlandı

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and activated but there is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. If you would like us to update Gravity Forms to the latest version, check the box below.
tr_TR: Gravity Forms yüklü ve etkinleştirilmiş ama daha yeni bir sürümü mevcut. Şu an sizde %1$s kurulu ama son sürüm %2$s. Gravity Forms eklentisini son sürümüne yükseltmek istiyorsanız aşağıdaki kutuyu işaretleyin.

en: Yes, update Gravity Forms
tr_TR: Evet, Gravity Forms'u güncelle

en: Gravity Forms is already installed and activated. Click the next button to proceed.
tr_TR: Gravty Forma hali hazırda yüklü ve etkinleştirilmiş. Devam etmek için sonraki tuşuna tıklayın.

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. There is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. Would you like us to update Gravity Forms to the latest version and activate it?
tr_TR: Gravity Forms yüklü ve etkinleştirilmemiş. Daha yeni bir sürümü mevcut. Şu an sizde %1$s kurulu ama son sürüm %2$s. Gravity Forms eklentisini son sürümüne yükseltmemizi ve etkinleştirmemizi ister misiniz?

en: Yes, update and activate Gravity Forms.
tr_TR: Evet, Gravity Forms'u güncelle ve etkinleştir.

en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. Would you like us to activate it?
tr_TR: Gravity Forms yüklü ve etkinleştirilmemiş. Etkinleştirmemizi ister misiniz?

en: Yes, activate Gravity Forms.
tr_TR: Evet, Gravity Forms'u etkinleştir.

en: The Gravity Forms form builder plugin is required but it is not installed. Would you like us to download and activate it?
tr_TR: Gravity Forms form oluşturucu eklentisi gerekli ama kurulmamış. İndirip etkinleştirmemizi ister misiniz?

en: Yes, download and activate Gravity Forms.
tr_TR: Evet, Gravity Forms'u indir ve etkinleştir.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Gravity Forms is not installed. Please %1$spurchase%2$s and install Gravity Forms before continuing.
tr_TR: Gravity Forms yüklenmemiş. Lütfen devam etmeden önce Gravity Forms'u %1$ssatın alın%2$s ve yükleyin.

en: Install Gravity Forms
tr_TR: Gravity Forms yükle

en: This is required in order to complete the installation.
tr_TR: Kurulumun tamamlanabilmesi için bu gereklidir.

en: Your license key has already been set.
tr_TR: Lisans anahtarınız zaten ayarlandı.

en: Enter your Gravity Flow License Key below. Your key unlocks access to automatic updates and support. You can find your key in your purchase confirmation email or by logging into your account area on the %sGravity Flow%s site.
tr_TR: Aşağıya Gravity Flow lisans anahtarınızı girin. Anahtarınız otomatik güncellemelere ve desteğe erişimi açar. Anahtarınızı satın alma onaylama e-postasında bulabilirsiniz ya da %sGravity Flow%s sitesine giriş yapıp hesap bölümünden edinebilirsiniz.

en: Enter Your License Key
tr_TR: Lisans anahtarınızı girin

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Flow when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
tr_TR: Geçerli bir lisans anahtarı girmezseniz, önemli hata düzeltmeleri ve güvenlik geliştirmeleri yayınlandığında Gravity Flowu güncelleyemezsiniz. Bu  siteniz için ciddi bir güvenlik riski olabilir.

en: I understand the risks
tr_TR: Riskleri anlıyorum

en: Please enter a valid license key.
tr_TR: Lütfen geçerli bir lisans anahtarı girin.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
tr_TR: Geçersiz veya süresi dolmuş anahtar: doğru değer girdiğinize ve anahtarınızın süresinin dolmadığına emin olun.

en: Please accept the terms
tr_TR: Lütfen kullanım koşullarını kabul edin

en: Users can access workflowws via the front-end of your site and/or from the built-in WordPress admin pages (Workflow menu). If you would like your users to access via the front-end of your site then you'll need to add some pages.
tr_TR: Kullanıcılar iş akışlarına sitenizin ön yüzünden ya da dahili WordPress yönetim sayfalarından (İş akışı menüsü) ulaşabilirler. Eğer kullanıcılarınızın sitenizin ön yüzü üzerinden erişebilmelerini isterseniz bir kaç sayfa eklemeniz gerekecektir.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Would you like to create custom inbox, status, and submit pages now? The pages will contain the %s[gravityflow]%s shortcode.
tr_TR: Şimdi özel gelen kutusu, durum ve gönderim sayfaları oluşturmak ister misiniz? Sayfalar %s[gravityflow]%s kısa kodunu içerecektir.

en: Yes, create front-end pages now. (Recommended)
tr_TR: Evet, ön yüz sayfalarını şimdi oluştur. (Önerilen)

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sinbox%2$s is the place where workflow assignees access their pending tasks. Required for %3$sone-click approval%4$s and %5$scancel%6$s links.
tr_TR: %1$sGelen kutusu%2$s iş akışı atanacakların kendilerini bekleyen görevlere erişebileceği yerdir. %3$sTek tuşla onaylama%4$s ve %5$siptal%6$s bağlantıları için gereklidir.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sstatus page%2$s displays all the entries for the current user. The administrator sees all the entries.
tr_TR: %1$sDurum sayfası%2$s geçerli kullanıcı için tüm girdileri görüntüler. Yönetici tüm girdileri görebilir.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$ssubmit page%2$s displays the forms that have been published for workflows.
tr_TR: %1$sGönderim sayfası%2$s iş akışları için yayımlanmış olan formları görüntüler.

en: No, all users will access via the WordPress Dashboard (Workflow menu).
tr_TR: Hayır, tüm kullanıcılar WordPress yönetim paneli üzerinden erişecekler (İş akışı menüsü).

en: Workflow Pages
tr_TR: İş akışı sayfaları

en: Gravity Flow will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
tr_TR: Gravity Flow arka planda otomatik olarak hata düzeltmelerini, güvenlik geliştirmelerini ve eklenti güncellemelerini indirecektir. Güncellemeler WordPress sitenizin güvenliği için çok önemlidir.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually. A valid license is required for background updates.
tr_TR: Bu özellik aşağıdan kapatmayı seçmediğiniz takdirde otomatik olarak etkinleştirilir. Arkaplan güncellemelerini yalnızca güncellemeleri elle yönetmeyi düşünüyorsanız kapatmanızı öneririz. Arkaplan güncellemeleri için etkin bir lisans anahtarı gereklidir.

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
tr_TR: Güncelleştirmeler yalnızca geçerli bir lisans anahtarı girdiyseniz kullanılabilir olacaktır

en: Keep background updates enabled
tr_TR: Arkaplan güncellemeleri etkin olsun

en: Turn off background updates
tr_TR: Arkaplan güncellemelerini kapat

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misiniz?

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
tr_TR: Arka plan güncellemelerini devre dışı bırakırsanız siteniz kritik hata düzeltmeleri ve güvenlik geliştirmelerini almayabilir. Bunu yalnızca bir WordPress sitesini yönetme konusunda tecrübeliyseniz ve WordPress sitenizi elle güncellemenin risklerini kabul ediyorsanız yapmanızı öneririz.

en: I Understand and Accept the Risk
tr_TR: Okudum ve riski kabul ediyorum

en: Please accept the terms.
tr_TR: Lütfen kullanım koşullarını kabul edin.

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Back
tr_TR: Geri

note: Description of the plugin/theme
en: Build Workflow Applications with Gravity Forms.
tr_TR: Gravity Forms ile iş akışı uygulamaları geliştirin.

[ctx: Displayed on the settings page after uninstalling a Gravity Flow extension.]
en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
tr_TR: %s başarıyla kaldırıldı. %sEklentiler%s sayfasından tekrar etkinleştirilebilir.

[ctx: Title for the uninstall section on the settings page for a Gravity Flow extension.]
en: Uninstall %s Extension
tr_TR: %s Eklentisini kaldır

[ctx: Button text on the settings page for an extension.]
en: Uninstall Extension
tr_TR: Eklenti kaldır
