Gravity Flow - en to pt_BR translation catalogue (342 entries)

en: Start the Workflow once payment has been received.
pt_BR: Inicie o fluxo de trabalho uma vez que o pagamento tenha sido recebido

en: User
pt_BR: Usuário

en: Role
pt_BR: Papel

en: Discussion
pt_BR: Discussao

en: Please fill in all required fields
pt_BR: Por favor, preencha todos os campos requeridos

en: No results matched
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Workflow Steps
pt_BR: Etapas do Fluxo de Trabalho

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Workflow Step Settings
pt_BR: Configurações das Etapas do Fluxo de Trabalho

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Roles
pt_BR: Papéis

en: User (Created by)
pt_BR: Usuário (Criado por)

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Step Type
pt_BR: Tipo de Etapa

en: Step
pt_BR: Etapa

en: Name
pt_BR: Nome

en: Enter a name to uniquely identify this step.
pt_BR: Entre um nome para identificar sem duplicação essa etapa.

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Note: the schedule setting requires the WordPress Cron which is included and enabled by default unless your host has deactivated it.
pt_BR: Nota: as configurações de programação necessitam o Wordpress Cron que está inlcuso e habilitado por padrão, a não ser que tenha sido desativado.

en: Build the conditional logic that should be applied to this step before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions of this step it will fall on to the next step in the list.
pt_BR: Construa a lógica condicional que dever ser aplicada a esta etapa antes que seja permitido que seja processado. Se um registro não atende as condições dessa etapa ela irá falhar no próximo passo da lista.

en: Condition
pt_BR: Condição

en: Enable Condition for this step
pt_BR: Habilitar Condição para esta estapa

en: Perform this step if
pt_BR: Executar essa etapa se

en: Schedule
pt_BR: Programar

en: Scheduling a step will queue entries and prevent them from starting this step until the specified date or until the delay period has elapsed.
pt_BR: Programar um passo irá enfileirar entradas e impedir elas de começarem essa etapa até a data especificada ou período de espera estiver completo.

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Expiration
pt_BR: Expiração

en: Enable the expiration setting to allow this step to expire. Once expired, the entry will automatically proceed to the step configured in the Next Step setting(s) below.
pt_BR: Habilitar a configuração de expiração irá permitir que essa etapa expire. Uma vez expirado, o registro irá automaticamente seguir para etapa configurado na opção Próximo passo (s) abaixo.

en: Next step if
pt_BR: Próxima etapa se

en: Step settings updated. %sBack to the list%s or %sAdd another step%s.
pt_BR: Configurações de etapa atualizadas. %sVoltar para lista%s or %Adicionar outra etapa%s.

en: Update Step Settings
pt_BR: Atualizar Configurações de Etapas

en: There was an error while saving the step settings
pt_BR: Houve um erro ao salvar as configurações de etapa

en: This step type is missing.
pt_BR: Este tipo de etapa está faltando.

en: The plugin required by this step type is missing.
pt_BR: O plug in necessário para esta etapa está faltando.

en: Complete
pt_BR: Completado

en: Schedule this step
pt_BR: Programar essa etapa

en: Delay
pt_BR: Espera

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Field
pt_BR: Campo Data

en: Schedule Date Field
pt_BR: Programar Campo Data

en: Minute(s)
pt_BR: Minutos (s)

en: Hour(s)
pt_BR: Hora(s)

en: Day(s)
pt_BR: Dias (s)

en: Week(s)
pt_BR: Semanas (s)

en: after
pt_BR: depois

en: before
pt_BR: antes

en: after the workflow step has started.
pt_BR: após a etapa do fluxo de trabalho ter começado.

en: Schedule expiration
pt_BR: Expiração da programação

en: This step expires on
pt_BR: Esta etapa expira em

en: This step will expire
pt_BR: Esta etapa irá expirar

en: Status after expiration
pt_BR: Status após expriação

en: Expiration Status
pt_BR: Status da Expiração

en: Enable
pt_BR: Habilitado

en: Workflow Complete
pt_BR: Fluxo de Trabalho Completo

en: Next step in list
pt_BR: Próxima etapa na lista

en: Step name
pt_BR: Nome da etapa

en: Entries
pt_BR: Entradas

en: (missing)
pt_BR: (faltando)

en: You don't have any steps configured. Let's go %screate one%s!
pt_BR: Você não tem nenhuma etapa configurada. Vamos %scriar um%s!

en: Entry ID
pt_BR: ID do Registro

en: Submitted
pt_BR: Enviado

en: Last updated
pt_BR: Ultima atualização

en: Submitted by
pt_BR: Enviado por

en: Expires
pt_BR: Expira

en: Queued
pt_BR: Em Fila

en: Scheduled
pt_BR: Programado

en: Step expired
pt_BR: Etapa expirada

en: Expired: refresh the page
pt_BR: Expirado: atualizar a página

en: Select an action
pt_BR: Selecione uma ação

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Cancel Workflow
pt_BR: Cancelar Fluxo de Trabalho

en: Restart this step
pt_BR: Reiniciar esta etapa

en: Restart Workflow
pt_BR: Reiniciar Fluxo de Trabalho

en: Send to step:
pt_BR: Enviar para a etapa:

en: Workflow complete
pt_BR: Fluxo de Trabalho completo

en: View
pt_BR: Ver

en: General
pt_BR: Geral

en: Gravity Flow Settings
pt_BR: Gravity Flow Configurações

en: Labels
pt_BR: Etiquetas

en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Cancelled
pt_BR: Cancelado

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Status Labels
pt_BR: Status Etiquetas

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Invalid token
pt_BR: Token inválido

en: Token already expired
pt_BR: Token já expirado

en: Token revoked
pt_BR: Token revogado

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Revoke a token
pt_BR: Revogar um token

en: Revoke
pt_BR: Revogar

en: Entries per page
pt_BR: Entradas por página

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: License Key
pt_BR: Chave de Licença

en: Invalid license
pt_BR: Chave Inválida

en: Background Updates
pt_BR: Atualizações em Segundo Plano

en: Set this to ON to allow Gravity Flow to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
pt_BR: Marcar isto em ON irá permitir que o Gravity Flow faça o download e instalações de correções de erros e atualizações de segurança em segundo plano. Necessita um chave de licença válida.

en: Update Settings
pt_BR: Atualizar Configurações

en: Settings updated successfully
pt_BR: Configurações atualizadas com sucesso

en: There was an error while saving the settings
pt_BR: Houve um erro ao salvar as configurações

en: From Name
pt_BR: De

en: From Email
pt_BR: Email

en: Published
pt_BR: Publicado

en: No workflow steps have been added to any forms yet.
pt_BR: Nenhuma etapa de fluxo de trabalho foi adicionado a nenhum formulário ainda.

en: Published Workflow Forms
pt_BR: Formulários de Fluxo de Trabalho Publicados

en: Select the forms you wish to publish on the Submit page.
pt_BR: Selecione os formulários que você quer publicar na página Enviar

en: Inbox
pt_BR: Caixa de Entrada

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit a Workflow Form
pt_BR: Enviar um Formulário de Fluxo de Trabalho

en: Oops! We could not locate your entry.
pt_BR: Opa! Nós não podemos localizar o registro.

en: Error: incorrect entry.
pt_BR: Erro: Registro Incorreto.

en: Workflow Cancelled
pt_BR: Fluxo de Trabalho Cancelado

en: Error: This URL is no longer valid.
pt_BR: Erro: Esta URL não é mais válida.

en: Workflow Inbox
pt_BR: Caixa de Entrada do Fluxo de Trabalho

en: Workflow Status
pt_BR: Status do Fluxo de Trabalho

en: Workflow Activity
pt_BR: Atividade do Fluxo de Trabalho

en: Workflow Reports
pt_BR: Relatórios do Fluxo de Trabalho

en: Your inbox of pending tasks
pt_BR: Sua caixa de entrada de tarefas pendentes

en: Submit a Workflow
pt_BR: Enviar um Fluxo de Trabalho

en: Your workflows
pt_BR: Seus fluxos de trabalho

en: Reports
pt_BR: Relatórios

en: Activity
pt_BR: Atividade

en: Workflow cancelled.
pt_BR: Fluxo de Trabalho Cancelado.

en: The entry does not currently have an active step.
pt_BR: O registro não tem uma etapa ativa.

en: Workflow Step restarted.
pt_BR: Etapa do Fluxo de Trabalho reiniciada.

en: Workflow restarted.
pt_BR: Fluxo de Trabalho reiniciado.

en: Sent to step: %s
pt_BR: Enviar para o etapa: %s

en: Workflow: approved or rejected
pt_BR: Fluxo de Trabalho: aprovado ou rejeitado

en: Workflow: user input
pt_BR: Fluxo de Trabalho: Input do Usuário

en: Workflow: complete
pt_BR: Fluxo de Trabalho: completo

en: Gravity Flow Steps imported. IMPORTANT: Check the assignees for each step. If the form was imported from a different installation with different user IDs then steps may need to be reassigned.
pt_BR: Etapas do Gravity Flow importados. ATENÇÃO: Verifique as atribuições de usuários para cada passo. Se o formulário foi importado de uma instalação com diferentes IDs de usuário então as etapas podem precisar ser reatribuídas.

en: %sThis operation deletes ALL Gravity Flow settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
pt_BR: %sEsta operação apaga TODAS as configurações%s do Gravity Flox. Se você continuar, você NÃO será capaz de recuperar estas configurações.

en: Warning! ALL Gravity Flow settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
pt_BR: Atenção! TODAS as configurações do Gravity Flox serão apagadas. Você não poderá defazer. "OK" para apagar, "Cancelar" para parar

en: %d year | %d years
pt_BR[0]: %d ano
pt_BR[1]: %d anos

en: %d month | %d months
pt_BR[0]: %d mês
pt_BR[1]: %d meses

en: Every Fifteen Minutes
pt_BR: A Cada Quinze Minutos

en: Not authorized
pt_BR: Não autorizado

en: Workflow
pt_BR: Fluxo de Trabalho

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Rejected
pt_BR: Rejeitado

en: Oops! We couldn't find your lead. Please try again
pt_BR: Opa! Nõs não pudemos encontrar seu lead. Por favor, tente de novo

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
pt_BR: Você gostaria de apagar este arquivo? "Cancelar" para parar. "OK" para apagar.

en: Except
pt_BR: Exceto

en: Order Summary
pt_BR: Resumo do Pedido

en: Note
pt_BR: Nota

en: Timeline
pt_BR: Linha do Tempo

en: Assignees
pt_BR: Atribuidos

en: You do not have permission to install plugin updates
pt_BR: Você não tem permissão para atualizar plugins

en: Error
pt_BR: Erro

en: The status could not be changed because this step has already been processed.
pt_BR: O status não pode ser alterado porque esta etapa já foi processada.

en: (Missing)
pt_BR: (Faltando)

en: Workflow Submitted
pt_BR: Fluxo de Trabalho Enviado

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Forbidden
pt_BR: Proibido

en: Assignee
pt_BR: Atribuido

en: Workflow Fields
pt_BR: Campos do Fluxo de Trabalho

en: Workflow Fields add advanced workflow functionality to your forms.
pt_BR: Campos do Fluxo de Trabalho adicionam funcionalidades de fluxo avançadas para seus formulários.

en: Show Users
pt_BR: Mostrar Usuários

en: Show Roles
pt_BR: Mostrar Papéis

en: Show Fields
pt_BR: Mostrar Campos

en: Approve
pt_BR: Aprovar

en: Reject
pt_BR: Rejeitar

en: Entry
pt_BR: Registro

en: You don't have permission to view this page
pt_BR: Você não tem permissão para ver esta página

en: Event ID
pt_BR: ID do Evento

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Event
pt_BR: Evento

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Waiting for workflow activity
pt_BR: Esperando pela atividade do fluxo de trabalho

en: You don't have permission to view this entry.
pt_BR: Você não tem permissão para ver este registro.

en: Ajax error while deleting file.
pt_BR: Erro do Ajax ao apagar o arquivo

en: Print
pt_BR: Imprimir

en: include timeline
pt_BR: incluir linha do tempo

en: Entry #
pt_BR: Registro #

en: show empty fields
pt_BR: mostrar campos vazios

en: Order
pt_BR: Pedido

en: Product
pt_BR: Produto

en: Qty
pt_BR: Quant

en: Unit Price
pt_BR: Preço Unitário

en: Price
pt_BR: Preço

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: No pending tasks
pt_BR: Não há tarefas pendentes

en: Submitter
pt_BR: Enviado por

en: Last Updated
pt_BR: Última atualização

en: Bulk Print
pt_BR: Impressão em Lote

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: No data to display
pt_BR: Não há dados para exibir

en: Workflows Completed
pt_BR: Fluxos de Trabalho Executados

en: Average Duration (hours)
pt_BR: Duração Média (horas)

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Workflows completed and average duration
pt_BR: Formulários completado e duração média

en: Month
pt_BR: Mês

en: Completed
pt_BR: Executado

en: Step completed and average duration
pt_BR: Etapa completada e duração média

en: Step completed and average duration by assignee
pt_BR: Etapa completada e duração média por responsável

en: Workflows completed and average duration by month
pt_BR: Fluxo de Trabalhos verificação e duração média por mês

en: Select A Workflow Form
pt_BR: Selecione um Formulário de Fluxo de Trabalho

en: Last 12 months
pt_BR: Últimos 12 meses

en: Last 6 months
pt_BR: Últimos 6 meses

en: Last 3 months
pt_BR: Últimos 3 meses

en: All Steps
pt_BR: Todos as etapas

en: Export
pt_BR: Exportar

en: The destination file is not writeable
pt_BR: O arquivo de destino não é gravável.

en: You haven't submitted any workflow forms yet.
pt_BR: Você não submeteu um formulário de fluxo de trabalho ainda.

en: All
pt_BR: Todos

en: Start:
pt_BR: Início:

en: End:
pt_BR: Término:

en: Clear Filter
pt_BR: Limpa Filtros

en: Search
pt_BR: Procurar

en: Workflow Form
pt_BR: Formulário de Fluxo de Trabalho

en: Print all of the selected entries at once.
pt_BR: Imprimir todas as entradas selecionadas de uma vez.

en: Include timelines
pt_BR: Incluir linhas do tempo

en: Add page break between entries
pt_BR: Adicionar quebra de página entre as entradas

en: (deleted)
pt_BR: (apagado)

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de Seleção

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Please check the documentation before submitting a support request
pt_BR: Por favor, verifique a documentação antes de submeter um suporte

en: General comment or suggestion
pt_BR: Comentário geral ou sugestão

en: Feature request
pt_BR: Requisição de funcionalidades

en: Bug report
pt_BR: Relatório Bugs

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Suggestion or steps to reproduce the issue.
pt_BR: Sugestão ou etapas para reproduzir o problema.

en: Send debugging information. (This includes some system information and a list of active plugins. No forms or entry data will be sent.)
pt_BR: Enviar informação de debugging. (Isto incluir alguma informação do sistema e uma lista dos plugins ativos. Nenhum formulário ou dados serão enviados.)

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Conditional Routing
pt_BR: Rota Condicional

en: Send To
pt_BR: Enviar para

en: Routing
pt_BR: Rota

en: Reply To
pt_BR: Responder para

en: Message
pt_BR: Messagem

en: Disable auto-formatting
pt_BR: Desabilitar auto formatação

en: Disable auto-formatting to prevent paragraph breaks being automatically inserted when using HTML to create the email message.
pt_BR: Desabilitar a auto formatação para prevenir que uma quebra de paragráfo seja automaticamente inserida quando estiver usando HTML para criar uma mensagem de email.

en: Send reminder
pt_BR: Enviar lembrete

en: Resend the assignee email after
pt_BR: Renviar o email atribuido após

en: day(s)
pt_BR: dia(s)

en: Enable this setting to send email to each of the assignees as soon as the entry has been assigned. If a role is configured to receive emails then all the users with that role will receive the email.
pt_BR: Habilitar esta configuração para enviar email para cada um dos atribuídos tão logo a entrada tenha sido assinalda. Se um papel é configurado para receber emails então todos os usuários com aquele papel irão receber os emails.

en: Configure the emails that should be sent for this step.
pt_BR: Configure os emails que devem ser enviados para esta etapa.

en: Assign To:
pt_BR: Atribuir para:

en: Users and roles fields will appear in this list. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Click on an item to select it. The selected items will appear on the right. If you select a role then anybody from that role can approve.
pt_BR: Campos de Usuários e Papéis irão aparecer nesta lista. Se o formulário contem qualquer campo de atribuição ele também irá aparecer aqui. Clique em um item para selecioná-lo. Os itens selecionados irão aparecer na direita. Se você selecionar um papel então qualquer pessoa com aquele papel poderá aprová-lo.

en: Select Assignees
pt_BR: Selecionar Atribuídos

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Display instructions
pt_BR: Exibir instruções

en: Display Fields
pt_BR: Campos Exibidos

en: Select the fields to hide or display.
pt_BR: Seleciones os campos para exibir ou esconder

en: Next step if Rejected
pt_BR: Próxima etapa se Rejeitado

en: Next Step if Approved
pt_BR: Próximo Passso se Aprovado

en: Approval
pt_BR: Aprovação

en: Approval Policy
pt_BR: Política de Aprovação

en: All assignees must approve
pt_BR: Todos os atribuídos devem aprovar

en: Assignee Email
pt_BR: Email Atribuído

en: A new entry is pending your approval. Please check your Workflow Inbox.
pt_BR: Um novo registro está esperando sua aprovação. Por favor, verifique sua Caixa de Entrada.

en: Rejection Email
pt_BR: Email Rejeição

en: Send email when the entry is rejected
pt_BR: Enviar email quando o registro for rejeitado.

en: Enable this setting to send an email when the entry is rejected.
pt_BR: Habilitar esta configuração para enviar um email quando o registro for rejeitado.

en: Entry {entry_id} has been rejected
pt_BR: Registro {entry_id} foi rejeitado.

en: Approval Email
pt_BR: Email Aprovação

en: Send email when the entry is approved
pt_BR: Enviar email quando o registro for aprovado

en: Enable this setting to send an email when the entry is approved.
pt_BR: Habilitar esta configuração para enviar um e-mail quando o registro for aprovado.

en: Entry {entry_id} has been approved
pt_BR: Registro {entry_id} foi aprovado.

en: Revert to User Input step
pt_BR: Reverter para Etapa de Entrada de Dados do Usuário

en: Workflow Note
pt_BR: Nota do Fluxo de Trabalho

en: Hidden
pt_BR: Escondido

en: Not required
pt_BR: Não requerido

en: Always required
pt_BR: Sempre requerido

en: Required if approved
pt_BR: Requerido se aprovado

en: Required if rejected
pt_BR: Requerido se rejeitado

en: Required if reverted
pt_BR: Requerido se revertido

en: Required if reverted or rejected
pt_BR: Requerido se revertido ou rejeitado

en: Post Action if Rejected:
pt_BR: Ação após Rejeição:

en: Mark Post as Draft
pt_BR: Marcar Post como Rascunho

en: Trash Post
pt_BR: Enviar Post para Lixeira

en: Delete Post
pt_BR: Apagar Post

en: Post Action if Approved:
pt_BR: Ação após aprovação:

en: Publish Post
pt_BR: Publicar Post

en: Reverted to step
pt_BR: Revertido para etapa

en: Reverted to step:
pt_BR: Revertido para etapa:

en: Approved.
pt_BR: Aprovado

en: Rejected.
pt_BR: Rejeitado.

en: Entry Approved
pt_BR: Registro Aprovado.

en: Entry Rejected
pt_BR: Registro Rejeitado.

en: Pending Approval
pt_BR: Aprovação Pendente

en: Revert
pt_BR: Reverter

en: Error: step already processed.
pt_BR: Erro: etapa já processada.

en: You don't have any feeds set up.
pt_BR: Você não tem nenhum Feed configurado

en: User Registration
pt_BR: Registro de Usuário

en: Create
pt_BR: Criar

en: Send Email to the assignee(s).
pt_BR: Enviar Email para o(s) atribuido(s).

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Gravity Forms Notifications
pt_BR: Gravity Flow Notificações

en: Workflow notification
pt_BR: Notificação do Fluxo de Trabalho

en: Enable this setting to send an email.
pt_BR: Habilitar esta configuração para enviar um email

en: Enabled
pt_BR: Habilitado

en: Sent Notification: %s
pt_BR: Notificação Enviada: %s

en: User Input
pt_BR: Entrada de Dados

en: Editable fields
pt_BR: Campos Editáveis

en: Assignee Policy
pt_BR: Política de Atribuição

en: All assignees must complete this step
pt_BR: Todos os atribuídos devem completar esta etapa

en: Enable field conditional logic
pt_BR: Habilitar campo lógica condicional

en: Dynamic
pt_BR: Dinâmico

en: Only when the page loads
pt_BR: Apenas quando a página carregar

en: Green triangle
pt_BR: Triângulo Verde

en: Green Background
pt_BR: Fundo Verde

en: Disabled
pt_BR: Desabilitado

en: Always Required
pt_BR: Sempre Requerido

en: Required if in progress
pt_BR: Requerido se em progresso

en: Required if complete
pt_BR: Requerido se completado

en: Entry updated and marked complete.
pt_BR: Registro atualizado e marcado como completo

en: Entry updated - in progress.
pt_BR: Registro atualizado - em progresso

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é requerido

en: Pending Input
pt_BR: Entrada Pendente

en: In progress
pt_BR: Em progresso

en: Outgoing Webhook
pt_BR: Webhook Saída

en: Outgoing Webhook URL
pt_BR: URL Webhook Saída

en: Request Method
pt_BR: Método de Requisição

en: Format
pt_BR: Formatar

en: Key
pt_BR: Chave

en: Value
pt_BR: Valor

en: Next Step
pt_BR: Próxima Etapa

en: Sent Notification:
pt_BR: Envio de Notificação:

en: Processed
pt_BR: Processado

en: A note is required
pt_BR: Uma nota é requerida

en: There was a problem while updating your form.
pt_BR: Houve um problema ao atualizar seu formulário.

en: Congratulations! Now you can set up your first workflow.
pt_BR: Parabéns! Agora você pode configurar seu primeiro fluxo de trabalho.

en: Select a Form to use for your Workflow
pt_BR: Selecione u m Formulário para usar no seu Fluxo de Trabalho

en: Add Workflow Steps in the Form Settings
pt_BR: Adicionar Etapas de Fluxo de Trabalho nas Configurações do Formulário

en: Add Workflow Steps
pt_BR: Adicionar Etapas de Fluxo de Trabalho

en: Installation Complete
pt_BR: Instalação Completa

en: Enter Your License Key
pt_BR: Entre sua Chave de Licença

en: I understand the risks
pt_BR: Eu entendo os riscos

en: Please enter a valid license key.
pt_BR: Por favor, entre uma chave de licença válida

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
pt_BR: Chave Inválida ou Expirada: Por favor, verifique se você forneceu a chave correta e que ela não está expirada.

en: Please accept the terms
pt_BR: Por favor, aceite os termos

en: Keep background updates enabled
pt_BR: Manter a atualização em segundo plano habilitada

en: Turn off background updates
pt_BR: Desligar atualização em segundo plano

en: Are you sure?
pt_BR: Você tem certeza?

en: I Understand and Accept the Risk
pt_BR: Eu Entendo e Aceito o Risco

en: Please accept the terms.
pt_BR: Por favor, aceite as condições

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Back
pt_BR: Voltar

note: Description of the plugin/theme
en: Build Workflow Applications with Gravity Forms.
pt_BR: Construa Aplicativos de Fluxo de Trabalho com Gravity Forms.

[ctx: Title for the uninstall section on the settings page for a Gravity Flow extension.]
en: Uninstall %s Extension
pt_BR: Desinstalar Extensão %s

[ctx: Button text on the settings page for an extension.]
en: Uninstall Extension
pt_BR: Desinstalar Extensão
