Gravity Flow - en to nl_NL translation catalogue (708 entries)

en: Start the Workflow once payment has been received.
nl_NL: Start de workflow zodra betaling is ontvangen.

en: User
nl_NL: Gebruiker

en: Role
nl_NL: Rol

en: Discussion
nl_NL: Discussie

en: Please fill in all required fields
nl_NL: Vul alle vereiste velden in

en: Type to search
nl_NL: Type om te zoeken

en: No results matched
nl_NL: Geen resultaten komen overeen

en: Workflow Steps
nl_NL: Workflow stappen

en: Add New
nl_NL: Nieuwe toevoegen

en: Workflow Step Settings
nl_NL: Workflow stap instellingen

en: Users
nl_NL: Gebruikers

en: Roles
nl_NL: Rollen

en: User (Created by)
nl_NL: Gebruiker (aangemaakt door)

en: Fields
nl_NL: Velden

en: Step Type
nl_NL: Type stap

en: Step
nl_NL: Stap

en: Step ID #
nl_NL: Stap ID #

en: Name
nl_NL: Naam

en: Enter a name to uniquely identify this step.
nl_NL: Vul een unieke naam in om deze stap te identificeren.

en: Description
nl_NL: Beschrijving

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission or after the partial entry has been created or updated.
nl_NL: Start deze workflow %1$s%2$s na het indienen van het formulier of nadat de gedeeltelijke invoer is gemaakt of bijgewerkt.

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission.
nl_NL: Start deze workflow %1$s%2$s na het indienen van het formulier.

en: Build the conditional logic that should be applied to this workflow before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions then the workflow will not be processed.
nl_NL: Maak de voorwaardelijke logica die moet worden toegepast op deze workflow, voordat deze mag worden verwerkt. Als een inzending niet aan de voorwaarden van deze stap voldoet zal het niet worden verwerkt.

en: Workflow Condition
nl_NL: Workflow conditie

en: Enable Condition for this workflow
nl_NL: Voorwaarde instellen voor deze workflow

en: Process this workflow if
nl_NL: Verwerk deze workflow als

en: Workflow Schedule
nl_NL: Workflow schema

en: Schedule this workflow
nl_NL: Workflow inplannen

en: Start this workflow on %s
nl_NL: Deze workflow starten op %s

en: Start this workflow %1$s %2$s %3$s %4$s
nl_NL: Start deze workflow %1$s%2$s%3$s%4$s

en: Scheduling the workflow will queue entries and prevent them from starting the workflow until the specified date or until the delay period has elapsed.
nl_NL: Als je de workflow inplant, worden items in de wachtrij geplaatst en wordt voorkomen dat ze de workflow starten tot de opgegeven datum of totdat de vertragingsperiode is verstreken.

en: Note: the schedule setting requires the WordPress Cron which is included and enabled by default unless your host has deactivated it.
nl_NL: Opmerking: de planinstelling vereist de WordPress cron, welke standaard ingeschakeld is, tenzij je host het gedeactiveerd heeft.

en: Highlighted steps will stand out in both the workflow inbox and the step list. Use highlighting to bring attention to important tasks and to help organise complex workflows.
nl_NL: Gemarkeerde stappen worden benadrukt in zowel de workflow inbox als de stappenlijst. Gebruik markering om aandacht te vestigen op belangrijke taken en om te helpen bij het organiseren van complexe workflows.

en: Highlight
nl_NL: Markeren

en: Build the conditional logic that should be applied to this step before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions of this step it will fall on to the next step in the list.
nl_NL: Maak de voorwaardelijke logica die moet worden toegepast voor deze stap, voordat deze mag worden verwerkt. Als een inzending niet aan de voorwaarden van deze stap voldoet, zal deze op de lijst van de volgende stap verschijnen.

en: Condition
nl_NL: Voorwaarde

en: Enable Condition for this step
nl_NL: Voorwaarde voor deze stap inschakelen

en: Perform this step if
nl_NL: Voer deze stap uit als

en: Schedule
nl_NL: Plannen

en: Scheduling a step will queue entries and prevent them from starting this step until the specified date or until the delay period has elapsed.
nl_NL: Een stap plannen zet inzendingen in de wachtrij en voorkomt dat deze starten tot een specifieke datum of totdat een bepaalde periode voorbij is.

en: Due date
nl_NL: Opleveringsdatum

en: Enable the due date setting to allow entries to be highlighted when they have passed their due dates. An optional column can be set on the inbox / status pages too.
nl_NL: Schakel de instelling voor de vervaldatum in om toe te staan dat items worden gemarkeerd wanneer ze hun vervaldatums hebben overschreden. Een optionele kolom kan ook op de inbox / statuspagina's worden ingesteld.

en: Expired
nl_NL: Verlopen

en: Expiration
nl_NL: Vervaldatum

en: Enable the expiration setting to allow this step to expire. Once expired, the entry will automatically proceed to the step configured in the Next Step setting(s) below.
nl_NL: Schakel de verval-instelling in om het mogelijk te maken om deze stap te laten verlopen. Zodra deze verlopen is, gaat de inzending automatisch naar de volgende stap zoals geconfigureerd in de instelling(en) hieronder.

en: Next step if
nl_NL: Volgende stap als

en: Step settings updated. %sBack to the list%s or %sAdd another step%s.
nl_NL: Stap instellingen bijgewerkt. %sTerug naar de lijst%s of %sVoeg een nieuwe stap toe%s.

en: Update Step Settings
nl_NL: Stap instellingen bijwerken

en: There was an error while saving the step settings
nl_NL: Er was een fout bij het opslaan van de stap instellingen

en: This step type is missing.
nl_NL: Deze soort stap ontbreekt.

en: The plugin required by this step type is missing.
nl_NL: De plugin vereist voor deze soort stap ontbreekt.

en: There is %s entry currently on this step. This entry may be affected if the settings are changed. | There are %s entries currently on this step. These entries may be affected if the settings are changed.
nl_NL[0]: Er is %s inzending in deze stap. Deze inzending kan mogelijks beïnvloedt worden als je de instellingen wijzigt.
nl_NL[1]: Er zijn %s inzendingen in deze stap. Deze inzendingen kunnen mogelijks beïnvloedt worden als je de instellingen wijzigt.

en: You don't have sufficient permissions to update the step settings.
nl_NL: Je hebt onvoldoende rechten om de stapinstellingen bij te werken.

en: Complete
nl_NL: Voltooid

en: Schedule this step
nl_NL: Plan deze stap

en: Delay
nl_NL: Vertragen

en: Date
nl_NL: Datum

en: Date Field
nl_NL: Datumveld

en: Schedule Date Field
nl_NL: Datum plannen-veld

en: Minute(s)
nl_NL: minu(u)t(en)

en: Hour(s)
nl_NL: u(u)r(en)

en: Day(s)
nl_NL: dag/dagen

en: Week(s)
nl_NL: we(e)k(en)

en: Start this step on %s
nl_NL: Start deze stap op %s

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks
en: Start this step %1$s %2$s after the workflow step is triggered.
nl_NL: Start deze stap%1$s %2$s na de workflow stap is geactiveerd.

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks 3. select input before/after 4. select input with list of date fields
en: Start this step %1$s %2$s %3$s %4$s
nl_NL: Start deze stap %1$s%2$s%3$s%4$s

en: after
nl_NL: nadat

en: before
nl_NL: voordat

en: Schedule due date
nl_NL: Vervaldatum inplannen

en: Due Date Field
nl_NL: Vervaldag veld

en: Due Date
nl_NL: Vervaldag

en: Color
nl_NL: Kleur

en: This step has a due date on
nl_NL: Deze stap vervalt op

en: after the workflow step has started.
nl_NL: na de workflow stap gestart is.

en: Due date for this step
nl_NL: Vervaldag voor deze stap

en: Schedule expiration
nl_NL: Plan vervaltijd

en: Expiration Date Field
nl_NL: Vervaldatum-veld

en: This step expires on
nl_NL: Deze stap verloopt op

en: This step will expire
nl_NL: Deze stap zal verlopen op

en: Expire this step
nl_NL: Laat deze stap vervallen

en: Status after expiration
nl_NL: Status na vervaltijd

en: Expiration Status
nl_NL: Status vervaltijd

en: Next Step if Expired
nl_NL: Volgende stap na verlopen

en: Highlight this step
nl_NL: Markeer deze stap

en: Enable
nl_NL: Inschakelen

en: You must provide a color value for the active highlight to apply.
nl_NL: Je moet een kleurwaarde voor de actieve markering opgeven om toe te passen.

en: Workflow Complete
nl_NL: Workflow voltooid

en: Next step in list
nl_NL: Volgende stap in de lijst

en: Match {0} of the following criteria:
nl_NL: Match {0} met de volgende criteria:

en: Sort by field
nl_NL: Sorteer op veld

en: Step name
nl_NL: Stap naam

en: Entries
nl_NL: Inzendingen

en: (missing)
nl_NL: (ontbrekend)

en: Edit
nl_NL: Bewerken

en: Duplicate
nl_NL: Dupliceer

en: WARNING: You are about to delete this item.
nl_NL: WAARSCHUWING: je staat op het punt om dit item te verwijderen.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
nl_NL: 'Annuleren' om te stoppen, 'OK' om te verwijderen.

en: Delete
nl_NL: Verwijderen

en: You don't have any steps configured. Let's go %screate one%s!
nl_NL: U heeft nog geen stap ingesteld. %sMaak een stap%s!

en: Entry ID
nl_NL: Inzending ID

en: Submitted
nl_NL: Toegevoegd

en: Last updated
nl_NL: Laatst bijgewerkt

en: Submitted by
nl_NL: Toegevoegd door

en: Expires
nl_NL: Verloopt

en: Queued
nl_NL: In de wachtrij

en: Scheduled
nl_NL: Gepland

en: Step expired
nl_NL: Stap is verlopen

en: Expired: refresh the page
nl_NL: Verlopen: ververs deze pagina

en: Admin
nl_NL: Beheerder

en: Select an action
nl_NL: Selecteer een actie

en: Apply
nl_NL: Toepassen

en: Cancel Workflow
nl_NL: Workflow annuleren

en: Restart this step
nl_NL: Deze stap opnieuw starten

en: Restart Workflow
nl_NL: Workflow opnieuw starten

en: Send to step:
nl_NL: Stuur naar stap:

en: Workflow complete
nl_NL: Workflow voltooid

en: View
nl_NL: Bekijken

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Gravity Flow Settings
nl_NL: Gravity Flow instellingen

en: Connected Apps
nl_NL: Verbonden apps

en: Uninstall
nl_NL: Verwijderen

en: Pending
nl_NL: In afwachting

en: Cancelled
nl_NL: Geannuleerd

en: Navigation
nl_NL: Navigatie

en: Status Labels
nl_NL: Statuslabels

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Invalid token
nl_NL: Ongeldige token

en: Token already expired
nl_NL: Token is verlopen

en: Token revoked
nl_NL: Token ingetrokken

en: Tools
nl_NL: Gereedschap

en: Revoke a token
nl_NL: Een token intrekken

en: Revoke
nl_NL: Intrekken

en: Entries per page
nl_NL: Inzendingen per pagina

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: License Key
nl_NL: Licentiesleutel

en: Invalid license
nl_NL: Ongeldige licentie

en: Background Updates
nl_NL: Updates op de achtergrond

en: Set this to ON to allow Gravity Flow to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
nl_NL: Zet dit op AAN om Gravity Flow toestemming te geven om automatisch bug fixes en veiligheidsupdates te downloaden en installeren op de achtergrond. Vereist een geldige licentiesleutel.

en: On
nl_NL: Aan

en: Off
nl_NL: Uit

en: Update Settings
nl_NL: Instellingen bijwerken

en: Settings updated successfully
nl_NL: Instellingen zijn succesvol bijgewerkt

en: There was an error while saving the settings
nl_NL: Er ging iets fout bij het opslaan van de instellingen

en: Workflow Emails
nl_NL: Workflow e-mails

en: Email Service
nl_NL: E-mailservice

en: Select which service should be used to send the workflow emails. WordPress uses the server hosting your site or an active SMTP plugin.
nl_NL: Selecteer welke service moet worden gebruikt om de workflow e-mails te verzenden. WordPress gebruikt de server die als host fungeert voor je site of een actieve SMTP plugin.

en: From Name
nl_NL: Van naam

en: The default From Name to be used when the From Name setting is not configured on the individual steps.
nl_NL: De standaard From-naam die moet worden gebruikt wanneer de Van naam instelling niet is geconfigureerd voor de afzonderlijke stappen.

en: From Email
nl_NL: Van e-mailadres

en: The default From Email to be used when the From Email setting is not configured on the individual steps.
nl_NL: Het standaard Van e-mailadres die moet worden gebruikt wanneer de Van e-mailadres instelling niet is geconfigureerd voor de afzonderlijke stappen.

en: Please enter a valid email address.
nl_NL: Voer een geldig e-mailadres in.

en: From Email domain must be an %1$sactive domain%3$s. You can learn more about verifying your domain in the %2$sMailgun documentation%3$s.
nl_NL: Van e-maildomein moet een %1$s actief domein%3$s zijn. Je kan meer informatie over het verifiëren van je domein in de %2$sMailgun-documentatie%3$s vinden.

en: Published
nl_NL: Gepubliceerd

en: No workflow steps have been added to any forms yet.
nl_NL: Er zijn nog geen workflow stappen toegevoegd aan een formulier.

en: Published Workflow Forms
nl_NL: Gepubliceerde workflow formulieren

en: Select the forms you wish to publish on the Submit page.
nl_NL: Selecteer de formulieren die je wilt publiceren op de Versturen-pagina.

en: Default Pages
nl_NL: Standaard pagina's

en: Select the pages which contain the following gravityflow shortcodes. For example, the inbox page selected below will be used when preparing merge tags such as {workflow_inbox_link} when the page_id attribute is not specified.
nl_NL: Selecteer de pagina's die de volgende gravityflow shortcodes bevatten. Bijvoorbeeld, de inbox pagina die hieronder is geselecteerd, zal worden gebruikt bij het maken van de merge tags zoals {workflow_inbox_link}  wanneer het page_id-attribuut niet is gespecificeerd.

en: Submit
nl_NL: Versturen

en: Security Options
nl_NL: Beveilgingsopties

en: Shortcode Security
nl_NL: Shortcode beveiliging

en: Important: Do not enable any of these settings unless all page editors are authorized.
nl_NL: Belangrijk: schakel geen van deze instellingen in tenzij alle pagina redacteurs geautoriseerd zijn.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all registered users.
nl_NL: Toestaan dat de Status shortcode alle inzendingen voor alle geregistreerde gebruikers weergeeft.

en: This setting allows the display_all attribute to be used in the shortcode.
nl_NL: Deze instelling laat het toe de display_all attribuut te gebruiken in de shortcode.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all anonymous users.
nl_NL: Toestaan dat de Status shortcode alle inzendingen voor alle anonieme gebruikers weergeeft.

en: This setting allows the allow_anonymous attribute to be used in the shortcode.
nl_NL: Met deze instelling kan het kenmerk allow_anonymous in de shortcode worden gebruikt.

en: Allow the Inbox and Status shortcodes to display field values.
nl_NL: De inbox en status shortcodes toelaten om de veldwaarden te tonen.

en: This setting allows the fields attribute to be used in the shortcode.
nl_NL: Met deze instelling kan het veld kenmerk worden gebruikt in de shortcode.

en: Select page
nl_NL: Selecteer pagina

en: Submit a Workflow Form
nl_NL: Verstuur een workflow formulier

en: Important: Gravity Flow (Development Version) is missing some important files that were not included in the installation package. Consult the readme.md file for further details.
nl_NL: Belangrijk: Gravity Flow (ontwikkelingsversie) mist enkele belangrijke bestanden die niet waren bijgevoegd in het installatiepakket. Raadpleeg het readme.md-bestand voor verdere details.

en: Return to list
nl_NL: Ga terug naar de lijst

en: Oops! We could not locate your entry.
nl_NL: Oeps! We konden je inzending niet vinden.

en: Error: incorrect entry.
nl_NL: Fout: onjuiste inzending.

en: Workflow Cancelled
nl_NL: Workflow geannuleerd

en: Error: This URL is no longer valid.
nl_NL: Fout: deze URL is niet langer geldig.

en: Workflow Inbox
nl_NL: Workflow inbox

en: Workflow Status
nl_NL: Workflow status

en: Workflow Activity
nl_NL: Workflow activiteit

en: Workflow Reports
nl_NL: Workflow rapporten

en: Your inbox of pending tasks
nl_NL: Je inbox met lopende taken

en: Submit a Workflow
nl_NL: Verstuur een workflow

en: Your workflows
nl_NL: Je workflows

en: Reports
nl_NL: Rapporten

en: Activity
nl_NL: Activiteit

en: Workflow cancelled.
nl_NL: Workflow geannuleerd.

en: The entry does not currently have an active step.
nl_NL: Deze inzending heeft op dit moment geen actieve stap.

en: Workflow Step restarted.
nl_NL: Workflow stap opnieuw gestart.

en: Workflow restarted.
nl_NL: Workflow opnieuw gestart.

en: Sent to step: %s
nl_NL: Verzenden naar stap: : %s

en: Workflow: approved or rejected
nl_NL: Workflow: goedgekeurd of afgewezen

en: Workflow: user input
nl_NL: Workflow: gebruikersinvoer

en: Workflow: complete
nl_NL: Workflow: voltooid

en: Workflow: cancelled
nl_NL: Workflow: geannuleerd.

en: Gravity Flow Steps imported. IMPORTANT: Check the assignees for each step. If the form was imported from a different installation with different user IDs then steps may need to be reassigned.
nl_NL: Gravity Flow stappen geïmporteerd. BELANGRIJK: controleer de toegewezen medewerkers bij elke stap. Als het formulier geïmporteerd was vanaf een belangrijke installatie met andere gebruiker ID's moeten stappen misschien opnieuw worden toegewezen.

en: %sThis operation deletes ALL Gravity Flow settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
nl_NL: %sDeze actie verwijdert ALLE Gravity Flow instellingen%s. Als je doorgaat, kun je deze instellingen NIET meer herstellen.

en: Warning! ALL Gravity Flow settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
nl_NL: Waarschuwing! ALLE Gravity Flow instellingen zullen worden verwijderd. Dit kan niet ongedaan gemaakt worden. 'OK' om te verwijderen, 'Annuleren' om te stoppen.

en: %d year | %d years
nl_NL[0]: %d jaar
nl_NL[1]: %d jaren

en: %d month | %d months
nl_NL[0]: %d maand
nl_NL[1]: %d maanden

en: %dh
nl_NL: %du

en: Every Fifteen Minutes
nl_NL: Elke vijftien minuten

en: Not authorized
nl_NL: Niet geautoriseerd

en: Support
nl_NL: Ondersteuning

en: Approved
nl_NL: Goedgekeurd

en: Rejected
nl_NL: Afgewezen

en: Oops! We couldn't find your lead. Please try again
nl_NL: Oeps! We konden je lead niet vinden. Probeer het nogmaals.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
nl_NL: Wil je dit bestand verwijderen? 'Annuleren' om te stoppen. 'OK' om te verwijderen

en: Display all fields
nl_NL: Toon alle velden

en: Display all fields except selected
nl_NL: Toon alle velden behalve de geselecteerde

en: Hide all fields except selected
nl_NL: Verberg alle velden behalve de geselecteerde

en: Except
nl_NL: Uitgezonderd

en: Order Summary
nl_NL: Samenvatting bestelling

en: User IP
nl_NL: Gebruiker IP

en: Source URL
nl_NL: Bron URL

en: Payment Status
nl_NL: Betalingsstatus

en: Payment Amount
nl_NL: Betalingshoeveelheid

en: Transaction ID
nl_NL: Transactie ID

en: Created By
nl_NL: Aangemaakt door

en: Authorized
nl_NL: Geautoriseerd

en: Paid
nl_NL: Betaald

en: Processing
nl_NL: Verwerken

en: Failed
nl_NL: Mislukt

en: Active
nl_NL: Actief

en: Refunded
nl_NL: Terugbetaald

en: Voided
nl_NL: Ongeldig

en: Entry Link
nl_NL: Inzending-link

en: Entry URL
nl_NL: Inzending URL

en: Inbox Link
nl_NL: Inbox-link

en: Inbox URL
nl_NL: Inbox-URL

en: Cancel Link
nl_NL: Annuleren-link

en: Cancel URL
nl_NL: Annuleren URL

en: Note
nl_NL: Notitie

en: Timeline
nl_NL: Tijdlijn

en: Assignees
nl_NL: Toegewezen medewerkers

en: Approve Link
nl_NL: Goedkeuren-link

en: Approve URL
nl_NL: Goedkeuring URL

en: Approve Token
nl_NL: Goedkeuren-token

en: Reject Link
nl_NL: Afwijzen-link

en: Reject URL
nl_NL: Afwijzen URL

en: Reject Token
nl_NL: Afwijzen-token

en: Current User
nl_NL: Huidige gebruiker

en: Workflow Assignee
nl_NL: Workflow toegewezen medewerker

en: Entry Detail Admin Actions
nl_NL: Beheerdersacties inzendingsdetails

en: View All
nl_NL: Alles bekijken

en: Manage Settings
nl_NL: Instellingen beheren

en: Manage Form Steps
nl_NL: Formulierstappen beheren

note: translators: %s is the title of the plugin
en: Your %s license has expired.
nl_NL: Je licentie %s is vervallen.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is invalid.
nl_NL: Je licentie %s is ongeldig.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is inactive.
nl_NL: Je licentie %s is inactief.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license has not been activated.
nl_NL: Je licentie %s is nog niet geactiveerd.

en: This means you're missing out on security fixes, updates and support.
nl_NL: Dit betekent dat je beveiligingsoplossingen, updates en ondersteuning mist.

en: %sActivate your license%s or %sget a license here%s
nl_NL: %sActiveer je licentie%s of %skoop hier een licentie%s

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
nl_NL: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar. %2$sBekijk versie %3$s details%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
nl_NL: Er is een nieuwe versie van %1$s beschikbaar. %2$sBekijk details versie %3$s%4$s of %5$swerk nu bij%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
nl_NL: U heeft geen toestemming om plugin updates te installeren

en: Error
nl_NL: Fout

en: The status could not be changed because this step has already been processed.
nl_NL: De status kon niet worden aangepast omdat deze stap al uitgevoerd is.

en: Email
nl_NL: E-mailadres

en: (Missing)
nl_NL: (ontbrekend)

en: Source Url
nl_NL: Bron URL

en: Payment Date
nl_NL: Betaaldatum

en: Workflow Submitted
nl_NL: Workflow verstuurd

en: Using Consumer Key and Secret to Get Temporary Credentials
nl_NL: Consumer key en secret gebruiken om tijdelijke inloggegevens te krijgen

en: Redirecting for user authorization - you may need to login first
nl_NL: Doorverwijzen voor gebruikersautorisatie - je moet waarschijnlijk eerst inloggen

en: Using credentials from user authorization to get permanent credentials
nl_NL: Gebruik inloggegevens van gebruikersautorisatie om permanente inloggegevens te krijgen

en: App deleted. Redirecting...
nl_NL: App verwijderd. Doorverwijzen...

en: Authorization Status Details
nl_NL: Details status autorisatie

en: If you don't see Success for all of the above steps, please check details and try again.
nl_NL: Als je geen Succes voor alle bovenstaande stappen ziet, controleer dan de details en probeer het nogmaals.

en: Note: Connected Apps can only be used in Outgoing Webhook steps.
nl_NL: Opmerking: Verbonden apps kunnen alleen worden gebruikt in de stappen voor uitgaande webhooks.

en: Edit App
nl_NL: App bewerken

en: Add an App
nl_NL: App toevoegen

en: App Name
nl_NL: Naam app

en: Enter a name for the app.
nl_NL: Vul een naam voor de app in.

en: App Type
nl_NL: Soort app

en: Currently only WordPress sites using the official WordPress REST API OAuth1 plugin or Gravity Forms 2.4 are supported.
nl_NL: Momenteel worden alleen WordPress-sites met de officiële WordPress REST API OAuth1 plugin of Gravity Forms 2.4 ondersteund.

en: Enter the URL of the site.
nl_NL: Vul de URL van de site in.

en: Authorization Status
nl_NL: Status autorisatie

en: Cancel
nl_NL: Annuleren

en: Before continuing, copy and paste the current URL from your browser's address bar into the Callback setting of the registered application.
nl_NL: Voordat je doorgaat, kopieer en plak de huidige URL van de adresbalk van je browser in de Callback-instelling van de geregistreerde applicatie.

en: Client Key
nl_NL: Client key

en: Enter the Client Key.
nl_NL: Vul de client key in.

en: Client Secret
nl_NL: Client secret

en: Enter Client Secret.
nl_NL: Vul de client secret in.

en: Authorize App
nl_NL: App autoriseren

en: Re-authorize App
nl_NL: App opnieuw autoriseren

en: You don't have any Connected Apps configured.
nl_NL: Je hebt nog geen verbonden apps geconfigureerd.

en: You are about to delete this app '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
nl_NL: Je staat op het punt om deze app '%s' te verwijderen
      'Annuleren' om te stoppen, 'OK' om te verwijderen.

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
nl_NL: %s kan niet worden gedraaid, omdat je WordPress omgeving niet aan de minimale vereisten voldoet.

en: Please resolve the following issues to use %s:
nl_NL: Los de volgende problemen op om %s te gebruiken:

note: translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your license for %s has expired.
nl_NL: Je licentie voor %s is verlopen.

en: Link to Workflow Entry Detail
nl_NL: Link naar details workflow inzending

en: Workflow Detail Link
nl_NL: Details workflow-link

en: Display a link to the workflow detail page.
nl_NL: Toon een link naar de workflow detail pagina.

en: Link Text:
nl_NL: Tekst link:

en: View Details
nl_NL: Bekijk details

en: Entry ID missing
nl_NL: Inzending ID mist

en: Workflow base missing
nl_NL: Workflow basis ontbreekt

en: Entry not found
nl_NL: Inzending niet gevonden

en: The entry is not on the expected step.
nl_NL: De inzending is niet bij de verwachte stap.

en: Forbidden
nl_NL: Verboden

en: Assignee
nl_NL: Gemachtigde

en: Example comment.
nl_NL: Voorbeeld reactie.

en: View More
nl_NL: Toon meer

en: View Less
nl_NL: Toon minder

en: Delete Comment
nl_NL: Reactie verwijderen

en: Would you like to delete this comment? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
nl_NL: Wil je deze reactie verwijderen? 'Annuleren' om te stoppen. 'OK' om te verwijderen.

en: There was an issue deleting this comment.
nl_NL: Er was een probleem bij het verwijderen van deze reactie.

en: Multi-User
nl_NL: Meerdere gebruikers

en: Workflow Fields
nl_NL: Workflow velden

en: Workflow Fields add advanced workflow functionality to your forms.
nl_NL: Workflow velden voegen geavanceerde workflow functionaliteiten aan je formulieren toe.

en: Custom Timestamp Format
nl_NL: Aangepast formaat tijdstempel

en: If you would like to override the default format used when displaying the comment timestamps, enter your %scustom format%s here.
nl_NL: Als je de standaardnotatie voor het tonen van de tijd in reacties wilt aanpassen, vul dan je %saangepaste notatie%s hier in.

en: Show Users
nl_NL: Toon gebruikers

en: Show Roles
nl_NL: Toon rollen

en: Show Fields
nl_NL: Toon velden

en: Users Role Filter
nl_NL: Gebruikersrol-filter

en: Include users from all roles
nl_NL: Inclusief gebruikers van alle rollen

en: Overdue
nl_NL: Achterstallig

en: Approve
nl_NL: Goedkeuren

en: Reject
nl_NL: Afwijzen

en: Entry
nl_NL: Inzending

en: Method '%s' not implemented. Must be over-ridden in subclass.
nl_NL: Methode '%s' niet geïmplementeerd. Moet in subklasse worden overschreven.

en: You don't have permission to view this page
nl_NL: U heeft geen toestemming deze pagina te bekijken

en: Event ID
nl_NL: Gebeurtenis ID

en: Form
nl_NL: Formulier

en: Event
nl_NL: Gebeurtenis

en: Duration
nl_NL: Duur

en: Waiting for workflow activity
nl_NL: Wachten op workflow activiteit

en: You don't have permission to view this entry.
nl_NL: U heeft geen toestemming om deze inzending te bekijken.

en: Ajax error while deleting file.
nl_NL: Ajax fout tijdens het verwijderen van het bestand.

en: Print
nl_NL: Afdrukken

en: include timeline
nl_NL: inclusief tijdlijn

en: Entry #
nl_NL: Inzending #

en: show empty fields
nl_NL: toon lege velden

en: Order
nl_NL: Volgorde

en: Qty
nl_NL: Aantal

en: Unit Price
nl_NL: Prijs per stuk

en: Price
nl_NL: Prijs

en: Total
nl_NL: Totaal

en: No pending tasks
nl_NL: Momenteel geen taken

en: Submitter
nl_NL: Inzender

en: Last Updated
nl_NL: Laatst bijgewerkt

en: Form ID and Lead ID are required parameters.
nl_NL: Formulier ID en lead ID zijn vereiste parameters.

en: Bulk Print
nl_NL: Bulk afdrukken

en: No data to display
nl_NL: Geen gegevens om te tonen

en: Workflows Completed
nl_NL: Voltooide workflows

en: Average Duration (hours)
nl_NL: Gemiddelde duur (uren)

en: Forms
nl_NL: Formulieren

en: Workflows completed and average duration
nl_NL: Voltooide workflows en gemiddelde duur

en: Month
nl_NL: Maand

en: Completed
nl_NL: Voltooid

en: Step completed and average duration
nl_NL: Voltooide stap en gemiddelde duur

en: Step completed and average duration by assignee
nl_NL: Voltooide stap en gemiddelde duur per toegewezen medewerker

en: Workflows completed and average duration by month
nl_NL: Voltooide workflows en gemiddelde duur per maand

en: Select A Workflow Form
nl_NL: Selecteer een workflow formulier

en: Last 12 months
nl_NL: Laatste 12 maanden

en: Last 6 months
nl_NL: Laatste 6 maanden

en: Last 3 months
nl_NL: Laatste 3 maanden

en: All Steps
nl_NL: Alle stappen

en: Export
nl_NL: Exporteren

en: The destination file is not writeable
nl_NL: Het doelbestand is niet beschrijfbaar

en: You haven't submitted any workflow forms yet.
nl_NL: U heeft nog geen workflow formulieren toegevoegd.

en: All
nl_NL: Alles

en: End:
nl_NL: Einde:

en: Clear Filter
nl_NL: Filter wissen

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: yyyy-mm-dd
nl_NL: jjjj-mm-dd

en: Workflow Form
nl_NL: Workflow formulier

en: Print all of the selected entries at once.
nl_NL: Druk alle geselecteerde inzendingen tegelijk af.

en: Include timelines
nl_NL: Inclusief tijdlijnen

en: Add page break between entries
nl_NL: Voeg pagina einde toe tussen inzendingen

en: (deleted)
nl_NL: (verwijderd)

en: Checkbox
nl_NL: Aankruisvakje

en: Select
nl_NL: Selecteren

en: Workflows restarted.
nl_NL: Workflows opnieuw gestart.

note: Translators: the placeholders are link tags pointing to the Gravity Flow settings page
en: Please %1$sactivate%2$s your license to access this page.
nl_NL: %1$sActiveer%2$s je licentie om toegang tot deze pagina te krijgen.

en: A valid license key is required to access support but there was a problem validating your license key. Please log in to GravityFlow.io and open a support ticket.
nl_NL: Een geldige licentiesleutel is vereist om ondersteuning te krijgen, maar er was een probleem met het valideren van je licentiesleutel. Log in op GravityFlow.io en op een ondersteuningsticket.

en: Invalid license key. A valid license key is required to access support. Please check the status of your license key in your account area on GravityFlow.io.
nl_NL: Ongeldige licentiesleutel. Een geldige licentiesleutel is vereist om ondersteuning te krijgen. Controleer de status van je licentiesleutel in je accountomgeving op GravityFlow.io.

en: Gravity Flow Support
nl_NL: Gravity Flow ondersteuning

en: There was a problem submitting your request. Please open a support ticket on GravityFlow.io
nl_NL: Er was een probleem met het verzenden van je aanvraag. Open een ondersteuningsticket op GravityFlow.io

en: Thank you! We'll be in touch soon.
nl_NL: Bedankt! We nemen binnenkort contact met je op.

en: Please check the documentation before submitting a support request
nl_NL: Bekijk de documentatie voordat je een verzoek tot ondersteuning verstuurd

en: First Name
nl_NL: Voornaam

en: Last Name
nl_NL: Achternaam

en: Purchase Email
nl_NL: E-mailadres aankoop

en: General comment or suggestion
nl_NL: Algemene opmerking of suggestie

en: Feature request
nl_NL: Verzoek om nieuwe functie

en: Bug report
nl_NL: Bug rapport

en: Subject
nl_NL: Onderwerp

en: Suggestion or steps to reproduce the issue.
nl_NL: Suggesties of stappen om dit probleem te reproduceren.

en: Send debugging information. (This includes some system information and a list of active plugins. No forms or entry data will be sent.)
nl_NL: Verstuur debugging informatie. (Dit bevat enkele systeeminformatie en een lijst met actieve plugins. Geen formulieren of inzendingsgegevens zullen worden verstuurd.)

en: Send
nl_NL: Versturen

en: Conditional Routing
nl_NL: Voorwaardelijke routering

en: Send To
nl_NL: Versturen naar

en: Routing
nl_NL: Routering

en: Reply To
nl_NL: Antwoorden naar

en: Message
nl_NL: Bericht

en: Disable auto-formatting
nl_NL: Auto-opmaak uitschakelen

en: Disable auto-formatting to prevent paragraph breaks being automatically inserted when using HTML to create the email message.
nl_NL: Schakel auto-opmaak uit om te voorkomen dat paragraafeinden automatisch worden ingevoegd wanneer gebruik wordt gemaakt van HTML om een e-mailbericht aan te maken.

en: Send reminder
nl_NL: Verstuur herinnering

en: Reminder
nl_NL: Herinnering

en: Resend the assignee email after
nl_NL: Verstuur de e-mail voor de toegewezen medewerker opnieuw na

en: day(s)
nl_NL: dag(en)

en: Repeat reminder
nl_NL: Herhaal herinnering

en: Repeat every
nl_NL: Herhaal elke

en: Attach PDF(s)
nl_NL: PDF(s) toevoegen

en: Send an email to the assignee
nl_NL: Verstuur een e-mail naar de toegewezen medewerker

en: Enable this setting to send email to each of the assignees as soon as the entry has been assigned. If a role is configured to receive emails then all the users with that role will receive the email.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen naar elke toegewezen medewerker, zodra de inzending is toegewezen. Als een rol geconfigureerd is om e-mails te ontvangen, dan zullen alle gebruikers met die rol de e-mail ontvangen.

en: Emails
nl_NL: E-mails

en: Configure the emails that should be sent for this step.
nl_NL: Configureer de e-mails die voor deze stap moeten worden verstuurd.

en: Assign To:
nl_NL: Toewijzen aan:

en: Users and roles fields will appear in this list. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Click on an item to select it. The selected items will appear on the right. If you select a role then anybody from that role can approve.
nl_NL: Gebruikers en rollen velden zijn zichtbaar in deze lijst. Als het formulier toewijzingsvelden heeft verschijnen die ook hier. Klik op een item om het te selecteren. De geselecteerde items verschijnen rechts. Als u een rol selecteert, dan kan iedereen met die rol goedkeuren.

en: Select Assignees
nl_NL: Selecteer toegewezen medewerkers

en: Build assignee routing rules by adding conditions. Users and roles fields will appear in the first drop-down field. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Select the assignee and define the condition for that assignee. Add as many routing rules as you need.
nl_NL: Maak routeringsregels voor toegewezen medewerkers door voorwaarden toe te voegen. Gebruikers- en rollenvelden verschijnen in het eerste drop-down-veld. Als het formulier toegewezen medewerker-velden bevat, zullen die ook hier verschijnen. Selecteer een toegewezen medewerker en bepaal de voorwaarde voor die toegewezen medewerker. Voeg zoveel routeringsregels toe als nodig zijn.

en: Instructions
nl_NL: Uitleg

en: Activate this setting to display instructions to the user for the current step.
nl_NL: Activeer deze instelling om uitleg over de huidige stap aan de gebruiker te tonen.

en: Display instructions
nl_NL: Toon uitleg

en: Display Fields
nl_NL: Toon velden

en: Select the fields to hide or display.
nl_NL: Selecteer de velden om te verbergen of te tonen.

en: Confirmation Message
nl_NL: Bevestigingsbericht

en: Activate this setting to display a custom confirmation message to the assignee for the current step.
nl_NL: Activeer deze instelling om een aangepast bevestigingsbericht aan de toegewezen medewerker voor de huidige stap te tonen.

en: Display a custom confirmation message
nl_NL: Toon een aangepast bevestigingsbericht

en: Next step if Rejected
nl_NL: Volgende stap na afwijzing

en: Next Step if Approved
nl_NL: Volgende stap na goedkeuring

en: Invalid request method
nl_NL: Ongeldige methode verzoek

en: Action not supported.
nl_NL: Actie niet ondersteund.

en: A note is required.
nl_NL: Een notitie is vereist.

en: Approval
nl_NL: Goedkeuring

en: Approval Policy
nl_NL: Beleid voor goedkeuring

en: Define how approvals should be processed. If all assignees must approve then the entry will require unanimous approval before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to approve.
nl_NL: Bepaal hoe goedkeuringen moeten worden verwerkt. Als alle toegewezen medewerkers goedkeuring moeten geven dan vereist de inzending een unanieme goedkeuring, voordat de stap kan worden voltooid. Als de stap is toegewezen aan een rol, hoeft maar één gebruiker in die rol goedkeuring te geven.

en: Only one assignee is required to approve
nl_NL: Er is maar één toegewezen medewerker vereist om goed te keuren

en: All assignees must approve
nl_NL: Alle toegewezen medewerkers moeten goedkeuren

en: Instructions: please review the values in the fields below and click on the Approve or Reject button
nl_NL: Uitleg: controleer de waarden in de velden hieronder en klik op de Goedkeuren- of Afwijzen-knop

en: Assignee Email
nl_NL: Toegewezen medewerker e-mail

en: A new entry is pending your approval. Please check your Workflow Inbox.
nl_NL: Een nieuwe inzending wacht op je goedkeuring. Controleer je workflow inbox.

en: Rejection Email
nl_NL: Afwijzing e-mail

en: Send email when the entry is rejected
nl_NL: Verstuur e-mail als de inzending is afgewezen

en: Enable this setting to send an email when the entry is rejected.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen als de inzending is afgewezen.

en: Entry {entry_id} has been rejected
nl_NL: Inzending {entry_id} is afgewezen

en: Approval Email
nl_NL: Goedkeuring e-mail

en: Send email when the entry is approved
nl_NL: Verstuur e-mail als de inzending is goedgekeurd

en: Enable this setting to send an email when the entry is approved.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen als de inzending is goedgekeurd.

en: Entry {entry_id} has been approved
nl_NL: Inzending {entry_id} is goedgekeurd

en: Revert to User Input step
nl_NL: Teruggaan naar gebruikersinvoer-stap

en: The Revert setting enables a third option in addition to Approve and Reject which allows the assignee to send the entry directly to a User Input step without changing the status. Enable this setting to show the Revert button next to the Approve and Reject buttons and specify the User Input step the entry will be sent to.
nl_NL: De terugdraaien-instelling schakelt een derde optie in naast goedkeuren en afwijzen, waardoor het voor de toegewezen medewerker mogelijk is om de inzending direct naar een gebruikersinvoer-stap te versturen zonder de status te wijzigen. Schakel deze instelling in om de terugdraaien-knop te tonen naast de goedkeuren- en afwijzen-knop en specificeer de gebruikersinvoer-stap waar de inzending naar verstuurd zal worden.

en: Workflow Note
nl_NL: Workflow notitie

en: The text entered in the Note box will be added to the timeline. Use this setting to select the options for the Note box.
nl_NL: De ingevulde tekst in het Notitie-tekstblok zal aan de tijdlijn worden toegevoegd. Gebruik deze instelling om de opties voor het Notitie-tekstblok te selecteren.

en: Hidden
nl_NL: Verborgen

en: Not required
nl_NL: Niet vereist

en: Always required
nl_NL: Altijd vereist

en: Required if approved
nl_NL: Vereist bij goedkeuring

en: Required if rejected
nl_NL: Vereist bij afkeuren

en: Required if reverted
nl_NL: Vereist bij teruggaan

en: Required if reverted or rejected
nl_NL: Vereist bij teruggaan of afgekeurd

en: Revert Email
nl_NL: E-mail terugdraaien

en: Send email when the entry is reverted to a user input step
nl_NL: Verstuurd een e-mail wanneer de inzending terug gaat naar een stap met gebruikersinvoer

en: Enable this setting to send an email when the entry is reverted to a user input. The assignee email for the user input step will not be sent as a result.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen wanneer de inzending wordt teruggezet naar een stap met gebruikersinvoer. Het e-mailadres van de persoon voor deze stap van de gebruikersinvoer wordt niet als resultaat verzonden.

en: Entry {entry_id} has been reverted
nl_NL: Inzending {entry_id} is ongedaan gemaakt

en: Post Action if Rejected:
nl_NL: Berichtactie bij afkeuren:

en: Mark Post as Draft
nl_NL: Bericht als concept markeren

en: Trash Post
nl_NL: Bericht naar prullenbak verplaatsen

en: Delete Post
nl_NL: Bericht verwijderen

en: Post Action if Approved:
nl_NL: Berichtactie bij goedkeuring:

en: Publish Post
nl_NL: Bericht publiceren

en: Reverted to step
nl_NL: Teruggaan naar stap

en: Reverted to step:
nl_NL: Teruggegaan naar stap:

en: Approved.
nl_NL: Goedgekeurd.

en: Rejected.
nl_NL: Afgewezen.

en: Entry Approved
nl_NL: Inzending goedgekeurd

en: Entry Rejected
nl_NL: Inzending afgewezen

en: Pending Approval
nl_NL: Wacht op goedkeuring

en: Revert
nl_NL: Terugdraaien

en: Error: step already processed.
nl_NL: Fout: stap al verwerkt.

en: You don't have any feeds set up.
nl_NL: U heeft nog geen feeds ingesteld.

en: Processed: %s
nl_NL: Verwerkt: %s

en: Initiated: %s
nl_NL: Gestart: %s

en: Step Completion
nl_NL: Voltooiing stap

en: Immediately following feed processing
nl_NL: Direct na verwerking feed

en: Delay until invoices are paid
nl_NL: Uitstellen totdat facturen zijn betaald

en: Title
nl_NL: Titel

en: Number
nl_NL: Nummer

en: Invoice Sent
nl_NL: Factuur verzonden

en: Preview
nl_NL: Voorbeeld

en: Invoice paid: %s
nl_NL: Factuur betaald: %s

en: Estimate (and Client Record)
nl_NL: Schatting (en klantbestand)

en: Invoice (and Client Record)
nl_NL: Factuur (en klantbestand)

en: Client (only)
nl_NL: Alleen klant

en: Create Estimate (Sprout Invoices Add-on - Form Integrations)
nl_NL: Schatting creëren (Sprout facturen add-on - formulierintegraties)

en: Create Invoice (Sprout Invoices Add-on - Invoice Submissions)
nl_NL: Factuur maken (Sprout facturatie add-on - factuur inzendingen)

en: User Registration
nl_NL: Gebruikersregistratie

en: Create
nl_NL: Maken

en: User Registration feed processed: %s
nl_NL: Feed gebruikersregistratie verwerkt: %s

en: Send Email to the assignee(s).
nl_NL: Verstuur e-mail naar de toegewezen medewerker(s).

en: A new document has been generated and requires a signature. Please check your Workflow Inbox.
nl_NL: Een nieuw document is gegenereerd en vereist een handtekening. Controleer de inbox van je workflow.

en: Instructions: check the signature invite status in the WP E-Signature section of the Workflow sidebar and resend if necessary.
nl_NL: Uitleg: controleer de status van de uitnodiging van de handtekening in de WP E-Signature sectie van de workflow zijbalk en verstuur opnieuw indien nodig.

en: Invite Status
nl_NL: Status uitnodiging

en: Sent
nl_NL: Verzonden

en: Error: Not Sent
nl_NL: Fout: niet verzonden

en: Resend
nl_NL: Opnieuw versturen

en: Review &amp; Sign
nl_NL: Controleren &amp; ondertekenen

en: Notification
nl_NL: Melding

en: Gravity Forms Notifications
nl_NL: Gravity Forms meldingen

en: Workflow notification
nl_NL: Workflow melding

en: Enable this setting to send an email.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen.

en: Enabled
nl_NL: Ingeschakeld

en: Sent Notification: %s
nl_NL: Verstuurde melding: %s

en: Partial Entry Submission
nl_NL: Gedeeltelijke inzending

en: Assignee email
nl_NL: Toegewezen medewerker e-mail

en: Please resume the following form: {workflow_resume_partial_entry_link}
nl_NL: Ga verder met het volgende formulier: {workflow_resume_partial_entry_link}

en: Select the page to be used for the form submission. This can be the Workflow Submit Page in the WordPress Admin Dashboard or you can choose a page with either a Gravity Flow submit shortcode or a Gravity Forms shortcode.
nl_NL: Selecteer de pagina die gebruikt moet worden voor de formulier inzending. Dit kan de Workflow Inzenden Pagina in de WordPress Admin Dashboard zijn of je kunt een pagina kiezen met de Gravity Flow inzenden shortcode of een Gravity Forms shortcode.

en: Submission Page
nl_NL: Inzendingspagina

en: Default - WordPress Admin Dashboard: Workflow Submit Page
nl_NL: Standaard - WordPress dashboard beheerder: inzendingspagina workflow

en: Update User
nl_NL: Gebruiker bijwerken

en: Form Submitter ("Created By" field)
nl_NL: Formulier verstuurder ("Gemaakt door" veld)

en: Select User Field
nl_NL: Selecteer gebruikersveld

en: Lookup User by Email Field
nl_NL: Gebruiker op e-mailadres opzoeken

en: User Field
nl_NL: Gebruiker veld

en: Email Field
nl_NL: E-mailveld

en: Select an Email Field
nl_NL: Selecteer een e-mailveld

en: Preserve current first name
nl_NL: Huidige voornaam behouden

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
nl_NL: Selecteer het formulierveld dat moet gebruikt worden voor de voornaam van de gebruiker.

en: Preserve current last name
nl_NL: Huidige familienaam behouden

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
nl_NL: Selecteer het formulierveld dat moet gebruikt worden voor de familienaam van de gebruiker.

en: Nickname
nl_NL: Schermnaam

en: Preserve current nickname name
nl_NL: Huidige nickname behouden

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
nl_NL: Selecteer het formulierveld dat moet gebruikt worden voor de nickname van de gebruiker.

en: Display Name
nl_NL: Naam tonen

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
nl_NL: Selecteer hoe de naam van de gebruiker publiekelijk getoond wordt.

en: Email Address
nl_NL: E-mailadres

en: Preserve current email
nl_NL: Huidig e-mailadres behouden

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
nl_NL: Selecteer het formulierveld dat moet gebruikt worden voor het e-mailadres van de gebruiker.

en: Preserve current roles
nl_NL: Huidige rollen behouden

en: Replace current roles
nl_NL: Huidige rollen vervangen

en: Add to existing roles
nl_NL: Toevoegen aan bestaande rollen

en: Select how the user's roles should be updated.
nl_NL: Selecteer hoe de rollen van de gebruiker moeten worden bijgewerkt.

en: Select Roles
nl_NL: Selecteer rollen

en: Select the role the user should be assigned.
nl_NL: Selecteer de rol dat moet worden toegekend aan de gebruiker.

en: User Meta
nl_NL: Gebruikersgegevens

en: Custom Meta Field
nl_NL: Aangepast meta veld

en: Meta Key
nl_NL: Meta sleutel

en: Custom Field Value
nl_NL: Aangepaste veldwaarde

note: translators: %s: The step name
en: %s: User not found.
nl_NL: %s: gebruiker niet gevonden.

note: translators: %s: The step name
en: %s: User is not a member of the current site.
nl_NL: %s: gebruiker is geen lid van de huidige site.

en: Preserve current display name
nl_NL: Huidige weergavenaam behouden

en: Standard User Meta
nl_NL: Standaard gebruiker metagegegevens

en: Jabber / Google Talk
nl_NL: Jabber/Google Talk:

en: Biographical Information
nl_NL: Biografische gegevens

en: Other User Meta
nl_NL: Andere gebruiker metagegevens

en: Add Custom Meta
nl_NL: Aangepaste metagegevens toevoegen

en: Select Meta Key
nl_NL: Selecteer metasleutel

en: User Input
nl_NL: Gebruikersinvoer

en: Editable fields
nl_NL: Bewerkbare velden

en: Assignee Policy
nl_NL: Beleid voor toewijzing

en: Define how this step should be processed. If all assignees must complete this step then the entry will require input from every assignee before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to complete the step.
nl_NL: Bepaal hoe deze stap moet worden verwerkt. Als alle toegewezen medewerkers deze stap moeten voltooien dan vereist de inzending een bijdrage van elke toegewezen medewerker, voordat de stap kan worden voltooid. Als de stap is toegewezen aan een rol, hoeft maar één gebruiker in die rol de stap te voltooien.

en: Only one assignee is required to complete the step
nl_NL: Er is maar één toegewezen medewerker vereist om de stap te voltooien

en: All assignees must complete this step
nl_NL: Alle toegewezen medewerkers moeten deze stap voltooien

en: Conditional Logic
nl_NL: Voorwaardelijke logica

en: Enable field conditional logic
nl_NL: Voorwaardelijke logica voor veld inschakelen

en: Dynamic
nl_NL: Dynamisch

en: Only when the page loads
nl_NL: Alleen als de pagina laadt

en: Fields and Sections support dynamic conditional logic. Pages do not support dynamic conditional logic so they will only be shown or hidden when the page loads.
nl_NL: Velden en Secties ondersteunen voorwaardelijke logica. Pagina's ondersteunen dit niet, dus zij worden alleen getoond of verborgen wanneer de pagina laadt.

en: A new entry requires your input.
nl_NL: Een nieuwe inzending vereist jouw bijdrage.

en: In Progress Email
nl_NL: In behandeling e-mail

en: Send email when the step is in progress.
nl_NL: Verstuur e-mail als de stap in behandeling is.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated but the step is not completed.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen als de inzending is bijgewerkt, maar de stap nog niet is voltooid.

en: Entry {entry_id} has been updated and remains in progress.
nl_NL: Inzending {entry_id} is bijgewerkt en blijft in behandeling.

en: Complete Email
nl_NL: Voltooid e-mail

en: Send email when the step is complete.
nl_NL: Verstuur e-mail als de stap is voltooid.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated completing the step.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een e-mail te versturen als de inzending is bijgewerkt, waardoor de stap is voltooid.

en: Entry {entry_id} has been updated completing the step.
nl_NL: Inzending {entry_id} is bijgewerkt, waardoor de stap is voltooid.

en: Highlight Editable Fields
nl_NL: Bewerkbare velden markeren

en: Green triangle
nl_NL: Groene driehoek

en: Green Background
nl_NL: Groene achtergrond

en: Save Progress
nl_NL: Voortgang opslaan

en: This setting allows the assignee to save the field values without submitting the form as complete. Select Disabled to hide the "in progress" option or select the default value for the radio buttons.
nl_NL: Deze instelling maakt het mogelijk voor de toegewezen medewerker om de veldwaarden op te slaan zonder het formulier als voltooid te versturen. Selecteer Uitgeschakeld om de "in behandeling"-optie te verbergen of selecteer de standaardwaarde voor de keuzerondjes.

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

en: Radio buttons (default: In progress)
nl_NL: Keuzerondjes (standaard: In behandeling)

en: Radio buttons (default: Complete)
nl_NL: Keuzerondjes (standaard: Voltooid)

en: Submit buttons (Save and Submit)
nl_NL: Verstuur-knoppen (opslaan en versturen)

en: Always Required
nl_NL: Altijd vereist

en: Required if in progress
nl_NL: Vereist wanneer in behandeling

en: Required if complete
nl_NL: Vereist wanneer voltooid

en: Thank you.
nl_NL: Bedankt.

en: There was a problem while updating the assignee status.
nl_NL: Er was een probleem bij het bijwerken van de status geselecteerde gebruiker.

en: Entry updated and marked complete.
nl_NL: Inzending bijgewerkt en als voltooid gemarkeerd.

en: Entry updated - in progress.
nl_NL: Inzending bijgewerkt - in behandeling.

en: This field is required.
nl_NL: Dit veld is vereist.

en: Pending Input
nl_NL: Wacht op bijdrage

en: In progress
nl_NL: In behandeling

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Outgoing Webhook
nl_NL: Uitgaande webhook

en: Select a Connected App
nl_NL: Selecteer een verbonden app

en: Outgoing Webhook URL
nl_NL: Uitgaande webhook-URL

en: Request Method
nl_NL: Methode verzoek

en: Request Authentication Type
nl_NL: Soort aanvraag authenticatie

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: Password
nl_NL: Wachtwoord

en: Connected App
nl_NL: Verbonden app

en: Manage your Connected Apps in the Workflow->Settings->Connected Apps page.
nl_NL: Beheer je verbonden apps in de Workflow->Instellingen->Verbonden apps-pagina.

en: Request Headers
nl_NL: Aanvraag headers

en: Setup the HTTP headers to be sent with the webhook request.
nl_NL: Stel de HTTP-headers in die met de webhook aanvraag moeten worden verstuurd.

en: Request Body
nl_NL: Body verzoek

en: Select Fields
nl_NL: Geselecteerde velden

en: Raw request
nl_NL: Aanvraag

en: Raw Body
nl_NL: Inhoud

en: Format
nl_NL: Formaat

en: If JSON is selected then the Content-Type header will be set to application/json
nl_NL: Als JSON geselecteerd is, zal de Content-Type header ingesteld worden op application/json

en: Body Content
nl_NL: Inhoud body

en: All Fields
nl_NL: Alle velden

en: Request Field Values
nl_NL: Veldwaarden opvragen

en: Key
nl_NL: Sleutel

en: Value
nl_NL: Waarde

en: Mapping
nl_NL: Koppelen

en: Map the fields of this form to the selected form. Values from this form will be saved in the entry in the selected form
nl_NL: Koppel de velden van dit formulier aan het geselecteerde formulier. Waarden van dit formulier worden opgeslagen in de inzending van het geselecteerde formulier.

en: Response Mapping
nl_NL: Antwoorden toewijzen

en: Whether to map selected values from the request response to the form entry.
nl_NL: Of je geselecteerde waarden uit de aanvraagreactie op de formulierinvoer wilt toewijzen.

en: None
nl_NL: Geen

en: Response Field Values
nl_NL: Antwoord veldwaarden

en: Field
nl_NL: Veld

en: Map selected field values from the request response to the form. Values from the response will be saved in the entry in the selected form.
nl_NL: Wijs geselecteerde veldwaarden van het verzoekantwoord op het formulier toe. Waarden uit het antwoord worden opgeslagen in de inzending in het geselecteerde formulier.

en: Success
nl_NL: Succes

en: Next Step if Success
nl_NL: Volgende stap bij succes

en: Error - Client
nl_NL: Fout - klant

en: Next Step if Client Error
nl_NL: Volgende stap bij een klantfout

en: Error - Server
nl_NL: Fout - server

en: Next Step if Server Error
nl_NL: Volgende stap bij een serverfout

en: Error - Other
nl_NL: Fout - anders

en: Next step if Other Error
nl_NL: Volgende stap bij een andere fout

en: Select a Name
nl_NL: Selecteer een naam

note: Translators: 1st placeholders is URL provided by user in step settings, 2nd placeholder is response codes from webhook execution
en: Webhook sent. %1$s RESPONSE: %2$s
nl_NL: Webhook verstuurd. %1$s ANTWOORD: %2$s

note: translators: %s is the key used to lookup the value in the REST API response
en: The key %s does not match any element in the response.
nl_NL: De sleutel %s komt niet overeen met een element in het antwoord.

en: Select a Field
nl_NL: Selecteer een veld

note: Translators: Placeholder is for the field type which should be selected
en: Select a %s Field
nl_NL: Selecteer een %s veld

en: Entry Date
nl_NL: Inzendingsdatum

en: Full
nl_NL: Vol

en: Selected
nl_NL: Geselecteerd

en: Complete Message
nl_NL: Volledig bericht

en: Enable this setting to display a message to the form submitter when the workflow is complete.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een bericht weer te geven aan de verstuurder van het formulier wanneer de workflow is voltooid.

en: Display a message to the form submitter when the workflow is complete.
nl_NL: Toon een bericht aan de verstuurder van het formulier als de workflow compleet is.

en: Select the fields to display to the form submitter when the workflow is complete. Users with the "View All" capability can see all fields.
nl_NL: Selecteer de velden die moeten worden weergegeven aan de verstuurder wanneer de workflow is voltooid. Gebruikers met de "Alles weergeven" -functie kunnen alle velden zien.

en: First Step in the workflow
nl_NL: Eerste stap in de workflow

en: Pending Message
nl_NL: Bericht in afwachting

en: Enable this setting to display a message to the form submitter while the workflow is pending.
nl_NL: Schakel deze instelling in om een bericht weer te geven voor de verstuurder terwijl de workflow in behandeling is.

en: Display a message to the form submitter while the workflow is pending.
nl_NL: Geef een bericht weer aan de verstuurder van het formulier terwijl de workflow in behandeling is.

en: Note: this message will not be displayed when the form submitter is an assignee of a workflow step. Use the step's instructions setting instead.
nl_NL: Opmerking: dit bericht wordt niet weergegeven als de persoon die de inzending indient aangesteld is voor een workflowstap. Gebruik in plaats hiervan de instructie instelling.

en: Default Display Fields
nl_NL: Standaard weergave-velden

en: Select the fields to hide or display for users who are not assignees while the workflow is in progress. Users with the "View All" capability can see all fields.
nl_NL: Selecteer de velden die moeten worden verborgen of weergegeven voor gebruikers die geen toegewezen persoon zijn terwijl de workflow bezig is. Gebruikers met de "Alles weergeven" -functie kunnen alle velden zien.

en: Next Step
nl_NL: Volgende stap

en:  Not implemented
nl_NL: Niet geïmplementeerd

en: Cookie nonce is invalid
nl_NL: Cookie nonce is ongeldig

en: %s: No assignees
nl_NL: %s: geen toegewezen medewerkers

en: Sent Notification:
nl_NL: Verstuurde melding:

en: Processed
nl_NL: Verwerkt

en: A note is required
nl_NL: Een notitie is vereist

en: There was a problem while updating your form.
nl_NL: Er was een probleem bij het bijwerken van je formulier.

en: Congratulations! Now you can set up your first workflow.
nl_NL: Gefeliciteerd! Nu kun je je eerste workflow instellen.

en: Quick Start?
nl_NL: Snel van start?

en: Select a Form to use for your Workflow
nl_NL: Selecteer een formulier om voor je workflow te gebruiken

en: Add Workflow Steps in the Form Settings
nl_NL: Voeg workflow stappen toe in de formulierinstellingen

en: Add Workflow Steps
nl_NL: Workflow stappen toevoegen

en: Don't have a form you want to use for the workflow? %sCreate a Form%s and add your steps in the Form Settings later.
nl_NL: Heb je geen formulier dat je wilt gebruiken voor de workflow? %sMaak een nieuw formulier aan%s en voeg je stappen later toe in de formulierinstellingen.

en: %sCreate a Form%s and then add your Workflow steps in the Form Settings.
nl_NL: %sMaak een formulier aan%s en voeg vervolgens je workflow stappen toe in de formulierinstellingen.

en: New to Gravity Flow?
nl_NL: Nieuw bij Gravity Flow?

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag 3. The opening link tag 4. the closing link tag
en: Please take a few minutes to go through the %1$sintroduction to the features%2$s and the tutorial videos below. The documentation also contains a detailed guide showing %3$show to create your first workflow%4$s.
nl_NL: Neem een paar minuten de tijd om de %1$sintroductie van de onderstaande functies%2$s en de instructievideo's te bekijken. De documentatie bevat ook een gedetailleerde gids die laat zien %3$shoe je je eerste workflow kunt maken%4$s.

en: Installation Complete
nl_NL: Installatie voltooid

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and activated but there is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. If you would like us to update Gravity Forms to the latest version, check the box below.
nl_NL: Gravity Forms is geïnstalleerd en geactiveerd, maar er is een nieuwere versie beschikbaar. Je hebt versie %1$s geïnstalleerd, maar de nieuwste versie is %2$s. Als je wil dat wij Gravity Forms updaten naar de nieuwste versie, vink dan het onderstaande selectievakje aan.

en: Yes, update Gravity Forms
nl_NL: Ja, update Gravity Forms

en: Gravity Forms is already installed and activated. Click the next button to proceed.
nl_NL: Gravity Forms is al geïnstalleerd en geactiveerd. Klik op de knop om door te gaan.

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. There is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. Would you like us to update Gravity Forms to the latest version and activate it?
nl_NL: Gravity Forms is geïnstalleerd en maar is niet geactiveerd. Er is een nieuwere versie beschikbaar. Je hebt versie %1$s geïnstalleerd, maar de nieuwste versie is %2$s. Wil je dat wij Gravity Forms updaten naar de nieuwste versie en activeren?

en: Yes, update and activate Gravity Forms.
nl_NL: Ja, update en activeer Gravity Forms.

en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. Would you like us to activate it?
nl_NL: Gravity Forms is geïnstalleerd maar niet geactiveerd. Wil je het nu laten activeren?

en: Yes, activate Gravity Forms.
nl_NL: Ja, activeer Gravity Forms.

en: The Gravity Forms form builder plugin is required but it is not installed. Would you like us to download and activate it?
nl_NL: De Gravity Forms formulieren plugin is vereist maar is niet geïnstalleerd. Wil je dat wij het downloaden en activeren?

en: Yes, download and activate Gravity Forms.
nl_NL: Ja, download en activeer Gravity Forms.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Gravity Forms is not installed. Please %1$spurchase%2$s and install Gravity Forms before continuing.
nl_NL: Gravity Forms is niet geïnstalleerd. %1$sKoop%2$s en installeer Gravity Forms voordat je verdergaat.

en: Install Gravity Forms
nl_NL: Installeer Gravity Forms

en: This is required in order to complete the installation.
nl_NL: Dit is nodig om de installatie te voltooien.

en: Your license key has already been set.
nl_NL: Je licentiesleutel is reeds geconfigureerd.

en: Enter your Gravity Flow License Key below. Your key unlocks access to automatic updates and support. You can find your key in your purchase confirmation email or by logging into your account area on the %sGravity Flow%s site.
nl_NL: Voer hieronder je Gravity Flow-licentiesleutel in. Je sleutel ontgrendelt de toegang tot automatische updates en ondersteuning. Je vindt jouw sleutel in de bevestigingsmail van je aankoop of door je in te loggen in je account op de %ssite van Gravity Flow%s.

en: Enter Your License Key
nl_NL: Vul je licentiesleutel in

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Flow when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
nl_NL: Als je geen geldige licentiesleutel invult, kun je Gravity Flow niet bijwerken als belangrijke bug fixes en veiligheidsupdates worden uitgebracht. Dit kan een serieus veiligheidsrisico voor je site zijn.

en: I understand the risks
nl_NL: Ik begrijp de risico's

en: Please enter a valid license key.
nl_NL: Vul een geldige licentiesleutel in.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
nl_NL: Ongeldige of verlopen sleutel: zorg ervoor dat je de juiste waarde hebt ingevuld en dat je sleutel niet is verlopen.

en: Please accept the terms
nl_NL: Accepteer de voorwaarden

en: Users can access workflowws via the front-end of your site and/or from the built-in WordPress admin pages (Workflow menu). If you would like your users to access via the front-end of your site then you'll need to add some pages.
nl_NL: Gebruikers kunnen toegang krijgen tot workflows via de voorkant van de site en / of via de ingebouwde WordPress beheerderspagina's (workflow-menu). Als je wil dat je gebruikers toegang hebben via de front-end van je site, moet je enkele pagina's toevoegen.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Would you like to create custom inbox, status, and submit pages now? The pages will contain the %s[gravityflow]%s shortcode.
nl_NL: Wil je nu een aangepaste inbox-, status- en verzendpagina's maken? De pagina's bevatten de %s[gravityflow]%s shortcode.

en: Yes, create front-end pages now. (Recommended)
nl_NL: Ja, maak nu pagina's voor de front-end. (Aanbevolen)

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sinbox%2$s is the place where workflow assignees access their pending tasks. Required for %3$sone-click approval%4$s and %5$scancel%6$s links.
nl_NL: De %1$sinbox%2$s is de plek waar de workflow medewerkers hun openstaande taken kunnen inkijken. Het is vereist voor %3$séén-klik toelatingen%4$s en links te %5$sannuleren%6$s.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sstatus page%2$s displays all the entries for the current user. The administrator sees all the entries.
nl_NL: Op de %1$sstatuspagina%2$s worden alle inzendingen voor de huidige gebruiker weergegeven. De beheerder ziet alle inzendingen.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$ssubmit page%2$s displays the forms that have been published for workflows.
nl_NL: De %1$s verstuurpagina %2$s toont de formulieren die zijn gepubliceerd voor workflows.

en: No, all users will access via the WordPress Dashboard (Workflow menu).
nl_NL: Nee, alle gebruikers hebben toegang via het WordPress Dashboard (workflow menu).

en: Workflow Pages
nl_NL: Workflow pagina's

en: Gravity Flow will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
nl_NL: Gravity Flow zal belangrijke bug fixes, veiligheidsverbeteringen en plugin updates automatisch downloaden. Updates zijn zeer belangrijk voor de beveiliging van je WordPress site.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually. A valid license is required for background updates.
nl_NL: Deze functie is standaard geactiveerd, tenzij je het hieronder uitgeschakeld hebt. We raden je aan updates op de achtergrond alleen uit te schakelen als je van plan bent om updates handmatig te beheren. Een geldige licentie is vereist voor updates op de achtergrond.

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
nl_NL: Updates zijn enkel beschikbaar als je een geldige licentiesleutel hebt ingevoerd

en: Keep background updates enabled
nl_NL: Houd achtergrond updates ingeschakeld

en: Turn off background updates
nl_NL: Schakel achtergrond updates uit

en: Are you sure?
nl_NL: Weet je het zeker?

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
nl_NL: Door updates op de achtergrond uit te schakelen, ontvangt je site misschien geen kritieke bug fixes en veiligheidsverbeteringen. We raden je dit alleen aan als je ervaren bent met het beheren van een WordPress site en de mogelijke risico's accepteert met het handmatig bijwerken van je WordPress site.

en: I Understand and Accept the Risk
nl_NL: Ik begrijp en accepteer de risico's

en: Please accept the terms.
nl_NL: Accepteer de voorwaarden.

en: Next
nl_NL: Volgende

en: Back
nl_NL: Vorige

note: Description of the plugin/theme
en: Build Workflow Applications with Gravity Forms.
nl_NL: Maak workflow applicaties met Gravity Forms.

[ctx: Displayed on the settings page after uninstalling a Gravity Flow extension.]
en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
nl_NL: %s is succesvol verwijderd. Deze kan opnieuw worden geactiveerd via de %splugins pagina%s.

[ctx: Title for the uninstall section on the settings page for a Gravity Flow extension.]
en: Uninstall %s Extension
nl_NL: %s-extensie verwijderen

[ctx: Button text on the settings page for an extension.]
en: Uninstall Extension
nl_NL: Extensie verwijderen
