Gravity Flow - en to it_IT translation catalogue (717 entries)

en: Start the Workflow once payment has been received.
it_IT: Avvia il workflow quando il pagamento è stato ricevuto.

en: User
it_IT: Utente

en: Role
it_IT: Ruolo

en: Discussion
it_IT: Discussione

en: Please fill in all required fields
it_IT: Compila tutti i campi richiesti

en: Type to search
it_IT: Digita per cercare

en: No results matched
it_IT: Nessun c'è risultato che corrisponde

en: Workflow Steps
it_IT: Fasi del workflow

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Workflow Step Settings
it_IT: Impostazioni della Fase del workflow

en: Users
it_IT: Utenti

en: Roles
it_IT: Ruoli

en: User (Created by)
it_IT: Utente (creato da)

en: Fields
it_IT: Campi

en: Step Type
it_IT: Tipo di Fase

en: Step
it_IT: Fase

en: Step ID #
it_IT: ID della fase #

en: Name
it_IT: Nome

en: Enter a name to uniquely identify this step.
it_IT: Inserisci un nome per identificare in modo univoco questa Fase.

en: Description
it_IT: Descrizione

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission or after the partial entry has been created or updated.
it_IT: Inizia questo workflow %1$s %2$s dopo l'invio del modulo o dopo la creazione o l'aggiornamento della registrazione parziale.

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission.
it_IT: Inizia questo workflow %1$s %2$s dopo l'invio del modulo.

en: Build the conditional logic that should be applied to this workflow before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions then the workflow will not be processed.
it_IT: Costruisci la logica condizionale che dovrà essere applicata a questo workflow prima che possa essere elaborato. Se una voce non è conforme alle condizioni previste, il workflow sarà interrotto.

en: Workflow Condition
it_IT: Condizione per il workflow

en: Enable Condition for this workflow
it_IT: Abilita la condizione per questo workflow

en: Process this workflow if
it_IT: Elabora il workflow se

en: Workflow Schedule
it_IT: Programma del workflow

en: Schedule this workflow
it_IT: Programma questo workflow

en: Start this workflow on %s
it_IT: Inizia questo workflow il %s

en: Start this workflow %1$s %2$s %3$s %4$s
it_IT: Inizia questo workflow %1$s %2$s %3$s %4$s

en: Scheduling the workflow will queue entries and prevent them from starting the workflow until the specified date or until the delay period has elapsed.
it_IT: Quando il workflow viene programmato, le registrazioni vengono messe in coda e non saranno elaborate fino alla data specificata o fino alla fine del ritardo programmato.

en: Note: the schedule setting requires the WordPress Cron which is included and enabled by default unless your host has deactivated it.
it_IT: Nota: le impostazioni di programmazione richiedono la Cron di Wordpress che è inclusa e abilitata normalmente se il tuo host non l'ha disattivata.

en: Highlighted steps will stand out in both the workflow inbox and the step list. Use highlighting to bring attention to important tasks and to help organise complex workflows.
it_IT: Le fasi evidenziate saranno riconoscibili sia nell'inbox del workflow che nella lista delle fasi. Utilizza la funzionalità "Evidenziatore" per sottolineare i compiti (task) importanti e per contribuire a organizzare meglio i flussi di lavoro complessi.

en: Highlight
it_IT: Evidenziatore

en: Build the conditional logic that should be applied to this step before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions of this step it will fall on to the next step in the list.
it_IT: Crea le condizioni che devono essere applicate a questa Fase prima che sia possibile eseguirla. Se una voce non soddisfa queste condizioni, si passerà alla Fase successiva nella lista.

en: Condition
it_IT: Condizione

en: Enable Condition for this step
it_IT: Abilita le condizioni per questa Fase

en: Perform this step if
it_IT: Avvia questa Fase se

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Scheduling a step will queue entries and prevent them from starting this step until the specified date or until the delay period has elapsed.
it_IT: Programmando una Fase le voci saranno messe in coda e non sarà possibile iniziarla prima della data specificata o che sia trascorso il tempo programmato.

en: Due date
it_IT: Data di consegna

en: Enable the due date setting to allow entries to be highlighted when they have passed their due dates. An optional column can be set on the inbox / status pages too.
it_IT: Abilita le impostazioni della scadenza per permettere alle registrazioni di essere evidenziate quando hanno superato la propria data di scadenza. È anche possibile impostare una colonna opzionale nelle pagine posta in arrivo/stato.

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expiration
it_IT: Scadenza

en: Enable the expiration setting to allow this step to expire. Once expired, the entry will automatically proceed to the step configured in the Next Step setting(s) below.
it_IT: Abilita le impostazioni di scadenza per permettere a questa Fase di scadere. Una volta scaduta, le voci saranno automaticamente trasmesse alla Prossima Fase configurata nelle impostazioni sotto.

en: Next step if
it_IT: Vai alla Prossima Fase se

en: Step settings updated. %sBack to the list%s or %sAdd another step%s.
it_IT: Le impostazioni di questa Fase sono state aggiornate. %sTorna alla lista%s o %sAggiungi un’altra Fase %s.

en: Update Step Settings
it_IT: Aggiorna le impostazioni di questa Fase

en: There was an error while saving the step settings
it_IT: C'è stato un errore nel salvataggio delle impostazioni di questa Fase

en: This step type is missing.
it_IT: Questo tipo di Fase non c'è.

en: The plugin required by this step type is missing.
it_IT: Manca il plugin necessario per questa Fase.

en: There is %s entry currently on this step. This entry may be affected if the settings are changed. | There are %s entries currently on this step. These entries may be affected if the settings are changed.
it_IT[0]: Attualmente c'è %s registrazione in questa Fase. Se vengono cambiate le impostazioni, questa registrazione sarà influenzata dal cambiamento.
it_IT[1]: Attualmente ci sono %s registrazioni in questa Fase. Se vengono cambiate le impostazioni, queste registrazioni saranno influenzate dal cambiamento.

en: You don't have sufficient permissions to update the step settings.
it_IT: Non hai i permessi necessari per aggiornare le impostazioni di questa fase.

en: Start
it_IT: Inizio

en: Complete
it_IT: Completo

en: Schedule this step
it_IT: Programma questa Fase

en: Delay
it_IT: Ritardo

en: Date
it_IT: Data

en: Date Field
it_IT: Campo data

en: Schedule Date Field
it_IT: Programma il campo data

en: Minute(s)
it_IT: Minuto(i)

en: Hour(s)
it_IT: Ora(e)

en: Day(s)
it_IT: Giorno(i)

en: Week(s)
it_IT: Settimana(e)

en: Start this step on %s
it_IT: Inizia questa fase il %s

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks
en: Start this step %1$s %2$s after the workflow step is triggered.
it_IT: Inizia questa fase %1$s %2$s dopo che la fase di workflow è attivata.

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks 3. select input before/after 4. select input with list of date fields
en: Start this step %1$s %2$s %3$s %4$s
it_IT: Inizia questa fase %1$s %2$s %3$s %4$s

en: after
it_IT: dopo

en: before
it_IT: prima

en: Schedule due date
it_IT: Scadenza della pianificazione

en: Due Date Field
it_IT: Campo della scadenza

en: Due Date
it_IT: Da fare entro

en: Color
it_IT: Colore

en: This step has a due date on
it_IT: Questa fase scadrà il

en: after the workflow step has started.
it_IT: dopo che la Fase del workflow è iniziata.

en: Due date for this step
it_IT: Scadenza per questa fase

en: Schedule expiration
it_IT: Programma la scadenza

en: Expiration Date Field
it_IT: Campo Data di scadenza

en: This step expires on
it_IT: Questa Fase scade il

en: This step will expire
it_IT: Questa Fase scadrà

en: Expire this step
it_IT: Fai scadere questa Fase

en: Status after expiration
it_IT: Stato dopo la scadenza

en: Expiration Status
it_IT: Stato alla scadenza

en: Next Step if Expired
it_IT: Prossima Fase se questa è scaduta

en: Highlight this step
it_IT: Evidenzia questa fase

en: Enable
it_IT: Abilita

en: You must provide a color value for the active highlight to apply.
it_IT: Devi indicare un colore affinché l'evidenziatore attivo possa essere applicato.

en: Workflow Complete
it_IT: Il workflow è stato completato

en: Next step in list
it_IT: Prossima Fase nella lista

en: Match {0} of the following criteria:
it_IT: Rispondi ai seguenti criteri {0}:

en: Sort by field
it_IT: Ordina per campo

en: Step name
it_IT: Nome di questa Fase

en: Entries
it_IT: Voci

en: (missing)
it_IT: (mancante)

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Duplicate
it_IT: Duplicato

en: WARNING: You are about to delete this item.
it_IT: ATTENZIONE: stai per eliminare questa voce.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it_IT: 'Annulla' per annullare, 'Ok' per eliminare.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: You don't have any steps configured. Let's go %screate one%s!
it_IT: Non hai configurato nessuna Fase. %sCreane una%s!

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Entry ID
it_IT: ID voce

en: Submitted
it_IT: Inviato

en: Last updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Submitted by
it_IT: Inviato da

en: Status
it_IT: Stato

en: Expires
it_IT: Scade

en: Queued
it_IT: Messo in coda

en: Scheduled
it_IT: Programmato

en: Step expired
it_IT: Fase scaduta

en: Expired: refresh the page
it_IT: Scaduto: aggiorna la pagina

en: Admin
it_IT: Amministratore

en: Select an action
it_IT: Scegli un'azione

en: Apply
it_IT: Applica

en: Cancel Workflow
it_IT: Cancella il workflow

en: Restart this step
it_IT: Riavvia questa Fase

en: Restart Workflow
it_IT: Riavvia il workflow

en: Send to step:
it_IT: Invia alla Fase:

en: Workflow complete
it_IT: Il workflow è stato completato

en: View
it_IT: Visualizza

en: General
it_IT: Generale

en: Gravity Flow Settings
it_IT: Impostazioni di Gravity Flow

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Connected Apps
it_IT: App Connesse

en: Uninstall
it_IT: Disinstalla

en: Pending
it_IT: In attesa

en: Cancelled
it_IT: Cancellato

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Status Labels
it_IT: Etichette di stato

en: Update
it_IT: Aggiorna

en: Invalid token
it_IT: Token non valido

en: Token already expired
it_IT: Token scaduto

en: Token revoked
it_IT: Token revocato

en: Tools
it_IT: Strumenti

en: Revoke a token
it_IT: Revoca il token

en: Revoke
it_IT: Revoca

en: Entries per page
it_IT: Risultati per pagina

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: License Key
it_IT: Codice della licenza

en: Invalid license
it_IT: La licenza non è valida

en: Background Updates
it_IT: Aggiornamenti in background

en: Set this to ON to allow Gravity Flow to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
it_IT: Imposta su Attivi per permettere a Gravity Flow di scaricare e installare aggiornamenti di sicurezza e per correggere eventuali bug, in modo automatico in background. Questo richiede un codice di licenza valido.

en: On
it_IT: Attivi

en: Off
it_IT: Non attivi

en: Update Settings
it_IT: Aggiorna le impostazioni

en: Settings updated successfully
it_IT: Impostazioni aggiornate con successo

en: There was an error while saving the settings
it_IT: C'è stato un errore nel salvataggio delle impostazioni

en: Workflow Emails
it_IT: Email del workflow

en: Email Service
it_IT: Servizio email

en: Select which service should be used to send the workflow emails. WordPress uses the server hosting your site or an active SMTP plugin.
it_IT: Seleziona quali servizi devono essere usati per inviare le email del workflow. WordPress utilizza il server che ospita il tuo sito o un plugin SMTP attivo.

en: From Name
it_IT: Nome del mittente

en: The default From Name to be used when the From Name setting is not configured on the individual steps.
it_IT: Il nome del mittente predefinito da utilizzare quando le relative impostazioni non sono state configurate nelle fasi specifiche.

en: From Email
it_IT: Email del mittente

en: The default From Email to be used when the From Email setting is not configured on the individual steps.
it_IT: L'indirizzo email del mittente predefinito da utilizzare quando le relative impostazioni non sono state configurate nelle fasi specifiche.

en: Please enter a valid email address.
it_IT: Inserisci un indirizzo email valido.

en: From Email domain must be an %1$sactive domain%3$s. You can learn more about verifying your domain in the %2$sMailgun documentation%3$s.
it_IT: Il dominio dell'indirizzo email del mittente deve essere un %1$sdominio attivo%3$s. Puoi saperne di più su come verificare il tuo dominio consultando la %2$sdocumentazione di Mailgun%3$s.

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: No workflow steps have been added to any forms yet.
it_IT: Nessuna Fase per un wokflow è stata aggiunta ancora a un modulo.

en: Published Workflow Forms
it_IT: I moduli con un workflow sono stati pubblicati

en: Select the forms you wish to publish on the Submit page.
it_IT: Seleziona i moduli che vuoi pubblicare nella pagina  di invio.

en: Default Pages
it_IT: Pagine predefinite

en: Select the pages which contain the following gravityflow shortcodes. For example, the inbox page selected below will be used when preparing merge tags such as {workflow_inbox_link} when the page_id attribute is not specified.
it_IT: Seleziona le pagine che contengono il seguente shortcode. Ad esempio, la pagina della casella di posta selezionata sotto sarà usata nella preparazione dei merge tag come  {workflow_inbox_link} quando non viene specificato l'attributo page_id.

en: Inbox
it_IT: Casella di posta

en: Submit
it_IT: Invia

en: Security Options
it_IT: Opzioni di sicurezza

en: Shortcode Security
it_IT: Shortcode di sicurezza

en: Important: Do not enable any of these settings unless all page editors are authorized.
it_IT: Importante: non abilitare nessuna di queste impostazioni a meno che tutti gli editor della pagina possiedano l'autorizzazione.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all registered users.
it_IT: Permetti allo shortcode dello stato di mostrare tutte le registrazioni a tutti gli utenti registrati.

en: This setting allows the display_all attribute to be used in the shortcode.
it_IT: Questa impostazione consente di utilizzare l'attributo display_all nello shortcode.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all anonymous users.
it_IT: Permetti allo shortcode dello stato di mostrare tutte le registrazioni a tutti gli utenti anonimi.

en: This setting allows the allow_anonymous attribute to be used in the shortcode.
it_IT: Questa impostazione consente di utilizzare l'attributo allow_anonymous nello shortcode.

en: Allow the Inbox and Status shortcodes to display field values.
it_IT: Permetti agli shortcode della casella di posta in arrivo e dello stato di mostrare i valori dei campi.

en: This setting allows the fields attribute to be used in the shortcode.
it_IT: Questa impostazione consente di utilizzare l'attributo fields nello shortcode.

en: Select page
it_IT: Seleziona la pagina

en: Submit a Workflow Form
it_IT: Invia un modulo con un workflow

en: Important: Gravity Flow (Development Version) is missing some important files that were not included in the installation package. Consult the readme.md file for further details.
it_IT: Importante: in Gravity Flow (Versione Sviluppo) mancano alcuni file importanti che non sono stati inclusi nel pacchetto di installazione. Leggi il file readme.md per avere maggiori dettagli.

en: Return to list
it_IT: Ritorna alla lista

en: Oops! We could not locate your entry.
it_IT: Oops! Non abbiamo trovato quello che cercavi.

en: Error: incorrect entry.
it_IT: Errore: voce sbagliata

en: Workflow Cancelled
it_IT: Il workflow è stato cancellato

en: Error: This URL is no longer valid.
it_IT: Errore: questa URL non è più valida.

en: Workflow Inbox
it_IT: Casella di posta del workflow

en: Workflow Status
it_IT: Stato del workflow

en: Workflow Activity
it_IT: Attività del workflow

en: Workflow Reports
it_IT: Rapporti del workflow

en: Your inbox of pending tasks
it_IT: La tua casella di posta dei compiti in attesa

en: Submit a Workflow
it_IT: Inizia un workflow

en: Your workflows
it_IT: I tuoi workflow

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Activity
it_IT: Attività

en: Workflow cancelled.
it_IT: Il workflow è stato cancellato

en: The entry does not currently have an active step.
it_IT: Questa voce non prevede attualmente delle Fasi attive.

en: Workflow Step restarted.
it_IT: La Fase del workflow è stata riavviata.

en: Workflow restarted.
it_IT: Il workflow è stato riavviato.

en: Sent to step: %s
it_IT: Invia alla Fase: %s

en: Workflow: approved or rejected
it_IT: Workflow: approvato o rifiutato

en: Workflow: user input
it_IT: Workflow: dati inseriti dall'utente

en: Workflow: complete
it_IT: Workflow: completato

en: Workflow: cancelled
it_IT: Workflow: cancellato

en: Gravity Flow Steps imported. IMPORTANT: Check the assignees for each step. If the form was imported from a different installation with different user IDs then steps may need to be reassigned.
it_IT: Fasi per Gravity Flow importate. IMPORTANTE: controlla gli assegnatari di ogni Fase. Se il modulo è stato importato da un'installazione con differenti ID utente, le Fasi potrebbero essere da riassegnare.

en: %sThis operation deletes ALL Gravity Flow settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
it_IT: %sQuesta operazione cancella TUTTE le impostazioni di Gravity Flow%s. Se continui, NON potrai recuperare queste impostazioni.

en: Warning! ALL Gravity Flow settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
it_IT: Attenzione! TUTTE le impostazioni di Gravity Flow saranno eliminate. Questa operazione è irreversibile. 'Ok' per eliminare tutto, 'Annulla' per fermarti adesso

en: %d year | %d years
it_IT[0]: %d anno
it_IT[1]: %d anni

en: %d month | %d months
it_IT[0]: %d mese
it_IT[1]: %d mesi

en: %dd
it_IT: %dg

en: Every Fifteen Minutes
it_IT: Ogni quindici minuti

en: Not authorized
it_IT: Non autorizzato

en: Support
it_IT: Supporto

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Rejected
it_IT: Rifiutato

en: Oops! We couldn't find your lead. Please try again
it_IT: Oops! Non abbiamo trovato quello che cercavi. Riprova.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
it_IT: Vuoi eliminare questo file? 'Annulla' per fermarti. 'Ok' per eliminarlo

en: Display all fields
it_IT: Mostra tutti i campi

en: Display all fields except selected
it_IT: Mostra tutti i campi tranne quelli selezionati

en: Hide all fields except selected
it_IT: Nascondi tutti i campi tranne quelli selezionati

en: Except
it_IT: Tranne

en: Order Summary
it_IT: Riepilogo dell'ordine

en: User IP
it_IT: IP dell’utente

en: Source URL
it_IT: URL del sorgente

en: Payment Status
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment Amount
it_IT: Importo del pagamento

en: Transaction ID
it_IT: ID della transazione

en: Created By
it_IT: Creato da

en: Authorized
it_IT: Autorizzato

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Processing
it_IT: In elaborazione

en: Failed
it_IT: Fallito

en: Active
it_IT: Attivo

en: Refunded
it_IT: Rimborsato

en: Voided
it_IT: Annullato

en: Entry Link
it_IT: Inserisci il link

en: Entry URL
it_IT: Inserisci l’URL

en: Inbox Link
it_IT: Link della casella di posta

en: Inbox URL
it_IT: URL della casella di posta

en: Cancel Link
it_IT: Cancella il link

en: Cancel URL
it_IT: Cancella l’URL

en: Timeline
it_IT: Cronologia

en: Assignees
it_IT: Assegnatari

en: Approve Link
it_IT: Approva il link

en: Approve URL
it_IT: Approva l’URL

en: Approve Token
it_IT: Approva il token

en: Reject Link
it_IT: Link del rifiuto

en: Reject URL
it_IT: URL del rifiuto

en: Reject Token
it_IT: Token del rifiuto

en: Current User
it_IT: Utente attuale

en: Workflow Assignee
it_IT: Assegnatario del workflow

en: Entry Detail Admin Actions
it_IT: Inserisci i dettagli delle Azioni dell'Admin

en: View All
it_IT: Vedi tutto

en: Manage Settings
it_IT: Gestisci le impostazioni

en: Manage Form Steps
it_IT: Gestisci le fasi del modulo

note: translators: %s is the title of the plugin
en: Your %s license has expired.
it_IT: La tua %s licenza è scaduta.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is invalid.
it_IT: La tua %s licenza non è valida.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is inactive.
it_IT: La tua %s licenza non è attiva.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license has not been activated.
it_IT: La tua %s licenza non è stata attivata.

en: This means you're missing out on security fixes, updates and support.
it_IT: Questo significa che ti stai perdendo gli aggiornamenti, i miglioramenti di sicurezza e il supporto.

en: %sActivate your license%s or %sget a license here%s
it_IT: %sAttiva la tua licenza%s o %sacquistane una qui%s

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sGuarda i dettagli %4$s della versione %3$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it_IT: È disponibile una nuova versione di %1$s. %2$sGuarda i dettagli %4$s della versione %3$s, o %5$saggiorna ora%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non hai il permesso di installare gli aggiornamenti del plugin

en: Error
it_IT: Errore

en: The status could not be changed because this step has already been processed.
it_IT: Lo stato non può essere modificato perché questa Fase è giù stato completata.

en: (Missing)
it_IT: (mancante)

en: Source Url
it_IT: URL del sorgente

en: Payment Date
it_IT: Data del pagamento

en: Workflow Submitted
it_IT: Il workflow è stato avviato

en: Using Consumer Key and Secret to Get Temporary Credentials
it_IT: Stai utilizzando le chiavi Cliente e Segreta per avere credenziali temporanee

en: Redirecting for user authorization - you may need to login first
it_IT: Ti stiamo reindirizzando per avere l'autorizzazione-utente - potresti dover effettuare il login, prima

en: Using credentials from user authorization to get permanent credentials
it_IT: Stai utilizzando le credenziali dell'autorizzazione-utente per ottenere credenziali permanenti

en: App deleted. Redirecting...
it_IT: L'app è stata eliminata. Ti stiamo reindirizzando...

en: Authorization Status Details
it_IT: Dettagli sullo stato dell'autorizzazione

en: If you don't see Success for all of the above steps, please check details and try again.
it_IT: Se non visualizzi "Successo" per tutte le fasi precedenti, controlla i dettagli e riprova.

en: Note: Connected Apps can only be used in Outgoing Webhook steps.
it_IT: Nota: Connected Apps può essere usato solo nelle fasi di Outgoing Webhook.

en: Edit App
it_IT: Modifica app

en: Add an App
it_IT: Aggiungi una app

en: App Name
it_IT: Nome della app

en: Enter a name for the app.
it_IT: Inserisci un nome per la app.

en: App Type
it_IT: Tipo di app

en: Currently only WordPress sites using the official WordPress REST API OAuth1 plugin or Gravity Forms 2.4 are supported.
it_IT: Al momento sono supportati solo i siti WordPress che utilizzano il plugin REST API OAuth1 ufficiale di WordPress o Gravity Forms 2.4.

en: WordPress OAuth1
it_IT: OAuth1 di WordPress

en: Gravity Forms OAuth1
it_IT: OAuth1 di Gravity Forms

en: Enter the URL of the site.
it_IT: Inserisci la URL del sito.

en: Authorization Status
it_IT: Stato dell'autorizzazione

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Before continuing, copy and paste the current URL from your browser's address bar into the Callback setting of the registered application.
it_IT: Prima di continuare, copia e incolla la URL attuale della barra indirizzi del tuo browser nella impostazione Callback dell'applicazione registrata.

en: Client Key
it_IT: Chiave Cliente

en: Enter the Client Key.
it_IT: Inserisci la Chiave Cliente

en: Client Secret
it_IT: Chiave Cliente Segreta

en: Enter Client Secret.
it_IT: Inserisci la Chiave Cliente Segreta

en: Authorize App
it_IT: Autorizza la app

en: Re-authorize App
it_IT: Ri-autorizza la app

en: Apps
it_IT: App

en: Type
it_IT: Tipo

en: You don't have any Connected Apps configured.
it_IT: Non vi sono app connesse configurate.

en: You are about to delete this app '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
it_IT: Stai per eliminare questa app '%s'
      'Annulla' per fermarti, 'OK' per eliminarla.

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
it_IT: %s non può essere eseguito perché il tuo ambiente WordPress non presenta i requisiti minimi richiesti.

en: Please resolve the following issues to use %s:
it_IT: Per usare %s devi risolvere i seguenti problemi:

note: translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your license for %s has expired.
it_IT: La tua licenza per %s è scaduta.

en: Link to Workflow Entry Detail
it_IT: Link al dettaglio della voce del workflow

en: Workflow Detail Link
it_IT: Link del dettaglio di Workflow

en: Display a link to the workflow detail page.
it_IT: Mostra il link alla pagina dei dettagli del workflow.

en: Link Text:
it_IT: Testo del link:

en: View Details
it_IT: Vedi i dettagli

en: Entry ID missing
it_IT: Manca l’ID della voce

en: Workflow base missing
it_IT: Manca la base del workflow

en: Entry not found
it_IT: La voce non è stata trovata

en: The entry is not on the expected step.
it_IT: La voce non si trova nella Fase prevista.

en: Forbidden
it_IT: Proibito

en: Assignee
it_IT: Assegnatario

en: Example comment.
it_IT: Commento di esempio.

en: View More
it_IT: Vedi di più

en: View Less
it_IT: Vedi di meno

en: Delete Comment
it_IT: Elimina il commento

en: Would you like to delete this comment? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
it_IT: Vuoi eliminare questo commento? 'Annulla" per fermarti. 'Ok' per eliminarlo.

en: There was an issue deleting this comment.
it_IT: C'è stato un problema nell'eliminare questo commento.

en: Multi-User
it_IT: Multi-Utente

en: Workflow Fields
it_IT: Campi del workflow

en: Workflow Fields add advanced workflow functionality to your forms.
it_IT: I campi del workflow aggiungono funzioni avanzate ai tuoi moduli.

en: Custom Timestamp Format
it_IT: Formato di data personalizzato

en: If you would like to override the default format used when displaying the comment timestamps, enter your %scustom format%s here.
it_IT: Se vuoi sovrascrivere le impostazioni di base quando visualizzi la data dei commenti, inserisci qui il tuo %sformato personalizzato%s.

en: Show Users
it_IT: Mostra gli utenti

en: Show Roles
it_IT: Mostra i ruoli

en: Show Fields
it_IT: Mostra i campi

en: Users Role Filter
it_IT: Filtro dei ruoli utente

en: Include users from all roles
it_IT: Includi gli utenti di tutti i ruoli

en: Overdue
it_IT: Arretrato

en: Approve
it_IT: Approva

en: Reject
it_IT: Rifiuta

en: Entry
it_IT: Voce

en: Method '%s' not implemented. Must be over-ridden in subclass.
it_IT: Il metodo '%s' non è stato implementato. Dovrà essere soprascritta nella sottoclasse.

en: You don't have permission to view this page
it_IT: Non hai il permesso di visualizzare questa pagina

en: Event ID
it_IT: ID dell’evento

en: Form
it_IT: Modulo

en: Event
it_IT: Evento

en: Duration
it_IT: Durata

en: Waiting for workflow activity
it_IT: In attesa di attività nel workflow

en: You don't have permission to view this entry.
it_IT: Non hai il permesso di visualizzare queste voci.

en: Ajax error while deleting file.
it_IT: C'è stato un errore Ajax durante l’eliminazione del file.

en: Print
it_IT: Stampa

en: include timeline
it_IT: Includi cronologia

en: Entry #
it_IT: Voce #

en: show empty fields
it_IT: mostra i campi vuoti

en: Order
it_IT: Ordine

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Qty
it_IT: Quantità

en: Unit Price
it_IT: Prezzo unitario

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Total
it_IT: Totale

en: Help
it_IT: Aiuto

en: No pending tasks
it_IT: Non c'è nessun compito in attesa

en: Submitter
it_IT: Inviante

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Form ID and Lead ID are required parameters.
it_IT: L’ID del modulo e l’ID del lead sono parametri obbligatori.

en: Bulk Print
it_IT: Stampa di gruppo

en: Filter
it_IT: Filtra

en: No data to display
it_IT: Nessun dato da visualizzare

en: Workflows Completed
it_IT: Workflows completati

en: Average Duration (hours)
it_IT: Tempo medio (ore)

en: Forms
it_IT: Moduli

en: Workflows completed and average duration
it_IT: Workflows completati e tempo medio

en: Month
it_IT: Mese

en: Completed
it_IT: Completato

en: Step completed and average duration
it_IT: Fase completata e tempo medio

en: Step completed and average duration by assignee
it_IT: Fase completata e tempo medio dell’assegnatario

en: Workflows completed and average duration by month
it_IT: Workflows completati e tempo medio per mese

en: Select A Workflow Form
it_IT: Seleziona un modulo con un workflow

en: Last 12 months
it_IT: Ultimi 12 mesi

en: Last 6 months
it_IT: Ultimi 6 mesi

en: Last 3 months
it_IT: Ultimi 3 mesi

en: All Steps
it_IT: Tutti le Fasi

en: Export
it_IT: Esporta

en: The destination file is not writeable
it_IT: Il file di destinazione non è scrivibile

en: You haven't submitted any workflow forms yet.
it_IT: Non hai ancora iniziato nessun workflow.

en: All
it_IT: Tutto

en: Start:
it_IT: Inizio:

en: End:
it_IT: Fine:

en: Clear Filter
it_IT: Pulisci i filtri

en: Search
it_IT: Cerca

en: yyyy-mm-dd
it_IT: aaaa-mm-gg

en: Workflow Form
it_IT: Modulo con un workflow

en: Print all of the selected entries at once.
it_IT: Stampa tutte le voci selezionate in una volta sola.

en: Include timelines
it_IT: Includi la cronologia

en: Add page break between entries
it_IT: Aggiungi una separazione di pagina tra le voci

en: (deleted)
it_IT: (eliminato)

en: Checkbox
it_IT: Casella di spunta

en: Select
it_IT: Seleziona

en: Workflows restarted.
it_IT: I workflow sono stati riavviati.

note: Translators: the placeholders are link tags pointing to the Gravity Flow settings page
en: Please %1$sactivate%2$s your license to access this page.
it_IT: Devi %1$sattivare%2$s la tua licenza per accedere a questa pagina.

en: A valid license key is required to access support but there was a problem validating your license key. Please log in to GravityFlow.io and open a support ticket.
it_IT: Per accedere al supporto è necessario un codice di licenza valido, ma c'è stato un problema nel convalidare il tuo. Accedi a GravityFlow.io e apri un ticket.

en: Invalid license key. A valid license key is required to access support. Please check the status of your license key in your account area on GravityFlow.io.
it_IT: Il codice di licenza non è valido. È necessario disporre di un codice valido per accedere al supporto. Controlla lo stato del tuo codice sulla tua area account su GravityFlow.io.

en: Gravity Flow Support
it_IT: Supporto di Gravity Flow

en: There was a problem submitting your request. Please open a support ticket on GravityFlow.io
it_IT: C'è stato un problema con l'invio della tua richiesta. Apri un ticket con il  supporto su GravityFlow.io

en: Thank you! We'll be in touch soon.
it_IT: Grazie! Ti contatteremo presto.

en: Please check the documentation before submitting a support request
it_IT: Prima di inviare una richiesta di supporto, controlla la documentazione

en: First Name
it_IT: Nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Purchase Email
it_IT: Email di acquisto

en: General comment or suggestion
it_IT: Commenti o suggerimenti generali

en: Feature request
it_IT: Richiedi una funzione

en: Bug report
it_IT: Riporta un bug

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Suggestion or steps to reproduce the issue.
it_IT: Suggerimenti o Fasi per replicare il problema.

en: Send debugging information. (This includes some system information and a list of active plugins. No forms or entry data will be sent.)
it_IT: Invia le informazioni di debugging. (Questo include alcune informazioni sul sistema e una lista dei plugin attivi. Non saranno inviati i moduli o i dati degli utenti.)

en: Send
it_IT: Invia

en: Conditional Routing
it_IT: Percorso condizionale

en: Send To
it_IT: Invia a

en: Reply To
it_IT: Rispondi a

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Disable auto-formatting
it_IT: Disabilita la formattazione automatica

en: Disable auto-formatting to prevent paragraph breaks being automatically inserted when using HTML to create the email message.
it_IT: Disabilita la formattazione automatica per evitare spazi fra i paragrafi che possono venire inseriti automaticamente mentre crei le email in HTML.

en: Send reminder
it_IT: Invia un promemoria

en: Reminder
it_IT: Promemoria

en: Resend the assignee email after
it_IT: Invia nuovamente l'email all’assegnatario dopo

en: day(s)
it_IT: giorno(i)

en: Repeat reminder
it_IT: Ripeti il promemoria

en: Repeat every
it_IT: Ripeti ogni

en: Attach PDF(s)
it_IT: Allega uno (o più) PDF

en: Send an email to the assignee
it_IT: Invia una email all'assegnatario

en: Enable this setting to send email to each of the assignees as soon as the entry has been assigned. If a role is configured to receive emails then all the users with that role will receive the email.
it_IT: Abilita questa impostazione per inviare una email a ogni assegnatario appena un compito gli viene assegnato. Se configuri un ruolo utente per ricevere l'email, allora tutti gli utenti con quel ruolo riceveranno l'email.

en: Emails
it_IT: Email

en: Configure the emails that should be sent for this step.
it_IT: Configura le email che saranno inviate in questa Fase.

en: Assign To:
it_IT: Assegna a:

en: Users and roles fields will appear in this list. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Click on an item to select it. The selected items will appear on the right. If you select a role then anybody from that role can approve.
it_IT: In questa lista compariranno i campi utente e i ruoli. Se il modulo contiene anche alcuni campi degli assegnatari anche questi appariranno qui. Fai clic su una voce per selezionarla. Quelle selezionate appariranno a destra. Se selezioni un ruolo, tutti coloro che hanno quel ruolo potranno approvare.

en: Select Assignees
it_IT: Seleziona gli assegnatari

en: Build assignee routing rules by adding conditions. Users and roles fields will appear in the first drop-down field. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Select the assignee and define the condition for that assignee. Add as many routing rules as you need.
it_IT: Costruisci le regole per definire l’assegnatario aggiungendo delle condizioni. I campi Utenti e Ruoli appariranno nel primo menu a discesa. Se il modulo contiene dei campi Assegnatari, appariranno anche questi. Seleziona l’assegnatario e definisci le condizioni per questa assegnazione. Puoi aggiungere tante regole quante ne vuoi.

en: Instructions
it_IT: Istruzioni

en: Activate this setting to display instructions to the user for the current step.
it_IT: Attiva questa impostazione per mostrare le istruzioni all’utente in questa Fase.

en: Display instructions
it_IT: Mostra le istruzioni

en: Display Fields
it_IT: Mostra i campi

en: Select the fields to hide or display.
it_IT: Seleziona i campi da nascondere o mostrare.

en: Confirmation Message
it_IT: Messaggio di conferma

en: Activate this setting to display a custom confirmation message to the assignee for the current step.
it_IT: Attiva questa impostazione per mostrare all'assegnatario della Fase corrente un messaggio di conferma personalizzato.

en: Display a custom confirmation message
it_IT: Mostra un messaggio di conferma personalizzato

en: Next step if Rejected
it_IT: Prossima Fase in caso di rifiuto

en: Next Step if Approved
it_IT: Prossima Fase in caso di approvazione

en: Invalid request method
it_IT: Il metodo di richiesta non è valido

en: Action not supported.
it_IT: L’azione non è supportata.

en: A note is required.
it_IT: È richiesta una nota.

en: Approval
it_IT: Approvazione

en: Approval Policy
it_IT: Policy di pprovazione

en: Define how approvals should be processed. If all assignees must approve then the entry will require unanimous approval before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to approve.
it_IT: Definisci come devono essere approvati i contenuti. Se tutti gli assegnatari devono approvarli sarà richiesta un'approvazione unanime prima che la Fase sia completata. Se questa Fase è assegnata a un ruolo, basta l'approvazione di un solo utente in quel ruolo.

en: Only one assignee is required to approve
it_IT: Per l'approvazione, è necessario un solo assegnatario

en: All assignees must approve
it_IT: Tutti gli assegnatari devono approvare

en: Instructions: please review the values in the fields below and click on the Approve or Reject button
it_IT: Istruzioni: controlla i dati inseriti e fai clic sul pulsante Approva o Rifiuta

en: Assignee Email
it_IT: Email dell’assegnatario

en: A new entry is pending your approval. Please check your Workflow Inbox.
it_IT: Una nuovo contenuto è in attesa della tua approvazione. Controlla la casella di posta del workflow.

en: Rejection Email
it_IT: Email di rifiuto

en: Send email when the entry is rejected
it_IT: Invia l'email quando la voce è stata rifiutata

en: Enable this setting to send an email when the entry is rejected.
it_IT: Abilita questa impostazione per inviare una email quando il contenuto viene rifiutato.

en: Entry {entry_id} has been rejected
it_IT: La voce {entry_id} è stata rifiutata

en: Approval Email
it_IT: Email di approvazione

en: Send email when the entry is approved
it_IT: Invia l'email quando il contenuto viene approvato

en: Enable this setting to send an email when the entry is approved.
it_IT: Abilita questa impostazione per inviare una email quando il contenuto viene approvato.

en: Entry {entry_id} has been approved
it_IT: La voce {entry_id} è stata approvata

en: Revert to User Input step
it_IT: Torna alla fase di inserimento dell'utente

en: The Revert setting enables a third option in addition to Approve and Reject which allows the assignee to send the entry directly to a User Input step without changing the status. Enable this setting to show the Revert button next to the Approve and Reject buttons and specify the User Input step the entry will be sent to.
it_IT: La funzione Rimanda, oltre ad Approva e Rifiuta, abilita una terza opzione che permette all’assegnatario di passare a una richiesta di ulteriori dati senza modificare lo stato di questa Fase. Abilita questa impostazione per mostrare il pulsante Rimanda vicino a quelli Approva e Rifiuta e specificare la prossima Fase del workflow.

en: Workflow Note
it_IT: Note del workflow

en: The text entered in the Note box will be added to the timeline. Use this setting to select the options for the Note box.
it_IT: Il testo inserito nelle Note sarà aggiunto alla cronologia. Usa questa impostazione per seleziona per opzioni per il campo Note.

en: Hidden
it_IT: Nascosto

en: Not required
it_IT: Non richiesto

en: Always required
it_IT: Sempre richiesto

en: Required if approved
it_IT: Richiesto se approvato

en: Required if rejected
it_IT: Richiesto se rifiutato

en: Required if reverted
it_IT: È necessario se Rimandato

en: Required if reverted or rejected
it_IT: Richiesto se rimandato o rifiutato

en: Revert Email
it_IT: Email di ripristino

en: Send email when the entry is reverted to a user input step
it_IT: Invia l'email quando la registrazione è ripristinata a una fase di input dell'utente

en: Enable this setting to send an email when the entry is reverted to a user input. The assignee email for the user input step will not be sent as a result.
it_IT: Abilita questa impostazione per inviare una email quando la registrazione viene ripristinata all'input di un utente. Come risultato, l'email dell'assegnatario per la fase di input dell'utente non verrà inviata.

en: Entry {entry_id} has been reverted
it_IT: La voce {entry_id} è stata ripristinata

en: Post Action if Rejected:
it_IT: Azioni sull'articolo se rifiutato:

en: Mark Post as Draft
it_IT: Segna l'articolo come bozza

en: Trash Post
it_IT: Cestina l'articolo

en: Delete Post
it_IT: Elimina l'articolo

en: Post Action if Approved:
it_IT: Azioni sull'articolo se accettato:

en: Publish Post
it_IT: Pubblica l'articolo

en: Reverted to step
it_IT: Rimanda alla Fase

en: Reverted to step:
it_IT: Rimanda alla Fase:

en: Approved.
it_IT: Approvato.

en: Rejected.
it_IT: Rifiutato.

en: Entry Approved
it_IT: La voce è stata approvata

en: Entry Rejected
it_IT: La voce è stata rifiutata

en: Pending Approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: Revert
it_IT: Rimanda

en: Error: step already processed.
it_IT: Errore: la Fase è già stata completata.

en: Feeds
it_IT: Feed

en: You don't have any feeds set up.
it_IT: Non ci sono feed impostati.

en: Processed: %s
it_IT: Elaborato: %s

en: Initiated: %s
it_IT: Iniziato: %s

en: Step Completion
it_IT: Completamento della Fase

en: Immediately following feed processing
it_IT: Subito dopo l'elaborazione del feed

en: Delay until invoices are paid
it_IT: Ritarda fino al pagamento delle fatture

en: Title
it_IT: Titolo

en: Number
it_IT: Numero

en: Invoice Sent
it_IT: Fattura inviata

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Invoice paid: %s
it_IT: Fattura pagata: %s

en: Estimate (and Client Record)
it_IT: Preventivo (e Archivio del Cliente)

en: Invoice (and Client Record)
it_IT: Fattura (e Archivio del Cliente)

en: Client (only)
it_IT: Cliente (solo)

en: Create Estimate (Sprout Invoices Add-on - Form Integrations)
it_IT: Crea un preventivo (Add-on Invoices di Sprout - Integrazioni del modulo)

en: Create Invoice (Sprout Invoices Add-on - Invoice Submissions)
it_IT: Crea una fattura (Add-on Invoices di Sprout - Invio dell fattura)

en: User Registration
it_IT: Registrazione utente

en: Create
it_IT: Crea

en: User Registration feed processed: %s
it_IT: Feed della registrazione utente elaborato: %s

en: Send Email to the assignee(s).
it_IT: Invia un’email all’assegnatario (o agli assegnatari)

en: A new document has been generated and requires a signature. Please check your Workflow Inbox.
it_IT: Un nuovo documento è stato creato e richiede la tua firma. Controlla la casella di posta del  workflow.

en: Instructions: check the signature invite status in the WP E-Signature section of the Workflow sidebar and resend if necessary.
it_IT: Istruzioni: controlla lo stato della firma nella sezione WP E-Signature della barra laterale del workflow e inviala nuovamente se necessario.

en: Invite Status
it_IT: Stato dell'invito

en: Sent
it_IT: Inviato

en: Error: Not Sent
it_IT: Errore: non inviato

en: Resend
it_IT: Invia di nuovo

en: Review &amp; Sign
it_IT: Revisiona &amp; Scegli

en: Notification
it_IT: Notifica

en: Gravity Forms Notifications
it_IT: Notifiche di Gravity Form

en: Workflow notification
it_IT: Notifica del workflow

en: Enable this setting to send an email.
it_IT: Abilita questa impostazione per inviare una email.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Sent Notification: %s
it_IT: Notifica inviata: %s

en: Partial Entry Submission
it_IT: Invio parziale della registrazione

en: Assignee email
it_IT: Email dell'assegnatario

en: Please resume the following form: {workflow_resume_partial_entry_link}
it_IT: Riprendi il seguente modulo: {workflow_resume_partial_entry_link}

en: Select the page to be used for the form submission. This can be the Workflow Submit Page in the WordPress Admin Dashboard or you can choose a page with either a Gravity Flow submit shortcode or a Gravity Forms shortcode.
it_IT: Seleziona la pagina che deve essere usata per l'invio di questo modulo. Potrebbe essere la Pagina di Invio del Workflow nella bacheca di WordPress o puoi scegliere una pagina con lo shortcode di invio di Gravity Flow o con uno shortcode di Gravity Forms.

en: Submission Page
it_IT: Pagina di invio

en: Default - WordPress Admin Dashboard: Workflow Submit Page
it_IT: Predefinito - Bacheca di WordPress: Pagina di invio del Workflow

en: Update User
it_IT: Aggiorna utente

en: Form Submitter ("Created By" field)
it_IT:  Inviante del modulo (campo "Creato da")

en: Select User Field
it_IT: Seleziona un campo Utente

en: Lookup User by Email Field
it_IT: Cerca l'utente attraverso il campo Email

en: User Field
it_IT: Campo Utente

en: Email Field
it_IT: Campo Email

en: Select an Email Field
it_IT: Seleziona un campo Email

en: Preserve current first name
it_IT: Mantieni il nome attuale

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
it_IT: Seleziona il campo del modulo da usare per il nome dell'utente.

en: Preserve current last name
it_IT: Mantieni il cognome attuale

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
it_IT: Seleziona il campo del modulo da usare per il cognome dell'utente.

en: Preserve current nickname name
it_IT: Mantieni il nickname attuale

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
it_IT: Seleziona il campo del modulo da usare per il nickname dell'utente.

en: Display Name
it_IT: Visualizza il nome

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
it_IT: Seleziona come vuoi che sia visualizzato pubblicamente il nome dell'utente.

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Preserve current email
it_IT: Mantieni l'indirizzo email attuale

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
it_IT: Seleziona il campo del modulo da usare per l'indirizzo email dell'utente.

en: Preserve current roles
it_IT: Mantieni i ruoli attuali

en: Replace current roles
it_IT: Sostituisci i ruoli attuali

en: Add to existing roles
it_IT: Aggiungi ai ruoli esistenti

en: Select how the user's roles should be updated.
it_IT: Seleziona come vuoi che sia aggiornato il ruolo dell'utente.

en: Select Roles
it_IT: Seleziona i ruoli

en: Select the role the user should be assigned.
it_IT: Seleziona il ruolo da assegnare all'utente

en: User Meta
it_IT: Metadati dell'utente

en: Custom Meta Field
it_IT: Campo dei Metadati personalizzati

en: Meta Key
it_IT: Chiave dei metadati

en: Custom Field Value
it_IT: Valore del campo personalizzato

note: translators: %s: The step name
en: %s: User not found.
it_IT: %s: Utente non trovato.

note: translators: %s: The step name
en: %s: User is not a member of the current site.
it_IT: %s: L'utente non è un membro del sito attuale.

en: Preserve current display name
it_IT: Mantieni il nome visualizzato attuale

en: Standard User Meta
it_IT: Metadati dell'utente standard

en: Website
it_IT: Sito Web

en: Biographical Information
it_IT: Informazioni biografiche

en: Other User Meta
it_IT: Metadati di altri utenti

en: Add Custom Meta
it_IT: Aggiungi meta personalizzati

en: Select Meta Key
it_IT: Seleziona la chiave dei metadati

en: User Input
it_IT: Input dell’utente

en: Editable fields
it_IT: Campi modificabili

en: Assignee Policy
it_IT: Policy assegnatario

en: Define how this step should be processed. If all assignees must complete this step then the entry will require input from every assignee before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to complete the step.
it_IT: Definisci come devono essere approvati i contenuti. Se tutti gli assegnatari devono completare questa Fase, sarà richiesto un intervento da tutti loro prima che la Fase sia completata. Se questa Fase è assegnata a un ruolo, basta che un solo utente in quel ruolo la completi.

en: Only one assignee is required to complete the step
it_IT: È necessario solo un assegnatario per completare questa Fase

en: All assignees must complete this step
it_IT: Tutti gli assegnatari devono completare questa Fase

en: Conditional Logic
it_IT: Logica condizionale

en: Enable field conditional logic
it_IT: Abilita la logica condizionale per il campo

en: Dynamic
it_IT: Dinamico

en: Only when the page loads
it_IT: Solo quando la pagina è caricata

en: Fields and Sections support dynamic conditional logic. Pages do not support dynamic conditional logic so they will only be shown or hidden when the page loads.
it_IT: I Campi e le Sezioni supportano la logica condizionale dinamica. Le pagine non la supportano, per cui i campi saranno mostrati o nascosti solo dopo il caricamento della pagina.

en: A new entry requires your input.
it_IT: Una nuova voce richiede il tuo contributo.

en: In Progress Email
it_IT: Email di avanzamento

en: Send email when the step is in progress.
it_IT: Invia email quando la Fase è in avanzamento.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated but the step is not completed.
it_IT: Abilita questa impostazione quando la voce viene aggiornata ma la Fase non è stata completata.

en: Entry {entry_id} has been updated and remains in progress.
it_IT: La voce {entry_id} è stata aggiornata e rimane in elaborazione.

en: Complete Email
it_IT: Email di completamento

en: Send email when the step is complete.
it_IT: Invia un’email quando la Fase è completata.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated completing the step.
it_IT: Abilita questa impostazione per inviare un’email quando la voce viene aggiornata, completando la Fase.

en: Entry {entry_id} has been updated completing the step.
it_IT: La voce {entry_id} è stata aggiornata durante il completamento della Fase.

en: Highlight Editable Fields
it_IT: Evidenzia i campi modificabili

en: Green triangle
it_IT: Triangolo verde

en: Green Background
it_IT: Sfondo verde

en: Save Progress
it_IT: Salva stato di avanzamento

en: This setting allows the assignee to save the field values without submitting the form as complete. Select Disabled to hide the "in progress" option or select the default value for the radio buttons.
it_IT: Questa impostazione permette all'assegnatario di salvare i valori dei campi senza inviare il modulo come completato. Seleziona Disabilita per nascondere l'opzione "in elaborazione" o seleziona il valore predefinito per i pulsanti a scelta rapida.

en: Disabled
it_IT: Non abilitato

en: Radio buttons (default: In progress)
it_IT: Pulsante per la scelta rapida (predefinito: In elaborazione)

en: Radio buttons (default: Complete)
it_IT: Pulsante per la scelta rapida (predefinito: Completato)

en: Submit buttons (Save and Submit)
it_IT: Pulsanti per l'invio (Salva e invia)

en: Always Required
it_IT: Sempre richiesto

en: Required if in progress
it_IT: Richiesto se in corso

en: Required if complete
it_IT: Richiesto se completo

en: Thank you.
it_IT: Grazie.

en: There was a problem while updating the assignee status.
it_IT: Si è verificato un problema durante l'aggiornamento dello stato dell'assegnatario.

en: Entry updated and marked complete.
it_IT: Voce aggiornata e segnata come completata.

en: Entry updated - in progress.
it_IT: Voce aggiornata - in corso.

en: This field is required.
it_IT: Questo campo è richiesto.

en: Pending Input
it_IT: Contributo in attesa

en: In progress
it_IT: In corso

en: Save
it_IT: Salva

en: Outgoing Webhook
it_IT: Webhook in uscita

en: Select a Connected App
it_IT: Seleziona una App Connessa

en: Outgoing Webhook URL
it_IT: URL del webhook in uscita

en: Request Method
it_IT: Richiedi metodo

en: Request Authentication Type
it_IT: Tipo di richiesta di autenticazione

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Connected App
it_IT: App Connessa

en: Manage your Connected Apps in the Workflow->Settings->Connected Apps page.
it_IT: Gestisci le tue app connesse nella pagina Workflow->Impostazioni->App Connesse.

en: Request Headers
it_IT: Intestazioni della richiesta

en: Setup the HTTP headers to be sent with the webhook request.
it_IT: Imposta le intestazioni HTTP perché siano inviati assieme alla richiesta webhook

en: Request Body
it_IT: Richiesta Corpo

en: Select Fields
it_IT: Campi selezionati.

en: Raw request
it_IT: Richiesta neutra

en: Raw Body
it_IT: Corpo neutro

en: Format
it_IT: Formato

en: If JSON is selected then the Content-Type header will be set to application/json
it_IT: Se JSON è selezionato, l'intestazione Content-Type verrà impostata come application/json

en: Body Content
it_IT: Contenuto del Corpo

en: All Fields
it_IT: Tutti i campi

en: Request Field Values
it_IT: Valori del campo Richiesta

en: Key
it_IT: Codice

en: Value
it_IT: Valore

en: Mapping
it_IT: Mappatura

en: Map the fields of this form to the selected form. Values from this form will be saved in the entry in the selected form
it_IT: Mappa i campi di questo modulo a quelli di quello selezionato. I valori di questo modulo saranno salvati nelle voci del modulo selezionato.

en: Response Mapping
it_IT: Mappatura delle reazioni

en: Whether to map selected values from the request response to the form entry.
it_IT: Scegli se mappare dei valori selezionati dalla richiesta di reazione alla registrazione del modulo.

en: None
it_IT: Nessuno

en: Response Field Values
it_IT: Valori del campo Reazione

en: Field
it_IT: Campo

en: Map selected field values from the request response to the form. Values from the response will be saved in the entry in the selected form.
it_IT: Mappa i valori dei campi selezionati dalla richiesta di reazione alla registrazione del modulo. I valori della reazione saranno salvati nella registrazione del modulo selezionato.

en: Success
it_IT: Successo

en: Next Step if Success
it_IT: Passo successivo in caso di successo

en: Error - Client
it_IT: Errore - Cliente

en: Next Step if Client Error
it_IT: Passo successivo in caso di errore da parte del cliente

en: Error - Server
it_IT: Errore - Server

en: Next Step if Server Error
it_IT: Passo successivo in caso di errore da parte del server

en: Error - Other
it_IT: Errore - Altro

en: Next step if Other Error
it_IT: Passo successivo in caso di altro tipo di errore.

en: Select a Name
it_IT: Seleziona un nome

note: Translators: 1st placeholders is URL provided by user in step settings, 2nd placeholder is response codes from webhook execution
en: Webhook sent. %1$s RESPONSE: %2$s
it_IT: Webhook inviato. %1$s REAZIONE: %2$s

note: translators: %s is the key used to lookup the value in the REST API response
en: The key %s does not match any element in the response.
it_IT: La chiave %s non corrisponde ad alcun elemento nella reazione.

en: Select a Field
it_IT: Seleziona un campo

note: Translators: Placeholder is for the field type which should be selected
en: Select a %s Field
it_IT: Seleziona un campo %s

en: Entry Date
it_IT: Data della voce

en: Full
it_IT: Pieno

en: Selected
it_IT: Selezionato

en: Complete Message
it_IT: Messaggio di completamento

en: Enable this setting to display a message to the form submitter when the workflow is complete.
it_IT: Attiva questa impostazione per mostrare un messaggio all'inviante al completamento del workflow.

en: Display a message to the form submitter when the workflow is complete.
it_IT: Mostra un messaggio all'inviante al completamento del workflow.

en: Select the fields to display to the form submitter when the workflow is complete. Users with the "View All" capability can see all fields.
it_IT: Seleziona i campi da mostrare all'inviante quando il workflow è stato completato. Gli utenti con le credenziali per "Vedere tutto" vedranno tutti i campi.

en: First Step in the workflow
it_IT: Prima fase del workflow

en: Pending Message
it_IT: Messaggio di attesa

en: Enable this setting to display a message to the form submitter while the workflow is pending.
it_IT: Attiva questa impostazione per mostrare un messaggio all'inviante quando il workflow è in attesa.

en: Display a message to the form submitter while the workflow is pending.
it_IT: Mostra un messaggio all'inviante quando il workflow è in attesa.

en: Note: this message will not be displayed when the form submitter is an assignee of a workflow step. Use the step's instructions setting instead.
it_IT: Nota: questo messaggio non sarà visualizzato quando l'inviante è l'assegnatario di una fase del workflow. Al suo posto, utilizza le impostazioni di istruzione della fase.

en: Default Display Fields
it_IT: Campi di visualizzazione predefinita

en: Select the fields to hide or display for users who are not assignees while the workflow is in progress. Users with the "View All" capability can see all fields.
it_IT: Seleziona i campi da mostrare o nascondere agli utenti che non sono assegnatari mentre il workflow è in elaborazione. Gli utenti con le credenziali per "Vedere tutto" vedranno tutti i campi.

en: Next Step
it_IT: Prossima Fase

en:  Not implemented
it_IT: Non è stato implementato

en: Cookie nonce is invalid
it_IT: Il cookie nonce non è valido

en: %s: No assignees
it_IT: %s: Nessun assegnatario

en: Sent Notification:
it_IT: Notifica inviata:

en: Processed
it_IT: Elaborato

en: A note is required
it_IT: È richiesta una nota

en: There was a problem while updating your form.
it_IT: C'è stato un problema nell'aggiornamento del modulo.

en: Congratulations! Now you can set up your first workflow.
it_IT: Congratulazioni! Ora puoi impostare il tuo primo workflow.

en: Quick Start?
it_IT: Vuoi iniziare subito?

en: Select a Form to use for your Workflow
it_IT: Seleziona un modulo da utilizzare per il tuo workflow

en: Add Workflow Steps in the Form Settings
it_IT: Aggiungi delle Fasi al workflow nelle impostazioni del modulo

en: Add Workflow Steps
it_IT: Aggiungi delle Fasi al workflow

en: Don't have a form you want to use for the workflow? %sCreate a Form%s and add your steps in the Form Settings later.
it_IT: Non hai un modulo che vuoi utilizzare per il workflow? %sCreane uno%s e poi aggiungi le Fasi nelle impostazioni del modulo.

en: %sCreate a Form%s and then add your Workflow steps in the Form Settings.
it_IT: %sCrea un modulo%s e poi aggiungi le Fasi del workflow nelle sue impostazioni.

en: New to Gravity Flow?
it_IT: Mai usato Gravity Flow?

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag 3. The opening link tag 4. the closing link tag
en: Please take a few minutes to go through the %1$sintroduction to the features%2$s and the tutorial videos below. The documentation also contains a detailed guide showing %3$show to create your first workflow%4$s.
it_IT: Prenditi alcuni minuti per vedere %1$sl'introduzione alle nuove funzionalità%2$s e I video tutorial qui sotto. La documentazione contiene inoltre una guida dettagliata che dimostra %3$scome creare il tuo primo workflow%4$s.

en: Installation Complete
it_IT: L'installazione è stata completata

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and activated but there is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. If you would like us to update Gravity Forms to the latest version, check the box below.
it_IT: Gravity Forms è installato ed attivato, ma c'è una nuova versione! Quella installata attualmente è la %1$s ma l'ultima versione disponibile è la %2$s. Se vuoi, possiamo occuparci noi dell'aggiornamento di Gravity Forms, seleziona l'opzione qui sotto.

en: Yes, update Gravity Forms
it_IT: Sì, aggiornate Gravity Forms, grazie!

en: Gravity Forms is already installed and activated. Click the next button to proceed.
it_IT: Gravity Forms è già installato ed attivato. Fai clic sul pulsante per procedere.

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. There is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. Would you like us to update Gravity Forms to the latest version and activate it?
it_IT: Gravity Forms è installato ma non è stato attivato. C'è una nuova versione disponibile ora! Quella installata attualmente è la %1$s ma l'ultima è la %2$s. Vuoi che provvediamo noi ad aggiornare ed attivare Gravity Forms?

en: Yes, update and activate Gravity Forms.
it_IT: Sì, aggiornate ed attivate Gravity Forms, grazie!

en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. Would you like us to activate it?
it_IT: Gravity Forms è installato ma non è attivato. Vuoi che provvediamo noi ad attivarlo?

en: Yes, activate Gravity Forms.
it_IT: Sì, attivate Gravity Forms, grazie!

en: The Gravity Forms form builder plugin is required but it is not installed. Would you like us to download and activate it?
it_IT: Il plugin di configurazione dei moduli Gravity Forms è richiesto, ma non è installato. Vuoi che provvediamo noi a scaricarlo ed attivarlo?

en: Yes, download and activate Gravity Forms.
it_IT: Sì, scaricare ed attivate Gravity Forms, grazie!

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Gravity Forms is not installed. Please %1$spurchase%2$s and install Gravity Forms before continuing.
it_IT: Gravity Forms non è installato. Dovete %1$sacquistare%2$s e installare Gravity Forms per proseguire.

en: Install Gravity Forms
it_IT: Installa Gravity Forms

en: This is required in order to complete the installation.
it_IT: Questo è necessario per poter completare l'installazione.

en: Your license key has already been set.
it_IT: La tua licenza è già stata impostata.

en: Enter your Gravity Flow License Key below. Your key unlocks access to automatic updates and support. You can find your key in your purchase confirmation email or by logging into your account area on the %sGravity Flow%s site.
it_IT: Inserisci qui sotto il tuo codice di licenza per Gravity Flow. Il codice sbloccherà l'accesso agli aggiornamenti automatici e all'assistenza. Puoi trovare la tua chiave nell'email di conferma dell'acquisto o accedendo alla tua area personale nel sito di %sGravity Flow%s.

en: Enter Your License Key
it_IT: Inserisci il tuo codice di licenza

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Flow when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
it_IT: Se non inserisci un codice di licenza valido, non potrai accedere agli aggiornamenti di Gravity Flow quando saranno rilasciati importanti cambiamenti nella sicurezza e nei problemi tecnici. Questo può essere un rischio serio per il tuo sito.

en: I understand the risks
it_IT: Ho capito i rischi

en: Please enter a valid license key.
it_IT: Inserisci un codice di licenza valido.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
it_IT: La chiave è scaduta o non è valida: assicurati che il codice inserito sia corretto e che non sia scaduto.

en: Please accept the terms
it_IT: Accetta le condizioni

en: Users can access workflowws via the front-end of your site and/or from the built-in WordPress admin pages (Workflow menu). If you would like your users to access via the front-end of your site then you'll need to add some pages.
it_IT: Gli utenti possono accedere ai workflow attraverso il front-end del tuo sito e/o attraverso le pagine di amministrazione integrate (menu Workflow). Se preferisci che i tuoi utenti accedano attraverso il front-end del tuo sito dovrai aggiungere delle pagine.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Would you like to create custom inbox, status, and submit pages now? The pages will contain the %s[gravityflow]%s shortcode.
it_IT: Vuoi creare delle pagine personalizzate per la casella posta in arrivo, lo stato e l'invio adesso? Le pagine conteranno lo shortcode di %s[gravityflow]%s.

en: Yes, create front-end pages now. (Recommended)
it_IT: Si, crea le pagine di front-end ora, grazie! (Opzione raccomandata)

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sinbox%2$s is the place where workflow assignees access their pending tasks. Required for %3$sone-click approval%4$s and %5$scancel%6$s links.
it_IT: La %1$scasella posta in arrivo%2$s è il posto dove gli assegnatari del workflow accedono ai loro task in attesa di elaborazione. È necessario per le %3$sapprovazioni one-click%4$s e i link di %5$sannullamento%6$s.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sstatus page%2$s displays all the entries for the current user. The administrator sees all the entries.
it_IT: La %1$spagina di stato%2$s mostra tutte le registrazioni per l'utente attuale. L'amministratore vede tutte le registrazioni.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$ssubmit page%2$s displays the forms that have been published for workflows.
it_IT: La %1$spagina di invio%2$s mostra I moduli che sono stati pubblicati per il workflow.

en: No, all users will access via the WordPress Dashboard (Workflow menu).
it_IT: No, tutti gli utenti accederanno attraverso la bacheca di WordPress (menu Workflow).

en: Workflow Pages
it_IT: Pagine del Workflow

en: Gravity Flow will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
it_IT: Gravity Flow scaricherà importanti miglioramenti tecnici, di sicurezza e aggiornamenti del plugin automaticamente. Questi aggiornamenti sono estremamente importanti per la sicurezza del tuo sito WordPress.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually. A valid license is required for background updates.
it_IT: Questa impostazione è attiva se non la disabiliti. Ti suggeriamo di disabilitare gli aggiornamenti in background solo se li eseguirai manualmente. È necessario avere una licenza valida per attivare gli aggiornamenti in background.

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
it_IT: Gli aggiornamenti saranno dipsonibili solo se inserisci un codice di licenza valido

en: Keep background updates enabled
it_IT: Abilita gli aggiornamenti in background

en: Turn off background updates
it_IT: Disattiva gli aggiornamenti in background

en: Are you sure?
it_IT: Sei sicuro?

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
it_IT: Disabilitando gli aggiornamenti in background il tuo sito potrebbe non ricevere correzioni per gli errori e miglioramenti nella sicurezza. Ti raccomandiamo di farlo solo se hai esperienza nella gestione di un sito WordPress e accetti i rischi legati alla scelta di aggiornare manualmente il sito.

en: I Understand and Accept the Risk
it_IT: Ho capito e accetto il rischio

en: Please accept the terms.
it_IT: Accetta i termini.

en: Next
it_IT: Avanti

en: Back
it_IT: Indietro

note: Description of the plugin/theme
en: Build Workflow Applications with Gravity Forms.
it_IT: Crea applicazioni di workflow con Gravity Forms.

[ctx: Displayed on the settings page after uninstalling a Gravity Flow extension.]
en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
it_IT: %s è stato disinstallato correttamente. Può essere riattivato dalla %spagina dei plugin%s.

[ctx: Title for the uninstall section on the settings page for a Gravity Flow extension.]
en: Uninstall %s Extension
it_IT: Disinstalla l'estensione %s

[ctx: Button text on the settings page for an extension.]
en: Uninstall Extension
it_IT: Disinstalla l'estensione
