Gravity Flow - en to fr_FR translation catalogue (703 entries)

en: Start the Workflow once payment has been received.
fr_FR: Lancer le workflow lorsque le paiement a été reçu.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Role
fr_FR: Rôle

en: Please fill in all required fields
fr_FR: Veuillez remplir tous les champs nécessaires

en: Type to search
fr_FR: Saisissez votre recherche

en: No results matched
fr_FR: Aucun résultat correspondant

en: Workflow Steps
fr_FR: Étapes du workflow

en: Add New
fr_FR: Ajouter

en: Workflow Step Settings
fr_FR: Réglages des étapes du workflow

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: User (Created by)
fr_FR: Utilisateur (Créé par)

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Step Type
fr_FR: Type d’étape

en: Step
fr_FR: Étape

en: Step ID #
fr_FR: Étape ID #

en: Name
fr_FR: Nom

en: Enter a name to uniquely identify this step.
fr_FR: Veuillez saisir un nom unique pour cette étape.

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission or after the partial entry has been created or updated.
fr_FR: Lancer ce workflow %1$s %2$s après l’envoi du formulaire ou après que l’entrée partielle ait été créée ou mise à jour.

note: translators: 1: number textbox 2: units of time dropdown
en: Start this workflow %1$s %2$s after the form submission.
fr_FR: Lancer ce workflow %1$s %2$s après l’envoi du formulaire.

en: Build the conditional logic that should be applied to this workflow before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions then the workflow will not be processed.
fr_FR: Construisez la logique conditionnelle qui doit être appliquée pour ce workflow de travail avant qu’il ne puisse être traité. Si une entrée ne remplit pas les conditions alors le workflow ne sera pas traité.

en: Workflow Condition
fr_FR: Condition du workflow

en: Enable Condition for this workflow
fr_FR: Activer les conditions pour ce workflow

en: Process this workflow if
fr_FR: Traiter ce workflow si

en: Workflow Schedule
fr_FR: Planification du workflow

en: Schedule this workflow
fr_FR: Planifier ce workflow

en: Start this workflow on %s
fr_FR: Lancer ce workflow le %s

en: Start this workflow %1$s %2$s %3$s %4$s
fr_FR: Lancer ce workflow %1$s  %2$s %3$s %4$s

en: Scheduling the workflow will queue entries and prevent them from starting the workflow until the specified date or until the delay period has elapsed.
fr_FR: La programmation du workflow mettra en file d’attente les entrées et empêchera le lancement du workflow tant que la date spécifiée ou que le temps de délai ne soit écoulé.

en: Note: the schedule setting requires the WordPress Cron which is included and enabled by default unless your host has deactivated it.
fr_FR: Note : le réglage de programmation nécessite WordPress Cron qui est intégré et activé par défaut à moins que votre hôte l’ai désactivé.

en: Highlighted steps will stand out in both the workflow inbox and the step list. Use highlighting to bring attention to important tasks and to help organise complex workflows.
fr_FR: Les étapes mises en évidence se démarqueront dans la boîte de réception du flux de travail et la liste des étapes. Utilisez la mise en évidence pour attirer l’attention sur des tâches importantes et pour aider à organiser des flux de travail complexes.

en: Highlight
fr_FR: Mettre en évidence

en: Build the conditional logic that should be applied to this step before it's allowed to be processed. If an entry does not meet the conditions of this step it will fall on to the next step in the list.
fr_FR: Construisez la logique conditionnelle qui devrait être appliquée à cette étape, avant de permettre son traitement. Si une entrée ne remplit pas les conditions de cette étape, elle passera à l’étape suivante de la liste.

en: Enable Condition for this step
fr_FR: Activer les conditions pour cette étape

en: Perform this step if
fr_FR: Effectuer cette étape si

en: Schedule
fr_FR: Programmation

en: Scheduling a step will queue entries and prevent them from starting this step until the specified date or until the delay period has elapsed.
fr_FR: La programmation d’une étape mettra en file d’attente les entrées et empêchera le lancement de cette étape tant que la date spécifiée ou que le temps de délai ne soit écoulé.

en: Due date
fr_FR: Date d’échéance

en: Enable the due date setting to allow entries to be highlighted when they have passed their due dates. An optional column can be set on the inbox / status pages too.
fr_FR: Activer la date d’échéance pour autoriser les entrées à être mise en évidence quand leurs date d’échéance est dépassée. Une colonne facultative peut-être aussi définie dans les pages boîte de réception / état.

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Enable the expiration setting to allow this step to expire. Once expired, the entry will automatically proceed to the step configured in the Next Step setting(s) below.
fr_FR: Activer le réglage d’expiration permet à cette étape d’expirer. Une fois expiré, l’entrée passera automatiquement à l’étape configurée dans le(s) réglage(s) de l’étape suivante ci-dessous.

en: Next step if
fr_FR: Étape suivante si

en: Step settings updated. %sBack to the list%s or %sAdd another step%s.
fr_FR: Les réglages de l’étape ont été enregistrées. %sRetour à la liste%s ou %sAjouter une nouvelle étape%s.

en: Update Step Settings
fr_FR: Mettre à jour les réglages

en: There was an error while saving the step settings
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement des réglages de l’étape.

en: This step type is missing.
fr_FR: Le type d’étape est absent.

en: The plugin required by this step type is missing.
fr_FR: L’extension nécessaire par ce type d’étape est absente.

en: There is %s entry currently on this step. This entry may be affected if the settings are changed. | There are %s entries currently on this step. These entries may be affected if the settings are changed.
fr_FR[0]: Il y a %s entrée dans cette étape. Cette entrée pourrait être affectée si les réglages étaient modifiés.
fr_FR[1]: Il y a %s entrées dans cette étape. Ces entrées pourraient être affectées si les réglages étaient modifiés.

en: You don't have sufficient permissions to update the step settings.
fr_FR: Vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour modifier les réglages de l’étape.

en: Start
fr_FR: Début

en: Complete
fr_FR: Terminé

en: Schedule this step
fr_FR: Programmer cette étape

en: Delay
fr_FR: Délai

en: Date Field
fr_FR: Champ de date

en: Schedule Date Field
fr_FR: Champ de date de programmation

en: Hour(s)
fr_FR: Heure(s)

en: Day(s)
fr_FR: Jour(s)

en: Week(s)
fr_FR: Semaine(s)

en: Start this step on %s
fr_FR: Lancer cette étape le %s

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks
en: Start this step %1$s %2$s after the workflow step is triggered.
fr_FR: Lancer cette étape %1$s %2$s après le déclenchement de l’étape du workflow.

note: translators: 1. textbox input for the number of days/weeks etc. 2. select input with options for minutes/hours/days/weeks 3. select input before/after 4. select input with list of date fields
en: Start this step %1$s %2$s %3$s %4$s
fr_FR: Lancer cette étape %1$s %2$s %3$s %4$s

en: after
fr_FR: après

en: before
fr_FR: avant

en: Schedule due date
fr_FR: Planifier la date d’échéance

en: Due Date Field
fr_FR: Champ de date d’échéance

en: Due Date
fr_FR: Date d’échéance

en: Color
fr_FR: Couleur

en: This step has a due date on
fr_FR: La date d’échéance de cette étape est le

en: after the workflow step has started.
fr_FR: après que l’étape du workflow soit lancée.

en: Due date for this step
fr_FR: Date d’échéance pour cette étape

en: Schedule expiration
fr_FR: Programmer l’expiration

en: Expiration Date Field
fr_FR: Champ de date d’expiration

en: This step expires on
fr_FR: Cette étape expire le

en: This step will expire
fr_FR: Cette étape expirera

en: Expire this step
fr_FR: Expiration de cette étape

en: Status after expiration
fr_FR: État après l’expiration

en: Expiration Status
fr_FR: État de l’expiration

en: Next Step if Expired
fr_FR: Étape suivante si expiré

en: Highlight this step
fr_FR: Mettre en évidence cette étape

en: Enable
fr_FR: Activer

en: You must provide a color value for the active highlight to apply.
fr_FR: Vous devez fournir une valeur de couleur à appliquer pour la mise en évidence active.

en: Workflow Complete
fr_FR: Workflow terminé

en: Next step in list
fr_FR: Étape suivante de la liste

en: Match {0} of the following criteria:
fr_FR: {0} correspondance pour critère suivant :

en: Sort by field
fr_FR: Trier par champ

en: Step name
fr_FR: Nom de l’étape

en: Entries
fr_FR: Entrées

en: (missing)
fr_FR: (manquant)

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: WARNING: You are about to delete this item.
fr_FR: AVERTISSEMENT : Vous êtes sur le point de supprimer cet élément.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: You don't have any steps configured. Let's go %screate one%s!
fr_FR: Vous n’avez configuré aucune étape. %sCréez-en une %s !

en: Status:
fr_FR: État :

en: Entry ID
fr_FR: ID de l’entrée

en: Submitted
fr_FR: Envoyée

en: Last updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Submitted by
fr_FR: Envoyée par

en: Status
fr_FR: État

en: Expires
fr_FR: Expire

en: Queued
fr_FR: En file d’attente

en: Scheduled
fr_FR: Programmé

en: Step expired
fr_FR: Étape expirée

en: Expired: refresh the page
fr_FR: Expiré : actualiser la page

en: Select an action
fr_FR: Sélectionnez une action

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Cancel Workflow
fr_FR: Annuler le workflow

en: Restart this step
fr_FR: Relancer cette étape

en: Restart Workflow
fr_FR: Relancer le workflow

en: Send to step:
fr_FR: Envoyer à l’étape :

en: Workflow complete
fr_FR: Workflow terminé

en: View
fr_FR: Afficher

en: General
fr_FR: Général

en: Gravity Flow Settings
fr_FR: Réglages de Gravity Flow

en: Labels
fr_FR: Libellés

en: Connected Apps
fr_FR: Apps connectées

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Status Labels
fr_FR: Libellés de l’état

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Invalid token
fr_FR: Jeton non valide

en: Token already expired
fr_FR: Le jeton est déjà expiré

en: Token revoked
fr_FR: Jeton révoqué

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Revoke a token
fr_FR: Révoquer un jeton

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Entries per page
fr_FR: Entrées par page

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Invalid license
fr_FR: Licence non valide

en: Background Updates
fr_FR: Mises à jour en tache de fond

en: Set this to ON to allow Gravity Flow to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
fr_FR: Sélectionnez OUI pour autoriser Gravity Flow à télécharger et installer des patchs de corrections et de sécurité automatiquement en arrière plan. Cette option nécessite une clé de licence valide.

en: On
fr_FR: Oui

en: Off
fr_FR: Non

en: Update Settings
fr_FR: Mettre à jour les réglages

en: Settings updated successfully
fr_FR: Réglages enregistrés

en: There was an error while saving the settings
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’enregistrement des réglages.

en: Workflow Emails
fr_FR: E-mails du workflow

en: Email Service
fr_FR: Service e-mail

en: Select which service should be used to send the workflow emails. WordPress uses the server hosting your site or an active SMTP plugin.
fr_FR: Sélectionnez le service qui doit être utilisé pour envoyer les e-mails du workflow. WordPress utilise le serveur hébergeant votre site ou une extension active de SMTP.

en: From Name
fr_FR: Nom de l’expéditeur

en: The default From Name to be used when the From Name setting is not configured on the individual steps.
fr_FR: Le nom par défaut de l’expéditeur à utiliser lorsque le réglage du nom de l’expéditeur n’est pas configuré dans les étapes individuelles.

en: From Email
fr_FR: E-mail de l’expéditeur

en: The default From Email to be used when the From Email setting is not configured on the individual steps.
fr_FR: L’e-mail par défaut de l’expéditeur à utiliser lorsque le réglage de l’e-mail n’est pas configuré dans les étapes individuelles.

en: Please enter a valid email address.
fr_FR: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: From Email domain must be an %1$sactive domain%3$s. You can learn more about verifying your domain in the %2$sMailgun documentation%3$s.
fr_FR: Le domaine de l’e-mail doit être un %1$sdomaine actif%3$s. Vous pouvez en apprendre plus sur la vérification de votre domaine dans la %2$sdocumentation de Mailgun%3$s.

en: Published
fr_FR: Publié

en: No workflow steps have been added to any forms yet.
fr_FR: Aucun workflow n’a été ajouté pour l’instant dans aucun formulaire.

en: Published Workflow Forms
fr_FR: Formulaires de workflow publiés

en: Select the forms you wish to publish on the Submit page.
fr_FR: Sélectionnez le formulaire que vous désirez publier sur la page d’envoi.

en: Default Pages
fr_FR: Pages par défaut

en: Select the pages which contain the following gravityflow shortcodes. For example, the inbox page selected below will be used when preparing merge tags such as {workflow_inbox_link} when the page_id attribute is not specified.
fr_FR: Sélectionnez les pages contenant les codes courts gravityflow suivants. Par exemple, la page de boîte de réception ci-dessous sera utilisée pendant la préparation de la fusion des balises comme {workflow_inbox_link} quand l’attribut de page_id n’est pas spécifié.

en: Inbox
fr_FR: Boîte de réception

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Security Options
fr_FR: Options de sécurité

en: Shortcode Security
fr_FR: Sécurité du code court

en: Important: Do not enable any of these settings unless all page editors are authorized.
fr_FR: Important : n’activez aucun de ces réglages à moins que tous les éditeurs de pages ne soient autorisés.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all registered users.
fr_FR: Autoriser le code court d’état à afficher toutes les entrées pour tous les utilisateurs enregistrés.

en: This setting allows the display_all attribute to be used in the shortcode.
fr_FR: Ce réglage autorise l’attribut display_all à être utilisé dans le code court.

en: Allow the Status shortcode to display all entries to all anonymous users.
fr_FR: Autoriser le code court d’état à afficher toutes les entrées pour tous les utilisateurs anonymes.

en: This setting allows the allow_anonymous attribute to be used in the shortcode.
fr_FR: Ce réglage autorise l’attribut allow_anonymous à être utilisé dans le code court.

en: Allow the Inbox and Status shortcodes to display field values.
fr_FR: Autoriser les codes courts de boîte de réception et d’état à afficher les valeurs de champ.

en: This setting allows the fields attribute to be used in the shortcode.
fr_FR: Ce réglage autorise l’attribut des champs à être utilisé dans le code court.

en: Select page
fr_FR: Sélectionner la page

en: Submit a Workflow Form
fr_FR: Envoyer un formulaire de workflow

en: Important: Gravity Flow (Development Version) is missing some important files that were not included in the installation package. Consult the readme.md file for further details.
fr_FR: Important : la version de développement de Gravity Flow ne contient pas l’intégralité des fichiers importants qui sont inclus dans l’installation classique. Veuillez consulter le fichier readme.md pour plus de détails.

en: Return to list
fr_FR: Retourner à la liste

en: Oops! We could not locate your entry.
fr_FR: Aïe ! Nous ne trouvons votre entrée.

en: Error: incorrect entry.
fr_FR: Erreur : entrée incorrecte.

en: Workflow Cancelled
fr_FR: Workflow annulé

en: Error: This URL is no longer valid.
fr_FR: Erreur : cette URL n’est plus valide.

en: Workflow Inbox
fr_FR: Boite de réception de workflow

en: Workflow Status
fr_FR: État du workflow

en: Workflow Activity
fr_FR: Activité du workflow

en: Workflow Reports
fr_FR: Rapports de workflow

en: Your inbox of pending tasks
fr_FR: Boite de réception des tâches en attente

en: Submit a Workflow
fr_FR: Envoyer un workflow

en: Your workflows
fr_FR: Mes workflows

en: Reports
fr_FR: Rapports

en: Activity
fr_FR: Activité

en: Workflow cancelled.
fr_FR: Workflow annulé.

en: The entry does not currently have an active step.
fr_FR: Cette entrée n’a actuellement aucune étape d’activée.

en: Workflow Step restarted.
fr_FR: L’étape du workflow est relancée.

en: Workflow restarted.
fr_FR: Workflow relancé.

en: Sent to step: %s
fr_FR: Envoyez à l’étape : %s

en: Workflow: approved or rejected
fr_FR: Workflow : approuvé ou rejeté

en: Workflow: user input
fr_FR: Workflow : entrée utilisateur

en: Workflow: complete
fr_FR: Workflow : terminé

en: Workflow: cancelled
fr_FR: Workflow : annulé

en: Gravity Flow Steps imported. IMPORTANT: Check the assignees for each step. If the form was imported from a different installation with different user IDs then steps may need to be reassigned.
fr_FR: Étapes de Gravity Flow importées. IMPORTANT : vérifiez les assignées de chaque étapes. Si le formulaire a été importé depuis une autre installation, les ID des utilisateurs peuvent être différents et donc les étapes devront être réassignées.

en: %sThis operation deletes ALL Gravity Flow settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
fr_FR: %sCette opération supprime TOUS les réglages de Gravity Flow%s. Si vous continuez, vous ne serez PLUS en mesure de les récupérer.

en: Warning! ALL Gravity Flow settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
fr_FR: Avertissement ! TOUS les réglages de Gravity Flow seront supprimés. Cela ne peut pas être annulé. « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: %d year | %d years
fr_FR[0]: %d année
fr_FR[1]: %d années

en: %d month | %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: %d mois

en: Every Fifteen Minutes
fr_FR: Toutes les 15 minutes

en: Not authorized
fr_FR: Non autorisé

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Rejected
fr_FR: Rejeté

en: Oops! We couldn't find your lead. Please try again
fr_FR: Aïe ! Nous ne trouvons votre entrée. Veuillez réessayer.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce fichier ? « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: Display all fields
fr_FR: Afficher tous les champs

en: Display all fields except selected
fr_FR: Afficher tous les champs sauf ceux sélectionnés

en: Hide all fields except selected
fr_FR: Masquer tous les champs sauf ceux sélectionnés

en: Except
fr_FR: Extrait

en: Order Summary
fr_FR: Résumé de la commande

en: User IP
fr_FR: IP de l’utilisateur

en: Source URL
fr_FR: URL source

en: Payment Status
fr_FR: État du paiement

en: Payment Amount
fr_FR: Montant du paiement

en: Transaction ID
fr_FR: ID de la transaction

en: Created By
fr_FR: Créé par

en: Authorized
fr_FR: Autorisé

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Processing
fr_FR: En cours

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Active
fr_FR: Actif

en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Voided
fr_FR: Annulé

en: Entry Link
fr_FR: Lien de l’entrée

en: Entry URL
fr_FR: URL de l’entrée

en: Inbox Link
fr_FR: Lien de la boîte de réception

en: Inbox URL
fr_FR: URL de la boîte de réception

en: Cancel Link
fr_FR: Annuler le lien

en: Cancel URL
fr_FR: URL d’annulation

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Assignees
fr_FR: Assignés

en: Approve Link
fr_FR: Approuver le lien

en: Approve URL
fr_FR: Approuver l’URL

en: Approve Token
fr_FR: Approuver le jeton

en: Reject Link
fr_FR: Rejeter le lien

en: Reject URL
fr_FR: Rejeter l’URL

en: Reject Token
fr_FR: Rejeter le jeton

en: Current User
fr_FR: Utilisateur actuel

en: Workflow Assignee
fr_FR: Assigné au workflow

en: Entry Detail Admin Actions
fr_FR: Détail de l’entrée des actions de l’admin

en: View All
fr_FR: Afficher tout

en: Manage Settings
fr_FR: Gestion des réglages

en: Manage Form Steps
fr_FR: Gestion des étapes du formulaire

note: translators: %s is the title of the plugin
en: Your %s license has expired.
fr_FR: Votre licence de %s a expiré.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is invalid.
fr_FR: Votre licence de %s n’est pas valide.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license is inactive.
fr_FR: Votre licence de %s est inactive.

note: translators: %s is the title of the plugin translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your %s license has not been activated.
fr_FR: Votre licence de %s n’a pas été activée.

en: This means you're missing out on security fixes, updates and support.
fr_FR: Ceci signifie que vous ne bénéficiez plus des correctifs de sécurité, des mises à jour et du support.

en: %sActivate your license%s or %sget a license here%s
fr_FR: %sActiver votre licence%s ou %sObtenir une licence ici%s

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
fr_FR: Une nouvelle version pour %1$sest disponible. %2$sAfficher les détails de la version %3$s%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
fr_FR: Une nouvelle version pour %1$sest disponible. %2$sAfficher les détails de la version %3$s%4$s ou %5$smettre à jour maintenant%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
fr_FR: Vous n'avez pas les droits nécessaires pour mettre à jour l’extension.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: The status could not be changed because this step has already been processed.
fr_FR: L’état ne peut pas être changé car cette étape a déjà été traitée.

en: Email
fr_FR: E-mail

en: (Missing)
fr_FR: (Manquant)

en: Source Url
fr_FR: URL source

en: Payment Date
fr_FR: Date du paiement

en: Workflow Submitted
fr_FR: Workflow envoyé

en: Using Consumer Key and Secret to Get Temporary Credentials
fr_FR: Utilisation de la clé client et secrète pour obtenir des informations d’identification temporaires

en: Redirecting for user authorization - you may need to login first
fr_FR: Redirection vers l’autorisation utilisateur - vous devrez d’abord vous connecter

en: Using credentials from user authorization to get permanent credentials
fr_FR: Utilisation des informations d’identification depuis l’autorisation utilisateur pour obtenir les informations d’identification permanentes.

en: App deleted. Redirecting...
fr_FR: App supprimée. Redirection...

en: Authorization Status Details
fr_FR: Détails de l’état de l’autorisation

en: If you don't see Success for all of the above steps, please check details and try again.
fr_FR: Si vous ne voyez pas la réussite de toutes les étapes ci-dessus, veuillez vérifier les détails et essayer à nouveau.

en: Note: Connected Apps can only be used in Outgoing Webhook steps.
fr_FR: Note : Les applications connectées peuvent uniquement être utilisées via les étapes d’Outgoing Webhook.

en: Edit App
fr_FR: Modifier l’app

en: Add an App
fr_FR: Ajouter une app

en: App Name
fr_FR: Nom de l’app

en: Enter a name for the app.
fr_FR: Saisissez un nom pour l’app.

en: App Type
fr_FR: Type d’app

en: Currently only WordPress sites using the official WordPress REST API OAuth1 plugin or Gravity Forms 2.4 are supported.
fr_FR: Actuellement, seuls les sites WordPress utilisant la REST API ou l’extension Gravity Forms OAuth1 2.4 sont prises en charge.

en: Enter the URL of the site.
fr_FR: Saisissez l’URL du site.

en: Authorization Status
fr_FR: État de l’autorisation

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Before continuing, copy and paste the current URL from your browser's address bar into the Callback setting of the registered application.
fr_FR: Avant de continuer, copiez et collez l’URL actuelle depuis la barre d’adresse de votre navigateur dans le réglage de Callback de l’application enregistrée.

en: Client Key
fr_FR: Clé du client

en: Enter the Client Key.
fr_FR: Saisissez la clé du client.

en: Client Secret
fr_FR: Secret du client

en: Enter Client Secret.
fr_FR: Saisissez la clé secrète du client.

en: Authorize App
fr_FR: Autoriser l’app

en: Re-authorize App
fr_FR: Ré-autoriser l’app

en: You don't have any Connected Apps configured.
fr_FR: Vous n’avez configuré aucune app connectée.

en: You are about to delete this app '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
fr_FR: Vous allez supprimer l’app « %s »
    « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
fr_FR: %s ne peut pas s’exécuter car votre environnement WordPress ne satisfait pas les exigences minimales.

en: Please resolve the following issues to use %s:
fr_FR: Veuillez résoudre les erreurs suivantes pour utiliser %s :

note: translators: %s is the title of the Gravity Flow Extension
en: Your license for %s has expired.
fr_FR: Votre licence pour %s a expiré.

en: Link to Workflow Entry Detail
fr_FR: Lien vers les détails de l’entrée du workflow

en: Workflow Detail Link
fr_FR: Lien du détail du workflow

en: Display a link to the workflow detail page.
fr_FR: Affiche un lien vers la page du détail du workflow.

en: Link Text:
fr_FR: Texte du lien :

en: View Details
fr_FR: Voir les détails

en: Entry ID missing
fr_FR: ID de l’entrée manquant

en: Workflow base missing
fr_FR: La base du workflow est manquante

en: Entry not found
fr_FR: Entrée non trouvée

en: The entry is not on the expected step.
fr_FR: Cette entrée n’est pas dans l’étape attendue.

en: Forbidden
fr_FR: Interdit

en: Assignee
fr_FR: Assigné

en: Example comment.
fr_FR: Exemple de commentaire.

en: View More
fr_FR: Voir plus

en: View Less
fr_FR: Voir moins

en: Delete Comment
fr_FR: Supprimer le commentaire

en: Would you like to delete this comment? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
fr_FR: Voulez-vous supprimer ce commentaire ? « OK » pour supprimer, « Annuler » pour arrêter.

en: There was an issue deleting this comment.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la suppression du commentaire.

en: Multi-User
fr_FR: Multi-utilisateur

en: Workflow Fields
fr_FR: Champs de workflow

en: Workflow Fields add advanced workflow functionality to your forms.
fr_FR: Les champs de workflow ajoute des fonctionnalités avancées à vos formulaires.

en: Custom Timestamp Format
fr_FR: Format d’horodatage personnalisé

en: If you would like to override the default format used when displaying the comment timestamps, enter your %scustom format%s here.
fr_FR: Si vous désirez écraser le format par défaut utilisé lors de l’affichage du format d’horodatage des commentaires, saisissez votre %sformat personnalisé%s ici.

en: Show Users
fr_FR: Afficher les utilisateurs

en: Show Roles
fr_FR: Afficher les rôles

en: Show Fields
fr_FR: Afficher les champs

en: Users Role Filter
fr_FR: Filtrer les rôles utilisateurs

en: Include users from all roles
fr_FR: Inclure les utilisateurs depuis tous les rôles

en: Overdue
fr_FR: En retard

en: Approve
fr_FR: Approuver

en: Reject
fr_FR: Rejeter

en: Entry
fr_FR: Entrée

en: Method '%s' not implemented. Must be over-ridden in subclass.
fr_FR: La méthode « %s » n’est pas implémentée. Elle doit être outrepassée dans une sous-classe.

en: You don't have permission to view this page
fr_FR: Vous n’avez pas les droits nécessaires pour afficher cette page.

en: Event ID
fr_FR: ID de l’évènement

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Event
fr_FR: Évènement

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Waiting for workflow activity
fr_FR: En attente d’activité du workflow

en: You don't have permission to view this entry.
fr_FR: Vous n'avez pas les droits nécessaires pour afficher cette entrée.

en: Ajax error while deleting file.
fr_FR: Erreur Ajax lors de la suppression du fichier.

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: include timeline
fr_FR: Inclure la chronologie

en: Entry #
fr_FR: Entrée n°

en: show empty fields
fr_FR: afficher les champs vides

en: Order
fr_FR: Commande

en: Product
fr_FR: Produit

en: Qty
fr_FR: Qté

en: Unit Price
fr_FR: Prix unitaire

en: Price
fr_FR: Prix

en: Help
fr_FR: Aide

en: No pending tasks
fr_FR: Aucune tâche en attente

en: Submitter
fr_FR: Créateur

en: Last Updated
fr_FR: Dernière mise à jour

en: Form ID and Lead ID are required parameters.
fr_FR: L’ID du formulaire ou l’ID du prospect sont des paramètres nécessaires.

en: Bulk Print
fr_FR: Imprimer

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: No data to display
fr_FR: Aucune donnée à afficher

en: Workflows Completed
fr_FR: Workflows terminés

en: Average Duration (hours)
fr_FR: Durée moyenne (heures)

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Workflows completed and average duration
fr_FR: Workflows terminés et durée moyenne

en: Month
fr_FR: Mois

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Step completed and average duration
fr_FR: Étape terminée et durée moyenne

en: Step completed and average duration by assignee
fr_FR: Étape terminée et durée moyenne par assigné

en: Workflows completed and average duration by month
fr_FR: Workflows terminés et durée moyenne par mois

en: Select A Workflow Form
fr_FR: Sélectionnez un formulaire de workflow

en: Last 12 months
fr_FR: Les 12 derniers mois

en: Last 6 months
fr_FR: Les 6 derniers mois

en: Last 3 months
fr_FR: Les 3 derniers mois

en: All Steps
fr_FR: Toutes les étapes

en: Export
fr_FR: Exporter

en: The destination file is not writeable
fr_FR: La fichier de destination n’est pas inscriptible

en: You haven't submitted any workflow forms yet.
fr_FR: Vous n’avez pour l’instant envoyé aucun formulaire de workflow.

en: All
fr_FR: Tous

en: Start:
fr_FR: Début :

en: End:
fr_FR: Fin :

en: Clear Filter
fr_FR: Vider le filtre

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: yyyy-mm-dd
fr_FR: dd-mm-aaaa

en: Workflow Form
fr_FR: Formulaire de workflow

en: Print all of the selected entries at once.
fr_FR: Imprimer toutes les entrées sélectionnées en même temps.

en: Include timelines
fr_FR: Inclure la chronologie

en: Add page break between entries
fr_FR: Ajouter des sauts de page entre les entrées

en: (deleted)
fr_FR: (supprimé)

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Workflows restarted.
fr_FR: Workflows relancés.

note: Translators: the placeholders are link tags pointing to the Gravity Flow settings page
en: Please %1$sactivate%2$s your license to access this page.
fr_FR: Veuillez %1$sactiver%2$s votre licence pour pouvoir accéder à cette page.

en: A valid license key is required to access support but there was a problem validating your license key. Please log in to GravityFlow.io and open a support ticket.
fr_FR: Une clé de licence valide est nécessaire pour avoir accès au support mais un problème est survenu avec la validation de la votre. Veuillez vous connecter sur GravityFlow.io et ouvrez-y un ticket de support.

en: Invalid license key. A valid license key is required to access support. Please check the status of your license key in your account area on GravityFlow.io.
fr_FR: Clé de licence non valide. Une clé de licence valide est nécessaire pour avoir accès au support. Veuillez vérifier le status de votre clé sur votre compte sur GravityFlow.io.

en: Gravity Flow Support
fr_FR: Support de Gravity Flow

en: There was a problem submitting your request. Please open a support ticket on GravityFlow.io
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de l’envoi de votre demande. Veuillez ouvrir un ticket sur GravityFlow.io

en: Thank you! We'll be in touch soon.
fr_FR: Merci ! Nous vous recontacterons très rapidement.

en: Please check the documentation before submitting a support request
fr_FR: Veuillez consulter la documentation avant de contacter le support.

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Last Name
fr_FR: Nom

en: Purchase Email
fr_FR: E-mail d’achat

en: General comment or suggestion
fr_FR: Commentaire générale ou suggestion

en: Feature request
fr_FR: Demande de fonctionnalité

en: Bug report
fr_FR: Rapport de bogue

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Suggestion or steps to reproduce the issue.
fr_FR: Suggestion ou les étapes pour reproduire le problème.

en: Send debugging information. (This includes some system information and a list of active plugins. No forms or entry data will be sent.)
fr_FR: Envoyer les infos de débogage. (Cela inclut certaines infos système et une liste des extensions activées. Aucune donnée ou formulaire ne sont envoyés).

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Conditional Routing
fr_FR: Routage conditionnel

en: Send To
fr_FR: Envoyer à

en: Routing
fr_FR: Routage

en: Reply To
fr_FR: Répondre à

en: BCC
fr_FR: CCI

en: Disable auto-formatting
fr_FR: Désactiver le formatage automatique

en: Disable auto-formatting to prevent paragraph breaks being automatically inserted when using HTML to create the email message.
fr_FR: Désactive le formatage automatique pour empêcher l’insertion de saut de paragraphe lorsque l’HTML est utilisé pour rédiger les e-mails.

en: Send reminder
fr_FR: Envoyer le rappel

en: Reminder
fr_FR: Rappel

en: Resend the assignee email after
fr_FR: Renvoyer l’e-mail à l’assigné après

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: Repeat reminder
fr_FR: Répéter le rappel

en: Repeat every
fr_FR: Répéter chaque

en: Attach PDF(s)
fr_FR: Joindre un ou des PDFs

en: Send an email to the assignee
fr_FR: Envoyer un e-mail à l’assigné

en: Enable this setting to send email to each of the assignees as soon as the entry has been assigned. If a role is configured to receive emails then all the users with that role will receive the email.
fr_FR: Activer cette étape pour avertir tous les assignés que cette étape vient d’être approuvée. Si un rôle a été sélectionné, tous les utilisateurs avec ce rôle recevront l’e-mail.

en: Emails
fr_FR: E-mails

en: Configure the emails that should be sent for this step.
fr_FR: Configurer les e-mails qui seront envoyés à cette étape.

en: Assign To:
fr_FR: Assigné à :

en: Users and roles fields will appear in this list. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Click on an item to select it. The selected items will appear on the right. If you select a role then anybody from that role can approve.
fr_FR: Les champs utilisateurs et rôles apparaissent dans cette liste. Si le formulaire contient un ou plusieurs champs d’utilisateurs assignés, ils apparaitront dans cette liste. Cliquez sur un utilisateur pour le sélectionner. Si vous sélectionnez un rôle, n’importe quel utilisateur ayant ce rôle pourra approuver la demande.

en: Select Assignees
fr_FR: Sélectionner les assignés

en: Build assignee routing rules by adding conditions. Users and roles fields will appear in the first drop-down field. If the form contains any assignee fields they will also appear here. Select the assignee and define the condition for that assignee. Add as many routing rules as you need.
fr_FR: Configurer le routage des acceptations. Si le formulaire contient un ou plusieurs champs d’utilisateurs assignés, ils apparaitront dans cette liste. Cliquez sur un utilisateur pour le sélectionner. Si vous sélectionnez un rôle, n’importe quel utilisateur ayant ce rôle pourra accepter la demande.

en: Activate this setting to display instructions to the user for the current step.
fr_FR: Activez ce réglage pour afficher des instructions à l’utilisateur pour l’étape en cours.

en: Display instructions
fr_FR: Afficher les instructions

en: Display Fields
fr_FR: Afficher les champs

en: Select the fields to hide or display.
fr_FR: Sélectionnez les champs à masquer ou à afficher.

en: Confirmation Message
fr_FR: Message de confirmation

en: Activate this setting to display a custom confirmation message to the assignee for the current step.
fr_FR: Activez ce réglage pour afficher un message de confirmation personnalisé à la personne assignée pour l’étape en cours.

en: Display a custom confirmation message
fr_FR: Afficher un message de confirmation personnalisé

en: Next step if Rejected
fr_FR: Étape suivante en cas de refus

en: Next Step if Approved
fr_FR: Étape suivante en cas d’acceptation

en: Invalid request method
fr_FR: Méthode de requête non valide

en: Action not supported.
fr_FR: Action non supportée.

en: A note is required.
fr_FR: Une note est nécessaire.

en: Approval
fr_FR: Acceptation

en: Approval Policy
fr_FR: Politique des acceptations

en: Define how approvals should be processed. If all assignees must approve then the entry will require unanimous approval before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to approve.
fr_FR: Définissez le traitement des acceptations. Si tous les assignés doivent approuver alors la demande devra être approuvée à l’unanimité avant que l’étape puisse être terminée. Si l’étape est assigné à un rôle alors un seul utilisateur avec ce rôle suffira pour l’acceptation.

en: Only one assignee is required to approve
fr_FR: Un seul assigné est nécessaire pour approuver

en: All assignees must approve
fr_FR: Tous les assignés doivent approuver

en: Instructions: please review the values in the fields below and click on the Approve or Reject button
fr_FR: Instructions : veuillez vérifier les valeurs des champs ci-dessous et cliquez sur le bouton « Approuver » ou  « Rejeter ».

en: Assignee Email
fr_FR: E-mail à l’assigné

en: A new entry is pending your approval. Please check your Workflow Inbox.
fr_FR: Une nouvelle entrée attend votre acceptation. Veuillez consulter votre boîte de réception de workflow.

en: Rejection Email
fr_FR: E-mail de refus

en: Send email when the entry is rejected
fr_FR: Envoyer un e-mail en cas de refus

en: Enable this setting to send an email when the entry is rejected.
fr_FR: Activer cette option pour envoyer un e-mail lorsque l’étape est rejetée.

en: Entry {entry_id} has been rejected
fr_FR: La demande {entry_id} a été rejetée

en: Approval Email
fr_FR: E-mail d’approbation

en: Send email when the entry is approved
fr_FR: Envoyer un e-mail lorsque la demande est approuvée

en: Enable this setting to send an email when the entry is approved.
fr_FR: Activer cette option pour envoyer un e-mail lorsque l’étape est approuvée.

en: Entry {entry_id} has been approved
fr_FR: La demande {entry_id} a été acceptée

en: Revert to User Input step
fr_FR: Revenir à l’étape de l’entrée utilisateur

en: The Revert setting enables a third option in addition to Approve and Reject which allows the assignee to send the entry directly to a User Input step without changing the status. Enable this setting to show the Revert button next to the Approve and Reject buttons and specify the User Input step the entry will be sent to.
fr_FR: Le réglage de Retour active une troisième option en plus de l’acceptation et du refus, ce qui permet à l’assigné d’envoyer l’entrée directement vers une étape d’entrée utilisateur sans modifier son état. Activez ce réglage pour afficher le bouton de retour à coté de ceux pour accepter et refuser et spécifiez l’étape d’entrée d’utilisateur où sera envoyée l’entrée.

en: Workflow Note
fr_FR: Note du workflow

en: The text entered in the Note box will be added to the timeline. Use this setting to select the options for the Note box.
fr_FR: Le texte saisi dans la boite de Note sera ajouté à la chronologie. Utilisez ce réglage pour sélectionner les options de la boite.

en: Hidden
fr_FR: Masqué

en: Not required
fr_FR: Non nécessaire

en: Always required
fr_FR: Toujours nécessaire

en: Required if approved
fr_FR: Nécessaire si approuvé

en: Required if rejected
fr_FR: Nécessaire si rejeté

en: Required if reverted
fr_FR: Nécessaire si retour

en: Required if reverted or rejected
fr_FR: Nécessaire si retour ou rejeté

en: Revert Email
fr_FR: Revenir à l’e-mail

en: Send email when the entry is reverted to a user input step
fr_FR: Envoyer l’e-mail quand l’entrée est revenue à une entrée d’étape utilisateur

en: Enable this setting to send an email when the entry is reverted to a user input. The assignee email for the user input step will not be sent as a result.
fr_FR: Activer ce réglage pour envoyer un e-mail lorsque l’entrée est revenue à une entrée d’utilisateur. L’e-mail assigné pour l’étape d’entrée d’utilisateur ne sera pas envoyé comme un résultat.

en: Entry {entry_id} has been reverted
fr_FR: L’entrée {entry_id} a été rétablie

en: Post Action if Rejected:
fr_FR: Action de l’article si rejeté :

en: Mark Post as Draft
fr_FR: Marquer l’article comme brouillon

en: Trash Post
fr_FR: Mettre l’article dans la corbeille

en: Delete Post
fr_FR: Supprimer l’article

en: Post Action if Approved:
fr_FR: Action de l’article si approuvé :

en: Publish Post
fr_FR: Publier l’article

en: Reverted to step
fr_FR: Revenir à l’étape

en: Reverted to step:
fr_FR: Revenu à l’étape :

en: Approved.
fr_FR: Approuvé.

en: Rejected.
fr_FR: Rejetée.

en: Entry Approved
fr_FR: Demande approuvée

en: Entry Rejected
fr_FR: Demande rejetée

en: Pending Approval
fr_FR: En attente d’approbation

en: Revert
fr_FR: Revenir

en: Error: step already processed.
fr_FR: Erreur : étape déjà traitée.

en: Feeds
fr_FR: Flux

en: You don't have any feeds set up.
fr_FR: Vous n’avez configuré aucun flux.

en: Processed: %s
fr_FR: Effectué : %s

en: Initiated: %s
fr_FR: Initié : %s

en: Step Completion
fr_FR: Étape d’achèvement

en: Immediately following feed processing
fr_FR: Immédiatement après le traitement du flux

en: Delay until invoices are paid
fr_FR: Délai avant que les factures soient payées

en: Title
fr_FR: Titre

en: Number
fr_FR: Nombre

en: Invoice Sent
fr_FR: Facture envoyée

en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Invoice paid: %s
fr_FR: Facture payée : %s

en: Estimate (and Client Record)
fr_FR: Devis (et enregistrement de client)

en: Invoice (and Client Record)
fr_FR: Facturation (et enregistrement de client)

en: Client (only)
fr_FR: Client (uniquement)

en: Create Estimate (Sprout Invoices Add-on - Form Integrations)
fr_FR: Créer un devis (module Sprout Invoices - Form Integrations)

en: Create Invoice (Sprout Invoices Add-on - Invoice Submissions)
fr_FR: Créer une facture (Module Sprout Invoives - Invoice Submissions)

en: User Registration
fr_FR: Inscription d’utilisateur

en: Create
fr_FR: Créer

en: User Registration feed processed: %s
fr_FR: Flux d’enregistrement d’utilisateur créé :  %s

en: Send Email to the assignee(s).
fr_FR: Envoyer un e-mail aux assignés

en: A new document has been generated and requires a signature. Please check your Workflow Inbox.
fr_FR: Un nouveau document à été créé et attend votre signature. Veuillez consulter votre boîte de réception de workflow.

en: Instructions: check the signature invite status in the WP E-Signature section of the Workflow sidebar and resend if necessary.
fr_FR: Instructions : vérifiez le statut de la signature de l’invité dans la section WP E-Signature dans la colonne latérale du workflow et refaites un envoi si nécessaire.

en: Invite Status
fr_FR: Statut d’invité

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Error: Not Sent
fr_FR: Erreur : non envoyé

en: Resend
fr_FR: Renvoyer

en: Review &amp; Sign
fr_FR: Relire & signer

en: Gravity Forms Notifications
fr_FR: Notifications de Gravity Forms

en: Workflow notification
fr_FR: Notification du workflow

en: Enable this setting to send an email.
fr_FR: Activer ce réglage pour envoyer un e-mail.

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Sent Notification: %s
fr_FR: Notification envoyée : %s

en: Partial Entry Submission
fr_FR: Envoi d’entrée partielle

en: Assignee email
fr_FR: E-mail à l’assigné

en: Please resume the following form: {workflow_resume_partial_entry_link}
fr_FR: Veuillez reprendre le formulaire suivant : {workflow_resume_partial_entry_link}

en: Select the page to be used for the form submission. This can be the Workflow Submit Page in the WordPress Admin Dashboard or you can choose a page with either a Gravity Flow submit shortcode or a Gravity Forms shortcode.
fr_FR: Sélectionnez la page à utiliser pour la soumission de formulaire. Ceci peut être la page de soumission de workflow dans le tableau de bord de l’administration WordPress ou vous pouvez choisir une page avec un code court de soumission de Gravity Flow ou de Gravity Forms.

en: Submission Page
fr_FR: Page de soumission

en: Default - WordPress Admin Dashboard: Workflow Submit Page
fr_FR: Par défaut - Tableau de bord d’administration WordPress : Page de soumission workflow

en: Update User
fr_FR: Mettre à jour l&rsquo;utilisateur

en: Form Submitter ("Created By" field)
fr_FR: Expéditeur du formulaire (Champ « Créé par »)

en: Select User Field
fr_FR: Sélectionner le champ d’utilisateur

en: Lookup User by Email Field
fr_FR: Verrouiller l’utilisateur par champ d’e-mail

en: User Field
fr_FR: Champ d’utilisateur

en: Email Field
fr_FR: Champ d’e-mail

en: Select an Email Field
fr_FR: Sélectionnez un champ e-mail

en: Preserve current first name
fr_FR: Conserver le prénom actuel

en: Select the form field that should be used for the user's first name.
fr_FR: Sélectionnez le champ du formulaire qui doit être utilisé pour le prénom de l’utilisateur.

en: Preserve current last name
fr_FR: Conserver le nom actuel

en: Select the form field that should be used for the user's last name.
fr_FR: Sélectionnez le champ du formulaire qui doit être utilisé pour le nom de l’utilisateur.

en: Nickname
fr_FR: Pseudonyme

en: Preserve current nickname name
fr_FR: Conserver le surnom actuel

en: Select the form field that should be used for the user's nickname.
fr_FR: Sélectionnez le champ du formulaire qui doit être utilisé pour le surnom de l’utilisateur.

en: Display Name
fr_FR: Nom affiché

en: Select how the user's name should be displayed publicly.
fr_FR: Sélectionnez comment le nom de l’utilisateur doit être affiché publiquement.

en: Email Address
fr_FR: Adresse de messagerie

en: Preserve current email
fr_FR: Conserver l’e-mail actuel

en: Select the form field that should be used for the user's email address.
fr_FR: Sélectionnez le champ du formulaire qui doit être utilisé pour l’e-mail de l’utilisateur.

en: Preserve current roles
fr_FR: Conserver les rôles actuels

en: Replace current roles
fr_FR: Remplacer les rôles actuels

en: Add to existing roles
fr_FR: Ajouter aux rôles existants

en: Select how the user's roles should be updated.
fr_FR: Sélectionnez comment les rôles utilisateur doivent être mis à jour.

en: Select Roles
fr_FR: Sélectionner les rôles

en: Select the role the user should be assigned.
fr_FR: Sélectionnez le rôle devant être assigné à l’utilisateur.

en: User Meta
fr_FR: Méta utilisateur

en: Custom Meta Field
fr_FR: Champ méta personnalisé

en: Meta Key
fr_FR: Clé méta

en: Custom Field Value
fr_FR: Valeur de champ personnalisé

note: translators: %s: The step name
en: %s: User not found.
fr_FR: %s : Utilisateur introuvable.

note: translators: %s: The step name
en: %s: User is not a member of the current site.
fr_FR: %s : L’utilisateur n’est pas un membre du site actuel.

en: Preserve current display name
fr_FR: Conserver le nom d’affichage actuel

en: Standard User Meta
fr_FR: Méta utilisateur standard

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Biographical Information
fr_FR: Informations biographiques

en: Other User Meta
fr_FR: Autres méta utilisateur

en: Add Custom Meta
fr_FR: Ajouter une méta personnalisée

en: Select Meta Key
fr_FR: Sélectionnez une clé méta

en: User Input
fr_FR: Entrée utilisateur

en: Editable fields
fr_FR: Champs modifiables

en: Assignee Policy
fr_FR: Politique des assignations

en: Define how this step should be processed. If all assignees must complete this step then the entry will require input from every assignee before the step can be completed. If the step is assigned to a role only one user in that role needs to complete the step.
fr_FR: Définissez le traitement de cette étape. Si tous les assignés doivent terminer cette étape alors la demande devra être acceptée à l’unanimité avant que l’étape puisse être terminée. Si l’étape est assigné à rôle alors un seul utilisateur avec ce rôle suffira pour la terminer.

en: Only one assignee is required to complete the step
fr_FR: Un seul assigné est nécessaire pour terminer cette étape

en: All assignees must complete this step
fr_FR: Tous les assignés doivent terminer cette étape

en: Conditional Logic
fr_FR: Logique conditionnelle

en: Enable field conditional logic
fr_FR: Activer le champ de logique conditionnelle

en: Dynamic
fr_FR: Dynamique

en: Only when the page loads
fr_FR: Uniquement lorsque la page se charge

en: Fields and Sections support dynamic conditional logic. Pages do not support dynamic conditional logic so they will only be shown or hidden when the page loads.
fr_FR: Les champs et les sections prennent en charge les conditions logiques dynamiques. Les pages ne le font pas, donc elles ne s’afficheront ou seront cachées lors du chargement des pages.

en: A new entry requires your input.
fr_FR: Une nouvelle entrée nécessite votre attention.

en: In Progress Email
fr_FR: E-mail en cours

en: Send email when the step is in progress.
fr_FR: Envoyer un e-mail lorsque l’étape est en cours.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated but the step is not completed.
fr_FR: Activer ce réglage pour envoyer un e-mail lorsque l’entrée est mise à jour mais que l’étape n’est pas terminée.

en: Entry {entry_id} has been updated and remains in progress.
fr_FR: L’entrée {entry_id} a été mise à jour et reste en cours.

en: Complete Email
fr_FR: E-mail de fin

en: Send email when the step is complete.
fr_FR: Envoyer un e-mail lorsque l’étape est terminée.

en: Enable this setting to send an email when the entry is updated completing the step.
fr_FR: Activer ce réglage pour envoyer un e-mail lorsque l’entrée est mise à jour et que l’étape est terminée.

en: Entry {entry_id} has been updated completing the step.
fr_FR: L’entrée {entry_id} a été mise à jour et l’étape est terminée.

en: Highlight Editable Fields
fr_FR: Souligner les champs modifiables

en: Green triangle
fr_FR: Triangle vert

en: Green Background
fr_FR: Arrière-plan vert

en: Save Progress
fr_FR: Enregistrer la progression

en: This setting allows the assignee to save the field values without submitting the form as complete. Select Disabled to hide the "in progress" option or select the default value for the radio buttons.
fr_FR: Ce réglage autorise la personne assignée à enregistrer les valeurs du champ sans envoyer le formulaire comme terminé. Sélectionnez Désactivé pour masquer l’option « En cours » ou sélectionnez la valeur par défaut pour les boutons radio.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Radio buttons (default: In progress)
fr_FR: Boutons radio (par défaut : En cours)

en: Radio buttons (default: Complete)
fr_FR: Boutons radio (par défaut : Terminer)

en: Submit buttons (Save and Submit)
fr_FR: Boutons d’envoi (Enregistrer et envoyer)

en: Always Required
fr_FR: Toujours nécessaire

en: Required if in progress
fr_FR: Nécessaire si en cours

en: Required if complete
fr_FR: Nécessaire si terminé

en: Thank you.
fr_FR: Merci.

en: There was a problem while updating the assignee status.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour de l’état de l’assignation.

en: Entry updated and marked complete.
fr_FR: Entrée mise à jour et marquée terminée.

en: Entry updated - in progress.
fr_FR: Entrée mise à jour - en cours.

en: This field is required.
fr_FR: Ce champ est nécessaire.

en: Pending Input
fr_FR: Entrée en attente

en: In progress
fr_FR: En cours

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Outgoing Webhook
fr_FR: Webhook sortant

en: Select a Connected App
fr_FR: Sélectionner une app connectée

en: Outgoing Webhook URL
fr_FR: URL du webhook sortant

en: Request Method
fr_FR: Mode de requête

en: Request Authentication Type
fr_FR: Type de requête d’authentification

en: Username
fr_FR: Nom d’utilisateur

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Connected App
fr_FR: App connectée

en: Manage your Connected Apps in the Workflow->Settings->Connected Apps page.
fr_FR: Gérer vos app connectée dans Workflow->Réglages->Page des apps connectées.

en: Request Headers
fr_FR: En-têtes de la requête

en: Setup the HTTP headers to be sent with the webhook request.
fr_FR: Configurez les en-têtes HTTP à envoyer avec la requête du webhook.

en: Request Body
fr_FR: Corps de la requête

en: Select Fields
fr_FR: Sélectionner les champs

en: Raw request
fr_FR: Demande brut

en: Raw Body
fr_FR: Corps brut

en: If JSON is selected then the Content-Type header will be set to application/json
fr_FR: Si JSON est sélectionné alors l’en-tête du type de contenu sera défini sur application/json

en: Body Content
fr_FR: Contenu du corps

en: All Fields
fr_FR: Tous les champs

en: Request Field Values
fr_FR: Valeurs de champ de demande

en: Key
fr_FR: Clé

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Mapping
fr_FR: Mappage

en: Map the fields of this form to the selected form. Values from this form will be saved in the entry in the selected form
fr_FR: Mapper les champs de ce formulaire au formulaire sélectionné. Les valeurs de ce formulaire seront enregistrées dans l’entrée du formulaire sélectionné.

en: Response Mapping
fr_FR: Mappage de la réponse

en: Whether to map selected values from the request response to the form entry.
fr_FR: Mapper oui ou non les valeurs sélectionnées de la réponse demandée à l’entrée de formulaire.

en: None
fr_FR: Aucun

en: Response Field Values
fr_FR: Valeurs de champ de réponse

en: Field
fr_FR: Champ

en: Map selected field values from the request response to the form. Values from the response will be saved in the entry in the selected form.
fr_FR: Mappez les valeurs du champ sélectionné à partir de la réponse demandé du formulaire. Les valeurs de la réponse seront enregistrées dans l’entrée du formulaire sélectionné.

en: Success
fr_FR: Succès

en: Next Step if Success
fr_FR: Étape suivante si succès

en: Error - Client
fr_FR: Erreur - Client

en: Next Step if Client Error
fr_FR: Étape suivante si erreur du client

en: Error - Server
fr_FR: Erreur - Serveur

en: Next Step if Server Error
fr_FR: Étape suivante si erreur du serveur

en: Error - Other
fr_FR: Erreur - Autre

en: Next step if Other Error
fr_FR: Étape suivante si autre erreur

en: Select a Name
fr_FR: Sélectionner un nom

note: Translators: 1st placeholders is URL provided by user in step settings, 2nd placeholder is response codes from webhook execution
en: Webhook sent. %1$s RESPONSE: %2$s
fr_FR: Webhhok envoyé. %1$s RÉPONSE : %2$s

note: translators: %s is the key used to lookup the value in the REST API response
en: The key %s does not match any element in the response.
fr_FR: La clé %s ne correspond à aucun élément de la réponse.

en: Select a Field
fr_FR: Sélectionner un champ

note: Translators: Placeholder is for the field type which should be selected
en: Select a %s Field
fr_FR: Sélectionner un champ %s

en: Entry Date
fr_FR: Date de l’entrée

en: Full
fr_FR: Complet

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Complete Message
fr_FR: Message final

en: Enable this setting to display a message to the form submitter when the workflow is complete.
fr_FR: Activez ce réglage pour afficher un message à l’expéditeur du formulaire lorsque le workflow est terminé.

en: Display a message to the form submitter when the workflow is complete.
fr_FR: Afficher un message à l’expéditeur du formulaire lorsque le workflow est terminé.

en: Select the fields to display to the form submitter when the workflow is complete. Users with the "View All" capability can see all fields.
fr_FR: Sélectionnez les champs à afficher à l’expéditeur du formulaire lorsque le workflow est terminé. Les utilisateurs avec la capacité « Tout voir » peuvent voir tous les champs.

en: First Step in the workflow
fr_FR: Première étape dans le workflow

en: Pending Message
fr_FR: Message d’attente

en: Enable this setting to display a message to the form submitter while the workflow is pending.
fr_FR: Activez ce réglage pour afficher un message à l’expéditeur du formulaire lorsque le workflow est en attente.

en: Display a message to the form submitter while the workflow is pending.
fr_FR: Afficher un message à l’expéditeur du formulaire lorsque le workflow est en attente.

en: Note: this message will not be displayed when the form submitter is an assignee of a workflow step. Use the step's instructions setting instead.
fr_FR: Note : Ce message ne sera pas affiché lorsque l’expéditeur du formulaire est assigné à une étape de workflow. Utilisez  le réglage d’instruction d’étape à la place.

en: Default Display Fields
fr_FR: Champs à afficher par défaut

en: Select the fields to hide or display for users who are not assignees while the workflow is in progress. Users with the "View All" capability can see all fields.
fr_FR: Sélectionnez les champ à masquer ou afficher pour les utilisateurs qui ne sont pas assignés lorsque le workflow est en cours. Les utilisateurs avec la capacité « Tout voir » peuvent voir tous les champs.

en: Next Step
fr_FR: Étape suivante

en:  Not implemented
fr_FR: Non implémenté

en: Cookie nonce is invalid
fr_FR: Le cookie nonce est non valide

en: %s: No assignees
fr_FR: %s : aucun assigné

en: Sent Notification:
fr_FR: Notification envoyée :

en: Processed
fr_FR: Effectué

en: A note is required
fr_FR: Une note est nécessaire.

en: There was a problem while updating your form.
fr_FR: Une erreur s’est produite lors de la mise à jour de votre formulaire.

en: Congratulations! Now you can set up your first workflow.
fr_FR: Félicitations ! Vous pouvez maintenant configurer votre premier workflow.

en: Quick Start?
fr_FR: Démarrage rapide ?

en: Select a Form to use for your Workflow
fr_FR: Sélectionner un formulaire à utiliser pour votre workflow

en: Add Workflow Steps in the Form Settings
fr_FR: Ajouter une étape de workflow dans les réglages du formulaire

en: Add Workflow Steps
fr_FR: Ajouter des étapes au workflow

en: Don't have a form you want to use for the workflow? %sCreate a Form%s and add your steps in the Form Settings later.
fr_FR: Vous n’avez aucun formulaire créé pour le workflow ? %sCréez un formulaire%s et ajoutez vos étapes depuis les réglages du formulaires ultérieurement.

en: %sCreate a Form%s and then add your Workflow steps in the Form Settings.
fr_FR: %sCréez un formulaire%s puis ajoutez les étapes du workflow dans les réglages du formulaire.

en: New to Gravity Flow?
fr_FR: Vous débutez avec Gravity Flow ?

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag 3. The opening link tag 4. the closing link tag
en: Please take a few minutes to go through the %1$sintroduction to the features%2$s and the tutorial videos below. The documentation also contains a detailed guide showing %3$show to create your first workflow%4$s.
fr_FR: Veuillez prendre quelques minutes pour visiter l’%1$sintroduction aux fonctionnalités%2$s et les tutoriels vidéos ci-dessous. La documentation contient aussi un guide détaillé expliquant %3$scomment créer votre premier workflow%4$s.

en: Installation Complete
fr_FR: Installation terminée

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and activated but there is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. If you would like us to update Gravity Forms to the latest version, check the box below.
fr_FR: Gravity Forms est installé et activé mais une version plus récente est disponible. Vous utilisez la version %1$s mais la dernière version est la %2$s. Si vous voulez que nous mettions à jour Gravity Forms dans sa dernière version, cochez la case ci-dessous.

en: Yes, update Gravity Forms
fr_FR: Oui, mettez à jour Gravity Forms

en: Gravity Forms is already installed and activated. Click the next button to proceed.
fr_FR: Gravity Forms est déjà installé et activé. Cliquez sur le bouton suivant pour continuer.

note: translators: 1. The installed version 2. the version of the update available
en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. There is a newer version available. You have version %1$s installed but the latest version is %2$s. Would you like us to update Gravity Forms to the latest version and activate it?
fr_FR: Gravity Forms est installé mais n’est pas activé. Une version plus récente est disponible. Vous avez la version %1$s installée mais le dernière version est la %2$s. Voulez-vous que nous mettions à jour Gravity Forms dans sa dernière version et que nous l’activions ?

en: Yes, update and activate Gravity Forms.
fr_FR: Oui, mettez à jour et activez Gravity Forms.

en: Gravity Forms is installed and but it is not activated. Would you like us to activate it?
fr_FR: Gravity Forms est installé mais non activé. Voulez-vous que nous l’activions ?

en: Yes, activate Gravity Forms.
fr_FR: Oui, activez Gravity Forms.

en: The Gravity Forms form builder plugin is required but it is not installed. Would you like us to download and activate it?
fr_FR: L’extension de constructeur de formulaire Gravity Forms est nécessaire mais n’est pas installée. Voulez-vous que nous la téléchargions et que nous l’activions ?

en: Yes, download and activate Gravity Forms.
fr_FR: Oui, téléchargez et activez Gravity Forms.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Gravity Forms is not installed. Please %1$spurchase%2$s and install Gravity Forms before continuing.
fr_FR: Gravity Forms n’est pas installé. Veuillez %1$sacheter%2$s et installer Gravity Forms avant de continuer.

en: Install Gravity Forms
fr_FR: Installer Gravity Forms

en: This is required in order to complete the installation.
fr_FR: Ceci est nécessaire pour terminer l’installation.

en: Your license key has already been set.
fr_FR: Votre clé de licence a déjà été réglée.

en: Enter your Gravity Flow License Key below. Your key unlocks access to automatic updates and support. You can find your key in your purchase confirmation email or by logging into your account area on the %sGravity Flow%s site.
fr_FR: Saisissez votre clé de licence Gravity Flow ci-dessous. Votre clé déverrouille l’accès aux mises à jour automatiques et au support. Vous pouvez trouver votre clé dans votre e-mail de confirmation d’achat ou en vous connectant dans votre zone client sur le site de %sGravity Flow%s.

en: Enter Your License Key
fr_FR: Saisissez votre clé de licence

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Flow when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
fr_FR: Si vous ne saisissez pas une clé de licence valide, vous ne serez pas en mesure de recevoir les mises à jour de Gravity Flow lorsque des correctifs de bugs ou de sécurité seront disponibles. Cela implique de sérieux risques pour la sécurité de votre site.

en: I understand the risks
fr_FR: Je comprends les risques

en: Please enter a valid license key.
fr_FR: Veuillez saisir une clé de licence valide.

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
fr_FR: Clé non valide ou expirée. Veuillez vérifier avoir saisi la bonne clé et qu’elle ne soit pas expirée.

en: Please accept the terms
fr_FR: Veuillez accepter les conditions

en: Users can access workflowws via the front-end of your site and/or from the built-in WordPress admin pages (Workflow menu). If you would like your users to access via the front-end of your site then you'll need to add some pages.
fr_FR: Les utilisateurs peuvent accéder aux workflows via l’interface publique de votre site et/ou depuis les pages d’administration de WordPress (menu Workflow). Si vous voulez que vos utilisateurs y accèdent via l’interface publique de votre site, vous devrez ajouter quelques pages.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: Would you like to create custom inbox, status, and submit pages now? The pages will contain the %s[gravityflow]%s shortcode.
fr_FR: Voulez-vous créer les pages de boîte de réception, d’état et d’envoi maintenant ? Les pages contiendront le code court %s[gravityflow]%s.

en: Yes, create front-end pages now. (Recommended)
fr_FR: Oui, créez les pages de l’interface publique. (Recommandé)

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sinbox%2$s is the place where workflow assignees access their pending tasks. Required for %3$sone-click approval%4$s and %5$scancel%6$s links.
fr_FR: La %1$sboîte de réception%2$s est l’endroit où les personnes assignées au workflow accèdent à leurs taches en attente. Nécessaire pour les liens d’%3$sapprobation en un clic%4$s et d’%5$sannulation%6$s.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$sstatus page%2$s displays all the entries for the current user. The administrator sees all the entries.
fr_FR: Cette %1$spage d’état%2$s affiche toutes les entrées pour l’utilisateur actuel. L’administrateur voit toutes les entrées.

note: translators: 1. The opening link tag 2. the closing link tag
en: The %1$ssubmit page%2$s displays the forms that have been published for workflows.
fr_FR: La %1$spage d’envoi%2$s affiche les formulaires ayant été publiés pour les workflows.

en: No, all users will access via the WordPress Dashboard (Workflow menu).
fr_FR: Non, tous les utilisateurs accéderont via le tableau de bord WordPress (menu Workflow).

en: Workflow Pages
fr_FR: Pages de workflow

en: Gravity Flow will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
fr_FR: Gravity Flow installera automatiquement des améliorations de sécurité, des correctifs de bugs et des mises à jour de l’extension. Ces mises à jour sont extrêmement importantes pour la sécurité de votre site WordPress.

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually. A valid license is required for background updates.
fr_FR: Cette option est activée automatiquement. Nous conseillons de désactiver les mises à jour en tache de fond uniquement si vous les effectuer manuellement. Une licence valide est nécessaire pour les mises à jour en tache de fond.

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
fr_FR: Les mises à jour seront disponibles uniquement si vous avez saisi une clé de licence valide.

en: Keep background updates enabled
fr_FR: Conserver les mises à jour en tache de fond activées

en: Turn off background updates
fr_FR: Désactiver les mises à jour en tache de fond

en: Are you sure?
fr_FR: Confirmez-vous ?

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
fr_FR: En désactivant les mises à jour en tache de fond votre site ne recevra pas les corrections de bugs critiques et les améliorations de sécurité. Nous vous recommandons de le faire uniquement si vous êtes expérimenté dans la gestion de sites WordPress et que vous accepter les risques liés aux mises à jour manuelles de votre site WordPress.

en: I Understand and Accept the Risk
fr_FR: Je comprends et accepte les risques

en: Please accept the terms.
fr_FR: Veuillez accepter les conditions.

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Back
fr_FR: Précédent

note: Description of the plugin/theme
en: Build Workflow Applications with Gravity Forms.
fr_FR: Créez un puissant système de workflow avec Gravity Forms.

[ctx: Displayed on the settings page after uninstalling a Gravity Flow extension.]
en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
fr_FR: L’extension %s a bien été désinstallée. Vous pouvez la réactiver depuis la %spage des extensions%s.

[ctx: Title for the uninstall section on the settings page for a Gravity Flow extension.]
en: Uninstall %s Extension
fr_FR: Désinstaller l’extension %s

[ctx: Button text on the settings page for an extension.]
en: Uninstall Extension
fr_FR: Désinstaller l’extension
