Responsive Theme - en to sv translation catalogue (142 entries)

en: Pages:
sv: Sidor:

en: &#8249; Older posts
sv: &#8249; Äldre inlägg

en: Newer posts &#8250;
sv: Nyare inlägg &#8250;

en: Read more &#8250;
sv: Läs mer &#8250;

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv: Detta inlägg är lösenordsskyddad. Ange lösenordet för att se kommentarer.

en: &#8249; Older comments
sv: &#8249; Äldre kommentarer

en: Newer comments &#8250;
sv: Nyare kommentarer &#8250;

en: Pings&#47;Trackbacks
sv: Pings&#47;Trashbacks

en: %1$d %2$s for "%3$s"
sv: %1$d %2$s för "%3$s"

en: Name
sv: Namn

en: E-mail
sv: E-post

en: Website
sv: Webbsida

en: scroll to top
sv: scrolla till topp

en: powered by
sv: drivs av

en: http://wordpress.org/
sv: http://sv.wordpress.org/

en: &#8249; Return to
sv: &#8249; Gå tillbaka till

en: No Comments &darr;
sv: Inga Kommentarer &darr;

en: 1 Comment &darr;
sv: 1 Kommentar &darr;

en: % Comments &darr;
sv: % Kommentarer &darr;

en: One comment on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s comments on &ldquo;%2$s&rdquo;
sv[0]: En kommentar på “%2$s”
sv[1]: %1$s kommentarer på “%2$s”

en: Tagged with:
sv: Taggar:

en: Posted in %s
sv: Publicerad i %s

en: Edit
sv: Redigera

en: 404 &#8212; Fancy meeting you here!
sv: 404 &#8212; Trevligt att träffa dig här!

en: Don&#39;t panic, we&#39;ll get through this together. Let&#39;s explore our options here.
sv: Få inte panik, vi tar oss igenom detta tillsammans. Låt oss utforska våra alternativ.

en: You can return %s or search for the page you were looking for.
sv: Du kan gå tillbaka %s eller söka efter den sidan du letade efter

en: Home
sv: Hem

en: &larr; Home
sv: &larr; Hem

en: Daily Archives: %s
sv: Dagliga Arkiv: %s

en: Monthly Archives: %s
sv: Månadsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
sv: Årliga Arkiv: %s

en: Blog Archives
sv: Bloggarkiv

en: Your search for %s did not match any entries.
sv: Din sökning av %s matchade inte några poster

en: Permanent Link to %s
sv: Permanent Länk till %s

en: Search results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: search here &hellip;
sv: sök här &hellip;

en: Go
sv: Sök

en: Image Information
sv: Bildinformation

en: Full Size:
sv: Fullstorlek:

en: Aperture: f&#47;
sv: Bländaröppning: f&#47;

en: Focal Length:
sv: Brännvidd:

en: Shutter:
sv: Slutare:

en: Camera:
sv: Kamera:

en: In Archive
sv: I Arkiv

en: Home Widget 1
sv: Hem Widget 1

en: This is your first home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 6th widget from the top in area 6 called Home Widget 1. Title is also manageable from widgets as well.
sv: Detta är din första hem-widget-box. För att redigera, gå till Utseende > Widgets och välj sjätte widgeten från toppen i område sex vid namn Hem Widget 1. Rubriken är också hanterbar från Widgets.

en: Home Widget 2
sv: Hem Widget 2

en: This is your second home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 7th widget from the top in area 7 called Home Widget 2. Title is also manageable from widgets as well.
sv: Detta är din andra hem-widget-box. För att redigera, gå till Utseende > Widgets och välj sjunde widgeten från toppen i område sju vid namn Hem Widget 2. Rubriken är också hanterbar från Widgets.

en: Home Widget 3
sv: Hem Widget 3

en: This is your third home widget box. To edit please go to Appearance > Widgets and choose 8th widget from the top in area 8 called Home Widget 3. Title is also manageable from widgets as well.
sv: Detta är din tredje hem-widget-box. För att redigera, gå till Utseende > Widgets och välj åttonde widgeten från toppen i område åtta vid namn Hem Widget 3. Rubriken är också hanterbar från Widgets.

en: About
sv: Om

en: Categories
sv: Kategorier

en: Latest Posts
sv: Senaste Inlägg

en: Pages
sv: Sidor

en: Top Menu
sv: Topp Meny

en: Header Menu
sv: Sidhuvud Meny

en: Sub-Header Menu
sv: Sidhuvud Undermeny

en: Footer Menu
sv: Sidfot Meny

en: <span class="%1$s">Posted on </span>%2$s<span class="%3$s"> by </span>%4$s
sv: <span class="%1$s">Publicerad den </span>%2$s<span class="%3$s"> av </span>%4$s

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: Archive for %s
sv: Arkiv för %s

en: Posts tagged %s
sv: Inlägg taggade %s

en: Error 404
sv: Fel 404

en: More Themes
sv: Fler teman

en: Main Sidebar
sv: Huvud Sidopanel

en: Area 1 - sidebar.php
sv: Område Ett - sidebar.php

en: Right Sidebar
sv: Höger Sidopanel

en: Area 2 - sidebar-right.php
sv: Område Två - sidebar-right.php

en: Left Sidebar
sv: Vänster Sidopanel

en: Area 3 - sidebar-left.php
sv: Område Tre - sidebar-left.php

en: Left Sidebar Half Page
sv: Vänster Sidpanel Halvsida

en: Area 4 - sidebar-left-half.php
sv: Område Fyra - sidebar-left-half.php

en: Right Sidebar Half Page
sv: Höger Sidopanel Halvsida

en: Area 5 - sidebar-right-half.php
sv: Område Fem - sidebar-right-half.php

en: Area 6 - sidebar-home.php
sv: Område Sex - sidebar-home.php

en: Area 7 - sidebar-home.php
sv: Område Sju - sidebar-home.php

en: Area 8 - sidebar-home.php
sv: Område Åtta - sidebar-home.php

en: Gallery Sidebar
sv: Galleri Sidopanel

en: Area 9 - sidebar-gallery.php
sv: Område Nio - sidebar-gallery.php

en: Colophon Widget
sv: Kolofon-widget

en: Area 10 - sidebar-colophon.php
sv: Område Tio - sidebar-colophon.php

en: Top Widget
sv: Toppwidget

en: Area 11 - sidebar-top.php
sv: Område Tolv - sidebar-top.php

en: Your H2 subheadline here
sv: Din H2-underrubrik här

en: Your title, subtitle and this very content is editable from Theme Option. Call to Action button and its destination link as well. Image on your right can be an image or even YouTube video if you like.
sv: Din rubrik, underrubrik och detta innehåll kan du redigera från Temainställningar. Call to Action-knappen och dess adress likaså. Bild till höger kan vara en bild eller till och med en YouTube-video om du så önskar.

en: Theme Options
sv: Temainställningar

en: Options Saved
sv: Inställningar Sparade

en: Theme Elements
sv: Temainslag

en: Disable Breadcrumb Lists?
sv: Inaktivera Brödsmulor?

en: Check to disable
sv: Klicka i för att inaktivera

en: Disable Call to Action Button?
sv: Inaktivera Call to Action-knappen?

en: Save Options
sv: Spara Inställningar

en: Logo Upload
sv: Ladda Upp Logotyp

en: Custom Header
sv: Anpassat Sidhuvud

en: Need to replace or remove default logo?
sv: I behov av att byta ut eller ta bort standardlogotypen?

en: <a href="%s">Click here</a>.
sv: <a href="%s">Klicka här</a>.

en: Home Page
sv: Startsida

en: Headline
sv: Rubrik

en: Enter your headline
sv: Ange din rubrik

en: Subheadline
sv: Underrubrik

en: Enter your subheadline
sv: Ange din underrubrik

en: Content Area
sv: Innehållsområdet

en: Enter your content
sv: Ange ditt innehåll

en: Enter your call to action URL
sv: Ange din call to action-URL

en: Enter your call to action text
sv: Ange din call to action-text

en: Featured Content
sv: Presenterat Innehåll

en: See Docs
sv: Se Dokumentation

en: Paste your shortcode, video or image source
sv: Klistra in din kortkod, video eller bildkälla

en: Webmaster Tools
sv: Webbadministratörsverktyg

en: Google Site Verification
sv: Google: Verifiering av webbplatsen

en: Enter your Google ID number only
sv: Ange endast ditt Google ID-nummer

en: Bing Site Verification
sv: Bing: Verifiering av webbplatsen

en: Enter your Bing ID number only
sv: Ange endast ditt Bing ID-nummer

en: Yahoo Site Verification
sv: Yahoo: Verifiering av webbplatsen

en: Enter your Yahoo ID number only
sv: Ange endast ditt Yahoo ID-nummer

en: Leave blank if plugin handles your webmaster tools
sv: Lämna blankt om plugin hanterar dina webbadministratörsverktyg

en: Google Analytics, StatCounter, any other or all of them.
sv: Google Analytics, StatCounter, någon annan eller alla av dem.

en: Social Icons
sv: Sociala Ikoner

en: Enter your Twitter URL
sv: Ange din Twitter-URL

en: Enter your Facebook URL
sv: Ange din Facebook-URL

en: Enter your LinkedIn URL
sv: Ange din LinkedIn-URL

en: Enter your YouTube URL
sv: Ange din YouTube-URL

en: Enter your StumbleUpon URL
sv: Ange din StumbleUpon-URL

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Enter your RSS Feed URL
sv: Ange ditt RSS-flödes URL

en: Enter your Google+ URL
sv: Ange din Google+-URL

en: Enter your Instagram URL
sv: Ange din Instagram-URL

en: Enter your Pinterest URL
sv: Ange din Pinterest-URL

en: Enter your Yelp! URL
sv: Ange din Yelp!-URL

en: Enter your Vimeo URL
sv: Ange din Vimeo-URL

en: Enter your foursquare URL
sv: Ange din foursquare-URL

en: Custom CSS Styles
sv: Anpassade CSS-stilar

en: https://developer.mozilla.org/en/CSS
sv: http://www.webdesignskolan.com/css/css.php

en: CSS Tutorial
sv: CSS-handledning

en: Enter your custom CSS styles.
sv: Ange din anpassade CSS.

en: Custom Scripts
sv: Egna Skripts

en: Custom Scripts for Header and Footer
sv: Egna Skripts för Sidhuvud och Sidfot

en: Quick Tutorial
sv: Snabb Handledning

en: Embeds to header.php &darr;
sv: Inbäddas i header.php &darr;

en: Enter your custom header script.
sv: Ange ditt egna skript för sidhuvud.

en: Embeds to footer.php &darr;
sv: Inbäddas i footer.php &darr;

en: Enter your custom footer script.
sv: Ange ditt egna skript för sidfot.
